Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

11.04.2016 11:57:21 | Autor: mgmy, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

Městská galerie MY pokračuje ve výstavním cyklu, který pořádá při příležitosti městského jubilea a nese název „Retro Jablonec". Slavnostní zahájení druhé výstavy z cyklu nazvané Zmizelý Jablonec proběhne ve čtvrtek 16. dubna v 17.30. V hudebním programu zazní swingové melodie v podání zpěvačky Petry Ernyeiové za doprovodu kytaristy Marka Rejhona a basisty Petra Pospíšila. 

V pořadí druhá výstava připomene vzhled města v minulosti, co v něm ve srovnání s dnešní dobou vypadalo jinak, jak se změnili jeho obyvatelé. Historické fotografie a dobové materiály nás přenesou do časů secese kolem roku 1900, do meziválečného období i do 50. a 60. let dvacátého století.

Mnohé z minulosti našeho města nám připomínají už jen historické fotografie, pohlednice a dobové tiskoviny. Jablonec nad Nisou se nám proměňuje před očima, ale většinou si tyto postupné a plynule probíhající změny ani neuvědomujeme. Až když porovnáváme současnost a minulost s větším odstupem, dokážeme rozdíly rozpoznat. Mizejí a mění se nejen domy, ulice a celé části města, jiní jsou i jablonečtí obyvatelé. Dříve se odlišně oblékali, měli jiná zaměstnání, jinou zábavu, jiné zvyky. Minulost města zůstává uložena v jejich vzpomínkách a s nimi nenávratně mizí. Zbývá jen to málo zachycené fotoaparátem nebo popsané v novinových článcích či náhodně uchované na korespondenčním lístku.

Název výstavy připomene zasvěcenějším dnes už klasickou pragensii Zmizelá Praha, která vycházela v letech 1945 až 1948 jako „starý obraz města a jeho památek zničených v druhé polovici 19. a ve 20. století". Na díle se podíleli významní dějepisci a historici umění. Kniha se stala vzorem pro podobná pojednání o jiných místech. Samostatnou edici věnovanou stavebním proměnám českých a moravských měst již několik let vydává nakladatelství Paseka. Jiné projekty jsou věnovány zaniklým obcím ve vojenských prostorech a v severočeské pánevní oblasti.

Také Jablonec by si zasloužil provedení systematické inventury všeho hodnotného a zajímavého, co k němu v minulosti patřilo, ale již nenávratně zmizelo. Zmapovat stavební historii všech částí města i jednotlivých staveb, které už dnes neexistují nebo se velmi změnily, to je úkol, který teprve čeká na zpracování. Výstava Zmizelý Jablonec je „jen" obrazovou mozaikou starých časů, která má připomenout dřívější podobu města, potěšit diváka a vyvolat v něm příjemnou nostalgickou náladu.

Výstava byla sestavena z historických fotografií, pohlednic a dalších dobových materiálů, jejichž originály jsou v majetku Státního oblastního archivu Litoměřice - Státního okresního archivu Jablonec nad Nisou, Boveraclubu Liberec, Městské galerie MY a soukromých sběratelů. Partnerem výstavy je Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group. Výstavu z cyklu „Retro Jablonec" připravila Městská galerie MY při příležitosti 150. výročí povýšení Jablonec nad Nisou na město. Uspořádání výstavy, která potrvá do 13. srpna 2016, podpořilo statutární město Jablonec nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Akce Jabloneckého kulturního a informačního centra v březnu
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Vernisáž Město, lidé, krajina zakončí rok v jablonecké galerii MY

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů
V zásadském areálu bude hrát kapela Volupsije
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Jablonec posílí útočník Ivan Schranz
Jediná šance jak to napravit je Baník

Nejčtenější články

04.07.: Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
04.07.: Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku
06.07.: Jediná šance jak to napravit je Baník

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn