Boj o silnici kolem Srnčího dolu
27.12.2011 12:09:34 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
Zásadní událostí roku 2011 v Jablonci bylo projednávání konceptu nového územního plánu. Jedním z jeho nejkontroverznějších bodů je silnice vedoucí v těsné blízkosti rekreačního areálu Srnčí důl. Proti sobě stojí dva nesmiřitelné tábory. Zpracovatelé konceptu a vedení města silnici prosazuje, místní jsou proti.
Plánovaná silnice oficiálně nazývaná Západní tangenta je dlouhá přes šest kilometrů. Vyhýbá se sice většinou zastavěným oblastem, ale těsně obepíná Žižkův vrch a vede kolem klidové zóny Srnčího dolu.
„Pokud se nepostaví Západní tangenta, vzroste doprava u Zeleného stromu o patnáct procent," prohlásila na veřejném projednávání konceptu územního plánu senátorka Soňa Paukrtová, která je předsedkyní pro jablonecký územní plán. Dá se podle ní postavit do roku 2018. „Zpracovatel územního plánu nám toto předkládá jako nejlepší možnost. Jsem si jistá, že se jedná o jediné možné řešení," uvedla.
Ve stávajícím plánu však je zakresleno řešení jiné. Vede od gymnázia k vlakovému nádraží, podél kolejí k Brandlu a napojuje se na křižovatku Tovární - Liberecká. „K ní se přikláním i já. Je sice stavebně složitá, ale mnohem kratší," konstatoval Viktor Liška, dopravní expert jablonecké TOP 09.
Podle Paukrtové je však tato varianta nepostavitelná. Podporuje ji i šéf týmu, který připravil koncept nového jabloneckého územního plánu Vladislav Hron z firmy SAUL. „Je přeci nesmysl umisťovat trasu do podoby, která není průchodná. Ať už z hlediska dopravní zátěže, tak stanoviska Staveb silnic a dálnic. Ty v současné době nepostaví silnici první třídy v obydleném území," upozornil.
S jeho názorem však zásadně nesouhlasí jiný architekt Ivan Lejčar, specialista na dopravu a urbanismus. „Vedení Západní tangenty je brutálním zásahem do rekreačního zázemí města. Vést tudy obchvat od Liberce je hloupost," sdělil.
Podobně smýšlí i lidé z občanského sdružení Žižkův vrch, které vzniklo ze vzedmuté obrovské vlny protestů proti připravované silnici. „Jablonec je unikátní tím, že příroda vstupuje do města. Nebudeme ji proto přece nějakou silnicí vyhánět ven," namítal Jaroslav Jakoubě, jeden z mluvčích sdružení. Proti silnici sepsali petici.
„Dojde k devastaci značné části lesa, naruší se oddechová a rekreační zóna Srnčí důl, jejíž ochrana je tolik proklamovaná našimi politiky," napsali v ní. Petici podepsalo přes tři tisíce lidí, nejznámější je olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. „Zná to tu dobře, často tu trénovala," vysvětlil její podpis Jakoubě.
Proti silnici i překladišti odpadů v Srnčím dole podali Jablonečané ze sdružení Žižkův vrch dvě takzvané námitky. V polovině prosince se sešel výbor pro územní plánování a strategii rozvoje města, kterému předsedá Soňa Paukrtová. "Výbor doporučil nově navrženou trasu Západní tangenty, naše námitky vpodstatě odmítl," komentoval jeho rozhodnutí Jiří Krejčík, předseda občanského sdružení Žižkův vrch.
Názor výboru je doporučením pro zastupitele Jablonce, kteří budou o námitkách proti konceptu územního plánu jednat na lednovém zasedání zastupitelstva. "My se nevzdáváme. Pokusíme se přesvědčit osobním jednáním co nejvíce zastupitelů, intervenovat chceme i na ministerstvu dopravy," zmínil Krejčík.
Jablonec má v současné době platný územní plán z roku 1998. V souladu s novelou stavebního zákona se město rozhodlo nahradit tento dokument novým územním plánem. Složitý proces odstartovali zastupitelé v září loňského roku. Na jeho konci bude v roce 2013 schválení a vydání nového návrhu územního plánu.
Letos proběhly čtyři besedy a 17. srpna veřejné projednávání. Během nich se objevily i další sporné body. Proti jižnímu obchvatu Jablonce protestuje Nová Ves nad Nisou. Nesouhlas místních vyvolává i umístění čističky odpadních vod v Kokoníně. Kvůli ní chtějí dokonce Kokonínští vyvolat referendum o odtržení této městské části od Jablonce.
Celkové náklady na pořízení nového územního plánu dosáhnou 5,7 milionu korun. Jablonec zaplatí 1,7 milionu.
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Hasiči – lezci zachránili u Semil paraglidistu i zraněného ferratistu
V úterý 24. března odpoledne měli hasiči - lezci z centrálních hasičských stanic Semily a Liberec velmi napilno. Semilští lezci na dvou různých místech zachránili dvě osoby - paraglidistu v nesnázích a zraněného muže na ferratě u Semil, tam zachraňovali společně s libereckými kolegy. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Ve středu 8. dubna bude uzavřený magistrát v Komenského ulici
Ve středu 8. dubna bude celý den zcela uzavřené pracoviště jabloneckého magistrátu v Komenského ulici. Občané si své záležitosti budou moci vyřídit hned další den, ve čtvrtek 9. dubna, kdy bude prodloužená pracovní doba do 17 hodin. Důvodem uzavírky pracoviště magistrátu v Komenského ulici je odstávka vody.
Nejnovější články
Jablonecké muzeum mění název
Liberecký kraj vyvěsil romskou vlajku
Snížení jabloneckého béčka už přišlo pozdě
Městská policie řešila zdravotní komplikace i silně opilého muže
Od dubna začíná hradozámecká sezona
Nejčtenější články
06.04.: Jablonec na sousedská setkání i tradiční akce rozdělí 67 tisíc korun
07.04.: Snížení jabloneckého béčka už přišlo pozdě
08.04.: Jablonecké muzeum mění název
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.