Asistenti prevence kriminality se v Jablonci osvědčili

28.07.2016 10:35:31 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Asistenti prevence kriminality se v Jablonci osvědčili

Asistenti prevence kriminality působí u Městské policie v Jablonci nad Nisou od června loňského roku. Jejich úkolem je zejména působit v problémových lokalitách a komunikovat s jejich obyvateli. Úzce spolupracují nejen se svými mentory, strážníky, ale i s pracovníky odd. sociálních služeb jabloneckého magistrátu.

Prvními jabloneckými asistenty byli dva muži. Starší z nich na vlastní žádost letos v březnu skončil a na jeho místo od května nastoupila žena. Jelikož je práce asistentů založená hlavně na komunikaci a znalosti místního prostředí, je smíšený tým výhodou. Ženy mají jiný způsob komunikace, jsou vnímavější a u některých lidí a zejména dětí vzbuzují větší důvěru, což je pro asistenty důležité. Spolupráci s novou kolegyní si proto pochvalují i na oddělení sociální péče a se svou novou rolí asistentky je spokojená i sympatická Věra Sirovátková. „Práce se mi líbí, lidé reagují většinou pozitivně, s nějakým větším problémem nebo agresivitou jsem se zatím nesetkala," prozradila s úsměvem paní Sirovátková.

Výhodou asistentů je, že mají místní znalost a umějí komunikovat ve své komunitě, dokazuje to i fakt, že obyvatelé problémových lokalit je vnímají převážně pozitivně. Také policejní statistiky dokazují, že za poslední půlrok došlo k poklesu nápadu trestné činnosti a přestupků na rizikových místech. „Konkrétně na autobusovém nádraží a v ul. 5. května jsme zaznamenali nižší přestupkovost. Asistenti upozorňují občany např. na kouření na zastávkách, pití alkoholu na veřejnosti nebo hlučné chování. Nemohou řešit přestupky, ale upozorní a strážníci pak nemusí tak často zasahovat. I oznámení o přestupcích v těchto lokalitách evidujeme méně. Asistenci prevence kriminality se zkrátka osvědčují," shrnuje ředitel městské policie Luboš Raisner.

V roce 2015 získal Jablonec na zřízení pozic dvou asistentů, jejich proškolení, provoz a supervizi mentorem na dobu 6 měsíců dotaci od Ministerstva vnitra ve výši 248 tisíc korun. Žádosti o dotaci ve stejné výši vyhovělo ministerstvo i pro letošní rok.

Stává se, že si lidé pletou asistenty prevence kriminality s asistenty na přechodech, kteří během školního roku strážníkům pomáhají u škol dohlížet na bezpečnost silničního provozu. Jde ale o dvě zcela odlišné pozice. Asistenti prevence kriminality zaměstnává městská policie, mají jinou pracovní náplň i uniformu s označením. Na přechodech pomáhají lidé zaměstnaní na magistrátu v režimu veřejně prospěšných prací, nosí reflexní vesty s nápisem škola a kromě dozoru na přechodech vykonávají běžné úklidové práce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Asistenti prevence kriminality v Jablonci sklízí chválu
Jablonečtí asistenti prevence kriminality mají oči otevřené
Asistenti prevence kriminality začínají v Jablonci pracovat

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku narazil na Smržovce do dvou zaparkovaných aut
Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec

Nejčtenější články

28.09.: Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec
28.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
27.09.: Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace