Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

09.03.2022 11:19:56 | Autor: Alžběta Sakařová | Rubrika: Zprávy | Obce: Harrachov

Areál harrachovské sklárny si připsal loni další dvě kulturní památky

Sklárny v Harrachově si koncem loňského roku připsaly další dvě kulturní památky. Jedná se o kapli sv. Alžběty, součástí jejíž výbavy je unikátní zvon, a také o relikt stoupy na drcení křemene a hlíny.

První písemná zmínka o harrachovských sklárnách sahá již na počátek 18. století. Po celou dobu až do současnosti si sklárna udržela tradici a řadí se mezi nejvýznamnější a nejstarší sklárny v České republice.

Budova kaple sv. Alžběty, postavena v historizujícím neogotickém stylu v letech 1898 - 1902, v sobě ukrývá neméně zajímavý interiér, kterému dominuje zrcadlový oltář. Opravdovým unikátem je ovšem skleněný zvon zavěšený v sanktusníku (tj. malé věži) kaple. „Stavba kaple sv. Alžběty byla realizována za patronátu Jana Nepomuka Harracha (1828-1909). Architektonicky kvalitní a čisté ztvárnění napovídá, že autorem návrhu mohl být významnější architekt spolupracující na dalších stavbách iniciovaných hrabětem Janem Harrachem." komentuje historii stavby Mgr. Martin Ouhrabka.

Další pozoruhodnou novou kulturní památkou se stal také relikt stoupy na drcení křemene a hlíny. „Stoupa na drcení křemene a hlíny, nacházející se přímo před sklárnou, zajišťovala surovinu pro sklářský kmen a pánve. Dochováno je i torzo vybavení - dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny. Ke stavbě existuje plánová dokumentace z r. 1889." přidává zajímavosti o stoupě Mgr. Martin Ouhrabka. Samotná stoupa byla podrobena pečlivé dokumentaci Mgr. Miroslavem Kolkou a Mgr. Ivanem Peřinou, pracovníky libereckého Národního památkového ústavu, kteří se o podobné technické památky dlouhodobě zajímají.

Kulturní památky jsou dokladem historického vývoje dané oblasti a s ním spojeným způsobem života obyvatel určitého regionu. Takové památky prohlašuje svým rozhodnutím Ministerstvo kultury České republiky dle zákona č. 20/1987 Sb.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu

Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Na podporu udržitelného rozvoje území věnuje kraj 600 tisíc korun

Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21. „Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Policisté kontrolovali řidiče autobusů a tramvají
Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
Program kin v Jablonci nad Nisou od 16. do 29. března
Do botanické zahrady v Liberci připutovaly nové masožravé rostliny

Nejčtenější články

18.03.: Motocyklista zemřel v Jablonci po srážce se sanitkou
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Obrazem: Maškarní rej na vleku U Pily 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace