Benefice přispěla na rekonstrukci jabloneckých varhan

29.09.2018 14:58:56 | Autor: Radana Schaeferová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Benefice přispěla na rekonstrukci jabloneckých varhan

Benefiční koncert Nokturno pro 2 862 hlasů konaný v sobotu 22. září v kostele sv. Anny přispěl k záchraně největších jabloneckých varhan. Výtěžek z dobrovolného vstupného je věnován na adopci píšťaly na památku Ernsta Tschakerta, regenschoriho v kostele sv. Anny a po dostavění nového farního kostela také v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Koncert, který pořádal Nadační fond Jablonecké varhany ve spolupráci s římskokatolickou farností Jablonec nad Nisou za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti přinesl mnohá překvapení. Ukázalo se, že ani nově postavené a pravidelně udržované varhany v kostele sv. Anny nejsou uchráněny nenadálým technickým problémům. Obětavé nasazení samotného pana varhaníka ale vše zachránilo a přítomní si tak odměnou za své finanční příspěvky a podporu snah o rekonstrukci varhan kostela na Horním náměstí mohli vyslechnout slavná díla J. S. Bacha či F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Albin Wirbel, sídelní varhaník sesterské katolické farnosti v Neugablonz, se ukázal jako skvělý interpret ale i skladatel. Poslední skladbu složil na motivy duchovní hudby, která se na Jablonecku hrála ve 30.-50. letech 20. století a ke skladateli se dostala v pozůstalosti po dlouholetém kostelníkovi kostela Herz-Jesu v Neugablonz, který z našeho Jablonce pocházel. Symbolicky tak došlo k propojení historie a současnosti skrze hudbu. Partitury skladby „Idyla - Koncertní fantazie na motivy L. Šašiny předal Albin Wirbel primátorovi města Jablonce nad Nisou Petru Beitlovi, Petru Tulpovi jakožto zástupci partnerských vztahů měst a zástupcům římskokatolické, starokatolické a Českobratrské církve evangelické jako symbol ekumenické a kulturní spolupráce.

Varhany v jabloneckém kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova<br />Autor: Archiv JKIC Výtěžek benefičního koncertu bude věnován na adopci píšťaly, což je jedna z možností, jak na rekonstrukci varhan přispět. Jak řekl Petr Tulpa, člen správní rady Nadace jablonecké varhany: „Adopce se jeví jako nejoblíbenější způsob finanční pomoci. Z celkového počtu 2 862 píšťal je jich adoptováno již 133. Na webových stránkách jabloneckevarhany.cz je přehledný návod a možnost si vybrat konkrétní píšťalu. Každému adoptivnímu rodiči píšťaly vystavíme adopční list, kam je možné napsat věnování a může to tak být i zajímavým a netradičním dárkem."

Nokturno pro 2 862 hlasů vyneslo 10 072 Kč a regenschorimu Ernstu Tschakertovi (1872 Rýnovice -1964 Waltherhausen, SRN) bude symbolicky na památku adoptována píšťala prospektu varhan (pohledová část), tón gis, což vysvětluje organizátor koncertu Borek Tichý: „Je to proto, že jediná dosud objevená zachovaná Tschakertova skladba začíná v prvním hlase právě tímto tónem. Jde o příležitostnou kompozici ke svěcení tzv. Válečného oltáře - památníku na válečné roky 1914-1918 v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí."

Varhany právě v tomto kostele dlouhodobě ničí červotoč. Po 85 letech nepřetržité služby bez větších oprav již nejsou schopny koncertního hraní a hrozí, že jejich 2 862 píšťal bez radikální rekonstrukce oněmí navždy. Více o nadaci na www.jabloneckevarhany.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Benefiční koncert má pomoci zachránit jablonecké varhany
Zájemci si mohou adoptovat píšťaly Jabloneckých varhan
Nadační fond chce zachránit jablonecké kostelní varhany

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
FK Jablonec sahal proti Lokomotivu Moskva po vítězství
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace