Albrechtické školy mívaly ke čtyřem stovkám dětí, dnes jich je 27

04.01.2011 03:35:39 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Školství | Obce: Albrechtice v Jizerských horách

Albrechtické školy mívaly ke čtyřem stovkám dětí, dnes jich je 27

V Albrechticích trvale bydlí 330 lidí, přesto obec má vlastní školu. „Podle mě jsme obec s nejmenším počtem obyvatel, která si udržela školu. Dochází k nám i děti z Jiřetína, kde už školu zrušili,” podotkla ředitelka albrechtické školy a školky Hana Janušková. Sama přišla do Albrechtic za sněhem a lyžováním.

Do malotřídní školy chodí 27 dětí, v mateřince jich je 24. „Do jedné třídy jsme sloučili první a druhý ročník, třetí až pátý ročník je sloučen ve druhé třídě.” uvedla Hana Janušková.

Pedagogický sbor tvoří kromě ředitelky jedna učitelka, vychovatelka a učitelka mateřské školy, která zároveň vyučuje v základní škole angličtinu.

V Albrechticích se děti učily už na konci 18. století

Albrechtická škola oslavila 123 let existence. Ale už kolem roku 1780 zahájil občan Pörner soukromé vyučování. Vyučování v obecní škole zavedli v souvislosti s vysvěcením kostela v roce 1784. Nejprve se učilo v soukromém domě, později v nové budově u kostela. Po požáru se škola přesunula do budovy č. 77 poblíž fary. Dlouho se jí pak říkalo „stará škola”. Ta v květnu 1993 vyhořela.

Roku 1886 získala obec potřebných 27 000 zlatých a zahájila stavbu nové školy, a to na místě, kde stojí dodnes. O rok později zahájilo v pěti třídách vyučování 122 chlapců a 140 dívek. V témže roce se začalo vyučovat i na Mariánské Hoře v nové budově trojtřídky. Podle ředitelky Januškové chodívalo do mariánskohorské školy přes sto dětí.

Do akcí školy se místní ochotně zapojují

Dnešní albrechtická škola se může pochlubit bohatými volnočasovými aktivitami nejen pro děti a rodiče, ale v poslední době i pro veřejnost. „Za většinou stojí učitelka Věra Engeová. Ta vede děti k výtvarné činnosti. Věnuje se tradičním a přírodním materiálům. Je schopna vymyslet výrobky tak, aby je zvládly i malé děti. Dá si s tím práci a dětem věnuje spousty času.” vyzdvihla Hana Janušková.

„Výrobky dětí jsme nejprve prezentovali na prodejních výstavách, později jsme zahájili dílny pro rodiče s dětmi a ty jsme rozšířili i pro veřejnost. Na předvánoční dílnu přišlo přes padesát lidí, což je na naši malou obec hodně. Měli jsme několik stanovišť, drátkování, dekorace z pediku, výroba a zdobení svíček, výroba smaltovaných přívěsků a drhání. Zájemci si také mohli vyzkoušet filcování z pravého ovčího rouna.” vylíčila ředitelka.

Škola má několik ocenění za ekologii

Škola podle ní také vyniká v ekologické výchově a tříděním odpadů. Albrechtice několikrát obsadily druhé a jednou dokonce první místo. „Jako cenu jsme získali dřevěné herní prvky z Tomových parků. Obec přispěla dalšími prostředky, místní truhláři se zapojili výrobou domku. Tak vzniklo krásné školní hřiště,” pochlubila se Hana Janušková.

Postupně se také zlepšuje technický stav školy a jejího okolí. Podle ředitelky se obec stále snaží získat pro školu peníze. Osazení budovy plastovými okny přispělo k úsporám energie, po celé škole také mají novou elektroinstalaci a v minulém roce vybavili třídy novými lavicemi. „Za školou máme ještě kus zanedbaného místa. Zažádali jsme o grant na projekt Živá učebnice Jizerských hor. Grant vyšel a my plánujeme ve spolupráci s obecním úřadem toto místo zvelebit a osázet původními rostlinami,” vylíčila ředitelka.

Více o obci Albrechtice se dozvíte v 1. čísle tištěného týdeníku Naše Jablonecko, který vychází v úterý 4. února

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace