Aktuální situace ve výskytu virové hepatitidy typu A v kraji i Turnově

16.10.2019 16:56:36 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj

Aktuální situace ve výskytu virové hepatitidy typu A v kraji i Turnově

Od začátku letošního roku k 11. říjnu evidují hygienici v Libereckém kraji celkem 70 případů akutní žloutenky typu A. Z tohoto počtu má 38 případů vazbu k městu Turnov. Dále evidují šest případů osob s trvalým bydlištěm mimo LK, ale s vazbou na ohnisko nákazy v Turnově, to znamená celkem 44 případů onemocnění má vazbu na město Turnov.

Pět případů onemocnění VHA je ve školách Libereckém kraji. „Případy onemocnění v Turnově začaly v 38. kalendářním týdnu. Vzhledem k nárůstu počtu nemocných v tak krátké době předpokládáme, že se osoby nenakazily kontaktem s nemocným, ale prostřednictvím tzv. vehikula, kterým může být například potravina. Tímto směrem se stále ubírají naše šetření, která jsou zaměřována podle společných informací získaných z podrobných epidemiologických šetření prováděných s nemocnými a jejich nejbližším okolím," sdělila tisková mluvčí Kkrajské hygionické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

V současné době jsou prováděna protiepidemická opatření, izolace nemocných a lékařský dohled nad kontakty, očkování v ohnisku nákazy, vyšetřování osob se zaměřením na činnosti epidemiologicky závažné, cílený státní zdravotní dozor na území ORP Turnov, předání informace transfúzním centrům, pátraní po cestě přenosu, vehikulu nákazy - potraviny, voda, dále informování spolupracujících dozorových orgánů (SZPI, KVS), informování samosprávy a jednání s řediteli škol v ORP Turnov a řešení problematiky a domluva na spolupráci v rámci protidrogové komise.

Nad rámec trvalé a průběžné komunikace proběhlo společné jednání zástupců Libereckého kraje, Krajského úřadu LK, Magistrátů měst Liberce a Jablonce n. N., Městského úřadu v Turnově, nemocnic Liberec, Turnov, Jablonec n. N., praktických lékařů pro děti a praktických lékařů pro dospělé a KHS LK. Cílem jednání bylo společné předání podrobné informace o situaci a zhodnocení prováděných protiepidemických opatření. Přítomní se dále vzájemně informovali o problémech, které v souvislosti s výskytem VHA a prováděnými opatřeními vznikají nebo jsou. „Současnou epidemickou situaci, která se postupně rozvíjela od 16. kalendářního týdne v rizikové komunitě, nepodceňujeme. Provádíme preventivní a restriktivní opatření, abychom zamezili nekontrolovanému šíření onemocnění," řekl MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D, ředitel KHS LK, který jednání svolal a dodal, že je přesto nutné, abychom byli schopni vyčlenit všechny dostupné a potřebné kapacity například laboratorní diagnostiku či lůžkový fond.

„Situace s výskytem žloutenky typu A je vážná, ale není to drama, které bychom neměli zvládnout. Případy, kdy se toto onemocnění objevilo, jsou zejména lokálního charakteru, a to na Turnovsku. Je však potřeba zvýšit určitý dohled. Současná opatření, která můžeme z pohledu Libereckého kraje udělat, je připravit se na možné zvýšení počtu nákaz. Musíme proto komunikovat s nemocnicemi a informovat všechny školy v regionu, aby zvýšily dohled nad hygienou rukou, protože těmi se žloutenka typu A přenáší," uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Ke stažení

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově, Liberci i Jablonci se dál šíří žloutenka

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v dubnu
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Obrazem: Vedoucí FC Pěnčín přehrál pátou Chrastavu
14.04.: Obrazem: V divizním derby zvítězily Velké Hamry

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace