Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

09.03.2022 11:19:56 | Autor: Alžběta Sakařová | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

Sklárny v Harrachově si koncem loňského roku připsaly další dvě kulturní památky. Jedná se o kapli sv. Alžběty, součástí jejíž výbavy je unikátní zvon, a také o relikt stoupy na drcení křemene a hlíny.

První písemná zmínka o harrachovských sklárnách sahá již na počátek 18. století. Po celou dobu až do současnosti si sklárna udržela tradici a řadí se mezi nejvýznamnější a nejstarší sklárny v České republice.

Budova kaple sv. Alžběty, postavena v historizujícím neogotickém stylu v letech 1898 - 1902, v sobě ukrývá neméně zajímavý interiér, kterému dominuje zrcadlový oltář. Opravdovým unikátem je ovšem skleněný zvon zavěšený v sanktusníku (tj. malé věži) kaple. „Stavba kaple sv. Alžběty byla realizována za patronátu Jana Nepomuka Harracha (1828-1909). Architektonicky kvalitní a čisté ztvárnění napovídá, že autorem návrhu mohl být významnější architekt spolupracující na dalších stavbách iniciovaných hrabětem Janem Harrachem." komentuje historii stavby Mgr. Martin Ouhrabka.

Další pozoruhodnou novou kulturní památkou se stal také relikt stoupy na drcení křemene a hlíny. „Stoupa na drcení křemene a hlíny, nacházející se přímo před sklárnou, zajišťovala surovinu pro sklářský kmen a pánve. Dochováno je i torzo vybavení - dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny. Ke stavbě existuje plánová dokumentace z r. 1889." přidává zajímavosti o stoupě Mgr. Martin Ouhrabka. Samotná stoupa byla podrobena pečlivé dokumentaci Mgr. Miroslavem Kolkou a Mgr. Ivanem Peřinou, pracovníky libereckého Národního památkového ústavu, kteří se o podobné technické památky dlouhodobě zajímají.

Kulturní památky jsou dokladem historického vývoje dané oblasti a s ním spojeným způsobem života obyvatel určitého regionu. Takové památky prohlašuje svým rozhodnutím Ministerstvo kultury České republiky dle zákona č. 20/1987 Sb.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!
Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
Výstavu Zaostřeno na Jizerky zahájí v Centru Babylon

Nejčtenější články

23.09.: Hořel rodinný dům v Jenišovicích
25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace