Bohumil Žloutek: Varhanářství je kus kumštu

18.10.2011 05:13:29 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Zásada

Bohumil Žloutek:  Varhanářství je kus kumštu

Již třetí generace rodu Žloutků udržuje tradici a rozvíjí varhanářské umění. Z jejich dílny vzešlo 24 Opusů, bezpočet kusů varhan zrestaurovali, naladili, opravili. Devětašedesátiletý Bohumil Žloutek provozuje od poloviny 60. let vlastní varhanářskou živnost v Zásadě. V rodinné tradici pokračuje i šestatřicetiletý syn Bohumil Žloutek.

„Někdo si myslí, že když umí zahrát na varhany, stane se hned varhanářem. O tomto řemesle se říkalo, že se učí sedm let. Ale člověk se učí vlastně celý život, protože každé varhany jsou originál. Varhany měly během staletí svůj vývoj a každý varhanář měl ještě svoje technické řešení. Varhanářství je prostě kus kumštu," uvedl zásadský varhanář Bohumil Žloutek.

V jeho dílně staví nástroje malé i velké. „Obří varhany nestavíme, na ně nemáme prostory. Největší varhany, které jsme v poslední době stavěli, byly do katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci v Kutné Hoře. Varhany jsme stavěli do staré skříně. Stavěli jsme dvoumanuálový nástroj se čtyřiadvaceti rejstříky, který má asi 1700 píšťal," popsal Opus 23 z roku 2009 varhanářský mistr Bohumil Žloutek.

Jedny varhany staví celý rok

Podle Bohumila Žloutka běžně trvá stavba nového nástroje jeden rok. „Někdy až půl druhého roku. Varhany postavíme komplet včetně skříně. Kromě kovových píšťal umíme vyrobit všechno," pochlubil se mistr. Varhany prý musí fungovat 100 i 200 let. „Při stavbě nástroje se s tou dobou musí počítat. Po dvaceti letech se vyčistí, naladí," sdělil Bohumil Žloutek.

„Za léta se vyvinulo mnoho systémů, některé se ale neosvědčily. Například pneumatická hrací traktura, která se začala používat na počátku minulého století. V pneumatice se tón ozýval se zpožděním, zlobilo to vlivem počasí. Předtím byly varhany mechanické, všechno bylo spojené dřevěnými táhly. A my se k tomu vrátili," připustil varhanář.

Podle Bohumila Žloutka je pak ozev tónů okamžitý. To se projeví zejména u rychlých skladeb, například při hře oblíbeného Bacha. „Akorát že mechanika je dělaná už modernějším způsobem. Poslední varhany už mají počítač a dokonce až tisíc pamětí rejstříku," dodal.

Restaurují historické nástroje

Firma se může pochlubit i licencí na restaurování historických nástrojů. Momentálně mají v zásadské dílně dvoje varhany na restaurování. „Restaurujeme varhany z roku 1894 z Příšovic u Turnova a jedny varhany z poloviny 19. století. Ty dovezli z Anglie na Slovensko a při restaurování spolupracujeme se slovenským varhanářem," zmínil Bohumil Žloutek.

„Když varhany restaurujeme, všechno kromě skříně bereme do dílny. Dřevěné díly se napouštějí proti červotoči, povrchová úprava zajišťuje odolnost proti prachu a vlhkosti. Některý nástroj už bývá po 100 nebo 150 letech natolik napaden červotočem, že musíme vyrobit repliku některého dílu. Musíme použít stejný materiál i stejný technologický postup. A všechno důkladně dokumentovat. Restaurování je velmi náročná záležitost. Do roka jsme schopni zrestaurovat jedny, maximálně dvoje varhany," vylíčil Bohumil Žloutek.

Více o Bohumilovi Žloutkovi a varhanářském umění se dočtetet v tištěném týdeníku Naše Jablonecko, který vychází  v úterý 18. října

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
V Desné zase začne dřevosochání
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
28.04.: Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace