Zmizelý Jablonec uvidíte i přímo v ulicích současného Jablonce

30.04.2016 10:29:29 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Zmizelý Jablonec uvidíte i přímo v ulicích současného Jablonce

Od začátku května se v ulicích Jablonce nad Nisou objeví historické fotografie města. Jedná se o doplněk k úspěšné výstavě Zmizelý Jablonec, která od poloviny dubna probíhá v Městské galerii MY. Velkoplošné fotografie obyvatelům i návštěvníkům města ukážou Jablonec, jak vypadal před lety. Velké fotky starých jabloneckých časů by měly ve městě zůstat až do konce prázdnin.

„Pět stojanů s deseti fotografiemi postavíme do centra města na místa, která dnes vypadají jinak než dříve, abychom lidem připomněli, že město je živý organismus, který se stále mění," řekl autor výstavy Jan Strnad, galerista Městské galerie MY.

Fotky se objeví na Mírovém i Dolním náměstí, u Eurocentra, v Komenského ulici a v parčíku u kostela sv. Anny. Výběr míst bylo třeba podřídit tomu, jaké fotografie z dřívějších dob se dochovaly. Nejstarší snímky vznikly na konci 19. století, jiné pořídili fotografové v době mezi světovými válkami. Vedle jiného vzhledu budov připomenou fotografie také obyvatele města a jejich odlišný způsob života. „Hlavní jablonecké náměstí ještě bez budovy radnice, partie U Zeleného stromu se stejnojmenným hostincem, původní podoba hotelu Merkur," vypočítává galerista Strnad.

„Oživit centrum města výstavou je dobrý nápad a jsem zvědavý, jak budou lidé reagovat. Výstavní panely ve veřejném prostoru jsou v létě běžnou součástí řady českých i světových měst. V Jablonci jsme kromě krátkodobých výstav soustředěných spíše na jedno místo, tento formát zatím nevyzkoušeli. Letošní oslavy 150. výročí povýšení na město jsou dobrou příležitostí to změnit," řekl primátor Petr Beitl. Oba pořadatelé, jak Galerie MY, tak město, doufají, že se panely s fotografiemi nestanou terčem vandalů a zůstanou nepoškozené po celou dobu výstavy v ulicích.

Komentovaná procházka s muzikou a pouličním divadlem

Organizátoři pro zájemce připravují i komentovanou prohlídku s Hudbou U Města Vídně a divadelními skeči studentů Gymnázia Dr. Randy. Mělo by k ní dojít v úterý 3. května ve tři hodiny odpoledne. Vše ale závisí na počasí. „Pokud bude pršet nebo dokonce sněžit, posuneme termín první komentované procházky po výstavě v ulicích na druhou půlku měsíce," upozornila tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová. „Aktuální informace zveřejníme na webu města a facebooku Jablonec 150," dodala.

Pokud bude počasí Jablonci přát, začne procházka po zmizelém Jablonci 3. května v 15 hodin na Mírovém náměstí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí házenkáři prohráli ve 3. kole Českého poháru
Pohár lyžařů Liberecka měl finále v libereckém Vesci
Rezerva FK Jablonec v Břízkách vyrukuje na Živanice
Liberečtí hasiči slavili 110. výročí své první budovy
Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn