Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

11.04.2016 11:57:21 | Autor: mgmy, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

Městská galerie MY pokračuje ve výstavním cyklu, který pořádá při příležitosti městského jubilea a nese název „Retro Jablonec". Slavnostní zahájení druhé výstavy z cyklu nazvané Zmizelý Jablonec proběhne ve čtvrtek 16. dubna v 17.30. V hudebním programu zazní swingové melodie v podání zpěvačky Petry Ernyeiové za doprovodu kytaristy Marka Rejhona a basisty Petra Pospíšila. 

V pořadí druhá výstava připomene vzhled města v minulosti, co v něm ve srovnání s dnešní dobou vypadalo jinak, jak se změnili jeho obyvatelé. Historické fotografie a dobové materiály nás přenesou do časů secese kolem roku 1900, do meziválečného období i do 50. a 60. let dvacátého století.

Mnohé z minulosti našeho města nám připomínají už jen historické fotografie, pohlednice a dobové tiskoviny. Jablonec nad Nisou se nám proměňuje před očima, ale většinou si tyto postupné a plynule probíhající změny ani neuvědomujeme. Až když porovnáváme současnost a minulost s větším odstupem, dokážeme rozdíly rozpoznat. Mizejí a mění se nejen domy, ulice a celé části města, jiní jsou i jablonečtí obyvatelé. Dříve se odlišně oblékali, měli jiná zaměstnání, jinou zábavu, jiné zvyky. Minulost města zůstává uložena v jejich vzpomínkách a s nimi nenávratně mizí. Zbývá jen to málo zachycené fotoaparátem nebo popsané v novinových článcích či náhodně uchované na korespondenčním lístku.

Název výstavy připomene zasvěcenějším dnes už klasickou pragensii Zmizelá Praha, která vycházela v letech 1945 až 1948 jako „starý obraz města a jeho památek zničených v druhé polovici 19. a ve 20. století". Na díle se podíleli významní dějepisci a historici umění. Kniha se stala vzorem pro podobná pojednání o jiných místech. Samostatnou edici věnovanou stavebním proměnám českých a moravských měst již několik let vydává nakladatelství Paseka. Jiné projekty jsou věnovány zaniklým obcím ve vojenských prostorech a v severočeské pánevní oblasti.

Také Jablonec by si zasloužil provedení systematické inventury všeho hodnotného a zajímavého, co k němu v minulosti patřilo, ale již nenávratně zmizelo. Zmapovat stavební historii všech částí města i jednotlivých staveb, které už dnes neexistují nebo se velmi změnily, to je úkol, který teprve čeká na zpracování. Výstava Zmizelý Jablonec je „jen" obrazovou mozaikou starých časů, která má připomenout dřívější podobu města, potěšit diváka a vyvolat v něm příjemnou nostalgickou náladu.

Výstava byla sestavena z historických fotografií, pohlednic a dalších dobových materiálů, jejichž originály jsou v majetku Státního oblastního archivu Litoměřice - Státního okresního archivu Jablonec nad Nisou, Boveraclubu Liberec, Městské galerie MY a soukromých sběratelů. Partnerem výstavy je Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group. Výstavu z cyklu „Retro Jablonec" připravila Městská galerie MY při příležitosti 150. výročí povýšení Jablonec nad Nisou na město. Uspořádání výstavy, která potrvá do 13. srpna 2016, podpořilo statutární město Jablonec nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Akce Jabloneckého kulturního a informačního centra v březnu
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Vernisáž Město, lidé, krajina zakončí rok v jablonecké galerii MY

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom už 23. listopadu

Městský úřad v Jablonci nad Jizerou, místní dobrovolné spolky a Katolická farnost zvou na slavnostní rozsvícení Vánočního stromu, které se bude konat v sobotu 23. listopadu 2019 od 14 hodin v Pilišťatech u hájenky. Více podrobností

Nová okna pro jabloneckou školku

Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlásilo výběrové řízení na výměnu a opravu oken v jedné z jabloneckých školek. Realizace by měla proběhnout o prázdninách příštího roku. „Veřejná zakázka je vyhlášená na výměnu za repliky a opravu oken v Mateřské škole v ulici 28. října, a to v její staré části. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,3 milionu korun a vybraný zhotovitel ji musí zvládnout během prázdnin příštího roku, aby děti mohly do školky nastoupit opět od září 2020," řekl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Podle původního plánu měly opravy v této mateřské škole začít už tyto prázdniny, oprava a výměna oken byla rozdělená do dvou let. Městu se však nepřihlásil vhodný zhotovitel, proto musí vyhlásit výběrové řízení znovu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Konference Liberecko 2020+: Stát musí zlepšit financování krajů a obcí
Pozitivní zkušenost s Dobrým andělem motivuje pomáhat ještě více
Virová hepatitida A je už v sestupné fázi epidemie
Liberecký kostel ožije již potřetí třígenerační anglickou oslavou adventu
Hasiči zasahovali při požáru rodinného domu v Držkově

Nejčtenější články

19.11.: V Plavech se sázelo stromořadí
21.11.: Hasiči zasahovali při požáru rodinného domu v Držkově
20.11.: U odbočky na Rádlo narazilo auto do divočáka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn