1984 v nabobtnalé stopáži, přesto hra ukázala Orwella

24.11.2023 07:53:31 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

1984 v nabobtnalé stopáži, přesto hra ukázala Orwella

Kultovní dílo britského novináře, esejisty a především spisovatele (vlastním jménem Eric Arthur Blair) George Orwella ´1984´ nastudovalo Švandovo divadlo Praha a pod režijním vedením Dodo Gombára s ním přijelo do Městského divadla Jablonec nad Nisou.

Popisovat Orwella si netroufám. Kdo ho nezná, nastínění jeho děl, vizí, strachů i pravd by zabralo spoustu času a vždycky by šlo pouze o můj subjektivní názor. Ten, kdo ho zná, popis nepotřebuje. A tak nějak podobně probíhala linka příběhu. První část tříhodinovky uchopil režisér Gombár jako seznámení se s ´Orwellem samotným´, ve druhé již více vsadil na příběh. A tak zatímco řada studentů, sedících v publiku, unaveně sledovala nekonečný Gombárův vhled do duše spisovatele a obecné atmosféry světa, na jevišti se toho příliš nedělo. Když ovšem nepočítám originální hudbu Gabriely Vernelho.

„Já jsem tady díky zvýhodněnému studentskému předplatnému a jsem rád. Původně jsem si říkal, že bude jednodušší zhlédnout divadelní představení, než přečíst knihu. Teď ale musím říci, že se chystám na její přečtení. Je to kultovní dílo a rád bych se do toho víc ponořil a udělal si na spisovatele vlastní názor," uvedl o přestávce druhák Vojta z Gymnázia Dr. Randy. A já jen dodám, že pokud z toho měli podobný pocit i ostatní studenti, splnilo Švandovo divadlo svůj úkol na jedničku.

O poznání svižnější druhá polovina nabídla více děje, příběhu a pochopení. Na tomto místě je třeba vyzdvihnout výkon Davida Punčocháře v roli Winstona Smitha, jež, coby týraný, působil až naze věrohodně.

Orwellova předloha čím dál více působí jako varování před vymoženostmi, které nás mohou zničit (což je nejčastější Orwellovou citací). Kdo je velký bratr, jaké má zbraně a změnil nějak svoji taktiku? To jsou otázky, které si můžeme položit nejen po zhlédnutém představení, ale je pravdou, že nám hra 1984 nitro rozjitřila a tyto myšlenky oživila. A v tom vidím její největší přínos. A co tomu v závěru, kdy část publika tleskala vestoje, řekl Vojta? „Ta druhá část byla lepší, dynamičtější a srozumitelnější. Ale i ona mě utvrdila v rozhodnutí knihu si přečíst." A tomu bych zase vestoje zatleskala já.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským
Smržovské kulturní a zábavné akce v březnu

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace