Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

09.03.2022 11:19:56 | Autor: Alžběta Sakařová | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

Sklárny v Harrachově si koncem loňského roku připsaly další dvě kulturní památky. Jedná se o kapli sv. Alžběty, součástí jejíž výbavy je unikátní zvon, a také o relikt stoupy na drcení křemene a hlíny.

První písemná zmínka o harrachovských sklárnách sahá již na počátek 18. století. Po celou dobu až do současnosti si sklárna udržela tradici a řadí se mezi nejvýznamnější a nejstarší sklárny v České republice.

Budova kaple sv. Alžběty, postavena v historizujícím neogotickém stylu v letech 1898 - 1902, v sobě ukrývá neméně zajímavý interiér, kterému dominuje zrcadlový oltář. Opravdovým unikátem je ovšem skleněný zvon zavěšený v sanktusníku (tj. malé věži) kaple. „Stavba kaple sv. Alžběty byla realizována za patronátu Jana Nepomuka Harracha (1828-1909). Architektonicky kvalitní a čisté ztvárnění napovídá, že autorem návrhu mohl být významnější architekt spolupracující na dalších stavbách iniciovaných hrabětem Janem Harrachem." komentuje historii stavby Mgr. Martin Ouhrabka.

Další pozoruhodnou novou kulturní památkou se stal také relikt stoupy na drcení křemene a hlíny. „Stoupa na drcení křemene a hlíny, nacházející se přímo před sklárnou, zajišťovala surovinu pro sklářský kmen a pánve. Dochováno je i torzo vybavení - dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny. Ke stavbě existuje plánová dokumentace z r. 1889." přidává zajímavosti o stoupě Mgr. Martin Ouhrabka. Samotná stoupa byla podrobena pečlivé dokumentaci Mgr. Miroslavem Kolkou a Mgr. Ivanem Peřinou, pracovníky libereckého Národního památkového ústavu, kteří se o podobné technické památky dlouhodobě zajímají.

Kulturní památky jsou dokladem historického vývoje dané oblasti a s ním spojeným způsobem života obyvatel určitého regionu. Takové památky prohlašuje svým rozhodnutím Ministerstvo kultury České republiky dle zákona č. 20/1987 Sb.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Zvládli 39 pater za šest a půl minuty
V Libereckém kraji v květnu klesla nezaměstnanost na 4,0 %
V Městské galerii MY zahájí výstavu Petra Hartiga
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem

Nejčtenější články

13.06.: Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
13.06.: Oslavy 105. výročí založení SK Zásada
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace