Ateliérové sklo a autorský design v jabloneckém muzeu

15.05.2024 19:02:27 | Autor: Šárka Labusová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Ateliérové sklo a autorský design v jabloneckém muzeu

Jarní a letní sezona tak bude v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou patřit současnému ateliérovému sklu a autorskému designu, které patří mezi světovou špičku. Od 17. května tu lze navštívit tematickou kolektivní prezentaci s mezinárodní účastí Sami spolu a výstavu Soulad, věnovanou tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů - Martiny Janákové a Aleny Matějky.

Současné umění a design lze prezentovat mnoha způsoby. Muzeum se ve výstavě Sami spolu, k níž vydává i katalog, rozhodlo tyto tvůrčí oblasti nejen propojit, ale zároveň jednotlivé objekty volit podle společného tématu. „Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Rodily se na základě emocí, které též přenášejí na diváka - i když to vždy nemusí být ty samé, s nimiž přicházely na svět," uvedla ke koncepci výstavy její kurátorka Dagmar Havlíčková. Představuje se na ní 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Efektní scénografii vytvořil sklářský výtvarník Ricardo Hoineff, grafická podoba je dílem Davida Matury, jako vizuální symbol byla zvolena díla dvou velikánů českého skla, Reného Roubíčka a Vladimíra Kopeckého.

Přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí, spojuje Františka Janáka a jeho hosty, Martinu Janákovou a Alenu Matějku. Kurátor výstavy Petr Nový jejich společnou výstavu nazval Soulad, protože: „Mají rozpoznatelný autorský rukopis spočívající v souladu zvolené technologie s ideovým záměrem a výtvarnou stylizací. Protože jsou rozum a cit v jejich dílech vyvážené, dokáží snadno navazovat emocionální vztah s divákem, sdělovat mu, nikoliv vnucovat, své vidění světa."

František Janák objekty většinou vytváří s využitím technologie tavené skleněné plastiky. Jablonecké výstavě dominuje jeho unikátní cyklus portrétů postav ze světa historie a kultury.
Martina Janáková se dlouhá léta zabývala autorskou keramikou a sklu se začala věnovat sice později, ale o to pozoruhodnější je její rychle nabytá výrazová suverenita. Práce Aleny Matějky jsou zastoupeny v četných zahraničních i českých veřejných a soukromých sbírkách. Její tvorba osciluje od rozjímání nad životem po grotesku, neexistuje nic, co by pro ni bylo zapovězeno, aktivně vyhledává výzvy jak technologické, tak výtvarné.

Společná vernisáž obou výstav se v Muzeu skla a bižuterie uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin, navštívit je můžete po celou letní sezonu.

SAMI SPOLU - přehled vystavujících:

Jakub Berdych Karpelis (CZ); Irena Czepcová (CZ); Bohumil Eliáš jun. (CZ); Petra Hřebačková (CZ); Lukáš Jabůrek (CZ); Vladimír Kopecký (CZ); Zuzana Kubelková (CZ); Michal Machat (CZ); Kazimierz Pawlak (PL); Johan Pertl (CZ); Dominika Petrtýlová (CZ); Rony Plesl (CZ); Vendulka Prchalová (CZ); Ladislav Průcha (CZ); René Roubíček (CZ); Michaela Spružinová (CZ); Petr Stanický (CZ); Aleksandra Stencel (PL / SK); Vlastimil Šenkýř (CZ) ; Jiří Tesař (CZ); Pavel Trnka (CZ); Konstantin Valchev (BG / CZ); David Valner (CZ); Markéta Varádiová & Iva Kolorenčová (CZ); Maxim Velčovský (CZ); Petr Vlček (CZ); Jaroslava Votrubová (CZ)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace