Akce Na kole bezpečně probíhala na cyklostezce U Nisy
27.04.2019 21:51:52 | Autor: Vlasta Suchánková a Markéta Novotná | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj
Policisté v Liberci se ve čtvrtek odpoledne opět zaměřili na bezpečnost cyklistů. Na cyklostezce U Nisy mohli cyklisté získat praktickou cyklolékárničku a reflexní nepromokavý potah na batoh, a to v rámci projektu nazvaného Na kole bezpečně.
Cyklisté jsou tradičně řazeni mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Jaká je povinná výbava jízdního kola a jak se správně starat o jeho technický stav? Jak vybrat správnou cyklistickou přilbu a jak ji používat? Jak být při jízdě dostatečně viditelný pro motoristy? Jak si pomoci v případě nehody či úrazu?
Nejen to se cyklisté měli možnost dozvědět na dopravně preventivní akci Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, Krajského úřadu Libereckého kraje a Týmu silniční bezpečnosti Na kole bezpečně, která se konala ve čtvrtek 25. dubna 2019 v odpoledních hodinách na cyklostezce U Nisy.
V rámci projektu mohli cyklisté, jako jediní v kraji, získat cyklolékárničku a reflexní potah na batoh. Ani jedna z věcí není součástí povinného vybavení jízdního kola, ale neměly by chybět žádnému cyklistovi. Bezpečnost cyklistů je často diskutované téma. Tito účastníci silničního provozu obecně bývají spolu s chodci a motocyklisty považováni za nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu.
„V loňském roce zahynulo v České republice při 4222 nehodách s účastí cyklistů 39 osob, dalších 409 utrpělo zranění těžké a 3 361 lehké, přičemž vinou cyklistů bylo způsobeno 2 724 nehod, při kterých zemřelo 19 osob, 247 bylo zraněno těžce a 2 195 lehce," přiblížil stav nehod s účastí cyklistů brigádní generál Tomáš Lerch z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia ČR.
„Podobné projekty a osvětové akce zaměřené na zranitelné účastníky silničního provozu, kterými cyklisté bezesporu jsou, proto jednoznačně podporuji. Je samozřejmě důležitá i vzájemná tolerance jednotlivých účastníků silničního provozu. V případě cyklistů je nutné opakovaně připomínat známé pravidlo vidět a být viděn. Včasné rozpoznání cyklisty pohybujícího po komunikaci ostatními účastníky silničního provozu, je základním předpokladem bezpečné jízdy na jízdním kole," dodal Lerch.
Záleží ovšem především na cyklistech samotných, nakolik budou na silnicích v bezpečí. Před každou jízdou se musí přesvědčit, že je jejich jízdní kolo v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. Je nezbytné za řídítka usedat s helmou na hlavě. Snižuje se tak riziko smrtelného poranění hlavy o dvě třetiny, nebezpečí poranění obličeje klesá o rovnou jednu třetinu. Cyklisté musí důsledně dbát na svou viditelnost. Ostatní účastníci silničního provozu mohou cyklisty snadno přehlédnout.
Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy. Chování cyklistů by mělo být pro ostatní - především řidiče motorových vozidel - předvídatelné. Pokud cyklista udělá chybu, může ji řidič jiného vozidla ještě napravit. Nikoliv však v případě, že jeho chování je nečitelné.
„Úrazy se cyklistům nevyhýbají ani v Libereckém kraji. V důsledku dopravních nehod bylo 15 cyklistů těžce zraněno a 147 utrpělo lehké zranění," sdělil krajský policejní ředitel Vladislav Husák.
Každoročně se cyklisté v Libereckém kraji stávají účastníky řady dopravních nehod, a to i při vyjížďkách mimo silnice, a utrpí zranění následkem srážky s jinou osobou či pevnou překážkou nebo v důsledku nezvládnutí řízení jízdního kola a následného pádu.
„Proto pokračuje projekt ve spolupráci Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, Krajského úřadu Libereckého kraje projekt a Týmu silniční bezpečnosti, jehož cílem je vybavit cyklisty prostředky k poskytnutí základní laické první pomoci. V letošním roce současně budou cyklisté upozorňováni na vhodnost nošení reflexních doplňků. Obdrží od nás nejen cyklolékárničku, ale také nepromokavý reflexní potah na batoh," vysvětlil Vladislav Husák, ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.
Nechyběl ani Tým silniční bezpečnosti, který společně s Libereckým krajem a dalšími partnery letos realizuje devátý ročník projektu Na kole jen s přilbou. „Cyklisté se mohli seznámit s povinnou a doporučenou výbavou jízdního kola, problematikou jejich viditelnosti v silničním provozu a osvěžit si základní pravidla. Dále bylo doporučeno jak si vybrat a správně užívat cyklistickou. Součástí prezentace byly brýle simulující opilost či únavu," uzavřel Jan Svíták, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.
Cyklisté jsou řidiči nemotorových vozidel. Pokud usedají na svá jízdní kola, zásadně bez alkoholu. Již po jednom malém pivu je cyklista vystaven až šestkrát většímu riziku účasti v dopravní nehodě se zraněním.
Související články
Krajští hasiči se zúčastnili akce S námi jen bezpečně
O prodlouženém velikonočním víkendu policisté kontrolovali řidiče
Akce Řídím, piju nealko pivo probíhala v Lučanech a Sedmihorkách
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Motocyklisté měli nejhorší rok. Pomoci má projekt Učme se přežít
Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Novela vyhlášky umožní používání veřejných grilů
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou projednalo návrh na vydání změnové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 4/2018 o zajištění čistoty ulic a veřejných prostranství a ochraně životního prostředí. Novela se zaměřuje na úpravu pravidel pro rozdělávání ohňů na veřejných místech. Hlavní změnou je doplnění míst s veřejným grilem do seznamu lokalit, kde je povolené rozdělávání ohňů. „Tento požadavek vyvstal v souvislosti s instalací nového veřejného grilu v blízkosti stánku U Hráze, další úpravou je aktualizace ohnišť na Tajvanu, kde vzniklo nové ohniště, a to původní bylo zrušené," připomíná Lenka Opočenská, náměstkyně pro životní prostředí a strategii Jablonce nad Nisou.
Nejnovější články
V Jablonci nad Nisou proběhly kontroly ubytoven
Při magistrátě vznikne kontaktní místo pro bydlení a sociální pomoc
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Jablonecká euforie i v Benátkách
Nejčtenější články
08.10.: S motocyklem skončil ze zatáčky až na zahradě
09.10.: Jablonecká euforie i v Benátkách
10.10.: K zisku medaile juniorů LIAZU chybělo jen 15 bodů
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.