Albrechtické školy mívaly ke čtyřem stovkám dětí, dnes jich je 27

04.01.2011 03:35:39 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Školství | Obce: Albrechtice v Jizerských horách

Albrechtické školy mívaly ke čtyřem stovkám dětí, dnes jich je 27

V Albrechticích trvale bydlí 330 lidí, přesto obec má vlastní školu. „Podle mě jsme obec s nejmenším počtem obyvatel, která si udržela školu. Dochází k nám i děti z Jiřetína, kde už školu zrušili,” podotkla ředitelka albrechtické školy a školky Hana Janušková. Sama přišla do Albrechtic za sněhem a lyžováním.

Do malotřídní školy chodí 27 dětí, v mateřince jich je 24. „Do jedné třídy jsme sloučili první a druhý ročník, třetí až pátý ročník je sloučen ve druhé třídě.” uvedla Hana Janušková.

Pedagogický sbor tvoří kromě ředitelky jedna učitelka, vychovatelka a učitelka mateřské školy, která zároveň vyučuje v základní škole angličtinu.

V Albrechticích se děti učily už na konci 18. století

Albrechtická škola oslavila 123 let existence. Ale už kolem roku 1780 zahájil občan Pörner soukromé vyučování. Vyučování v obecní škole zavedli v souvislosti s vysvěcením kostela v roce 1784. Nejprve se učilo v soukromém domě, později v nové budově u kostela. Po požáru se škola přesunula do budovy č. 77 poblíž fary. Dlouho se jí pak říkalo „stará škola”. Ta v květnu 1993 vyhořela.

Roku 1886 získala obec potřebných 27 000 zlatých a zahájila stavbu nové školy, a to na místě, kde stojí dodnes. O rok později zahájilo v pěti třídách vyučování 122 chlapců a 140 dívek. V témže roce se začalo vyučovat i na Mariánské Hoře v nové budově trojtřídky. Podle ředitelky Januškové chodívalo do mariánskohorské školy přes sto dětí.

Do akcí školy se místní ochotně zapojují

Dnešní albrechtická škola se může pochlubit bohatými volnočasovými aktivitami nejen pro děti a rodiče, ale v poslední době i pro veřejnost. „Za většinou stojí učitelka Věra Engeová. Ta vede děti k výtvarné činnosti. Věnuje se tradičním a přírodním materiálům. Je schopna vymyslet výrobky tak, aby je zvládly i malé děti. Dá si s tím práci a dětem věnuje spousty času.” vyzdvihla Hana Janušková.

„Výrobky dětí jsme nejprve prezentovali na prodejních výstavách, později jsme zahájili dílny pro rodiče s dětmi a ty jsme rozšířili i pro veřejnost. Na předvánoční dílnu přišlo přes padesát lidí, což je na naši malou obec hodně. Měli jsme několik stanovišť, drátkování, dekorace z pediku, výroba a zdobení svíček, výroba smaltovaných přívěsků a drhání. Zájemci si také mohli vyzkoušet filcování z pravého ovčího rouna.” vylíčila ředitelka.

Škola má několik ocenění za ekologii

Škola podle ní také vyniká v ekologické výchově a tříděním odpadů. Albrechtice několikrát obsadily druhé a jednou dokonce první místo. „Jako cenu jsme získali dřevěné herní prvky z Tomových parků. Obec přispěla dalšími prostředky, místní truhláři se zapojili výrobou domku. Tak vzniklo krásné školní hřiště,” pochlubila se Hana Janušková.

Postupně se také zlepšuje technický stav školy a jejího okolí. Podle ředitelky se obec stále snaží získat pro školu peníze. Osazení budovy plastovými okny přispělo k úsporám energie, po celé škole také mají novou elektroinstalaci a v minulém roce vybavili třídy novými lavicemi. „Za školou máme ještě kus zanedbaného místa. Zažádali jsme o grant na projekt Živá učebnice Jizerských hor. Grant vyšel a my plánujeme ve spolupráci s obecním úřadem toto místo zvelebit a osázet původními rostlinami,” vylíčila ředitelka.

Více o obci Albrechtice se dozvíte v 1. čísle tištěného týdeníku Naše Jablonecko, který vychází v úterý 4. února

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace