Aplikace Záchranka slaví 6. narozeniny a chystá se do Německa

09.03.2022 07:25:16 | Autor: Mária Brindzáková | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Aplikace Záchranka slaví 6. narozeniny a chystá se do Německa

Aplikace Záchranka, kterou si do svého telefonu stáhlo více než 1 900 000 uživatelů, slaví 8. března 2022 šesté narozeniny. Během šesti let fungování se podařilo rozšířit nabídku funkcí a služeb například o varovná upozornění, databázi AED nebo možnost videopřenosu z místa události. Jejím prostřednictvím si od spuštění v roce 2016 přivolalo pomoc více než 90 000 uživatelů. Letos se pak díky podpoře Nadace Vodafone rozšíří i do Německa.

„Když jsme aplikaci před osmi lety začali připravovat a před šesti lety spustili, ani ve snu nás nenapadlo, jaký dopad na způsob přivolání pomoci bude mít. Nic z toho by se nepovedlo bez příkladné spolupráce s odborníky ze záchranných služeb a Horské služby. Z původně ryze českého projektu se podařilo díky podpoře soukromých partnerů vytvořit unikátní technologii, která umožňuje lidem napříč čtyřmi státy Evropy využít jednu aplikaci pro chytré přivolání pomoci," řekl Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

Největší novinkou loňského roku bylo uvedení rozšířeného modulu horské služby, který je v aplikaci dostupný od července 2021. „Pro návštěvníky našich hor považujeme aplikaci Záchranka za zásadní. Nesmírně se osvědčila jak při ohlašování nehod, tak při lokalizaci lidí, kteří zabloudili nebo se dostali do nesnází v obtížném terénu. Vítáme všechny novinky a postupné rozšiřování Záchranky, které nám pomůžou zachraňovat lidské životy," komentoval René Mašín, náčelník Horské služby ČR. V modulu horské služby se nachází samostatné tlačítko pro přímé kontaktování linky 1210, kompletní lavinová předpověď pro české hory, oficiální varování a výstrahy vydávané horskou službou a elektronická kniha túr. Ta uživatelům umožňuje naplánovat si trasu výletu přímo v aplikaci, včetně zadání předpokládané časové náročnosti. Pokud uživatel nepotvrdí, že úspěšně a v bezpečí dosáhl cíle, kontaktuje aplikace automaticky horskou službu dané oblasti. „Aplikaci Záchranka stojíme po boku od jejích počátků. Během těch několika let se stala fenoménem, který pomáhá zachraňovat lidské životy. Dává nám jednoznačně smysl podporovat její nové funkcionality a dále ji tak rozvíjet. Modul Horské služby je jasným příkladem, jak technologie a dobrý nápad dokáží přinést perfektní výsledek. Přejeme aplikaci, jejímu týmu a hlavně uživatelům, aby jim i v dalších letech spolehlivě sloužila," uvedl Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Jako jedna z prvních v Evropě přinesla aplikace Záchranka v roce 2020 možnost videopřenosu z místa události. Za více než rok fungování bylo video využito především jako pomocník při telefonicky asistované první pomoci nebo dopravních nehodách. Díky dlouhodobé finanční podpoře Nadace Vodafone je služba videopřenosu dostupná nejen uživatelům aplikace, ale všem, kdo mají v telefonu kameru a připojení k internetu. „Případy, kdy videopřenos významně pomohl, jsou pro nás důkazem toho, že taková funkce patří k první pomoci 21. století. Pohled na místo záchranářům často vydá za mnoho slov, navíc díky stále většímu pokrytí a využití sítí páté generace mohou být videopřenosy kvalitnější," řekla Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone, generálního partnera aplikace Záchranka. Technologie videopřenosu doplňuje standardní proces volání zdravotnické záchranné služby zavoláním na linku 155 nebo využitím aplikace Záchranka. Až operátoři tísňové linky rozhodují o tom, zda je účelné přenos obrazu zahájit.

Narozeninovým dárkem pro šestiletou aplikaci je umístění vlastního exponátu do brněnského VIDA! science centra. Na něm si budou moci návštěvníci vyzkoušet, jak aplikace funguje a jak je reálně propojena s dispečinkem ZZS. „Od 23. března si mohou naši návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži, jak aplikace funguje. Cílem exponátu je rozšířit povědomí o její existenci, ale i připravit lidi na situace, kdy jim může aplikace pomoci. Otestovat bude možné, jak přivolání záchranné služby, tak horské služby," sdělil Lukáš Richter, ředitel VIDA! science centra. Na nápadu realizovat exponát se podílela také jihomoravská ZZS, která je již od počátku vzniku aplikace jejím významným partnerem. „Je to určitě výborný nápad, že si zájemci budou moct vyzkoušet, jak pracovat s aplikací Záchranka. Pro nás je významnou pomocí, pokud známe přesnou polohu volajícího, ušetří nám to drahocenný čas, je to pochopitelně bonus pro pacienta. Ideální je použít aplikaci v situaci, kdy je volající někde v terénu, například v lese, na přehradě či na silnici nebo kdekoliv jinde, kde není schopen přesně uvést místo, kde se nachází," vysvětlila Michaela Bothová, mluvčí jihomoravské záchranky.

V letošním roce díky úspěchu Záchranky v globální soutěži projektů Nadace Vodafone tým aplikace připravuje spolupráci s dalšími zeměmi. První vlaštovkou je německé Bavorsko, které se přidá do oblastí pokrytých aplikací Záchranka, navíc ve spolupráci s bavorským Červeným křížem vznikne samostatná aplikace pro Německé uživatele. „Aplikace Záchranka doplňuje úsilí přeshraničních záchranných služeb o klíčový nástroj, který v současnosti chybí:Neverbální komunikace pacienta s operačními středisky. Zejména v příhraniční oblasti představuje rozhodující zlepšení lokalizace volajícího a s tím související přiřazení k příslušnému zdravotnickému operačnímu středisku. Záchranka bude aktivně zachraňovat životy, o tom jsme jako Bavorský červený kříž přesvědčeni. Těšíme se na spolupráci a uděláme vše pro včasnou celostátní realizaci v Bavorsku," doplnil Manfred Maurer, vedoucí projektu Přeshraniční záchranné služby Bavorsko/Čechy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Záchranáři snáze najdou zraněné díky vylepšenému přenosu polohy
Jednotný systém eCall zkracuje dobu dojezdu složek IZS na místo
Aplikace Horská služba končí

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace