Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

11.04.2016 11:57:21 | Autor: mgmy, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Zmizelý Jablonec se představí ve fotografiích a vzpomínkách

Městská galerie MY pokračuje ve výstavním cyklu, který pořádá při příležitosti městského jubilea a nese název „Retro Jablonec". Slavnostní zahájení druhé výstavy z cyklu nazvané Zmizelý Jablonec proběhne ve čtvrtek 16. dubna v 17.30. V hudebním programu zazní swingové melodie v podání zpěvačky Petry Ernyeiové za doprovodu kytaristy Marka Rejhona a basisty Petra Pospíšila. 

V pořadí druhá výstava připomene vzhled města v minulosti, co v něm ve srovnání s dnešní dobou vypadalo jinak, jak se změnili jeho obyvatelé. Historické fotografie a dobové materiály nás přenesou do časů secese kolem roku 1900, do meziválečného období i do 50. a 60. let dvacátého století.

Mnohé z minulosti našeho města nám připomínají už jen historické fotografie, pohlednice a dobové tiskoviny. Jablonec nad Nisou se nám proměňuje před očima, ale většinou si tyto postupné a plynule probíhající změny ani neuvědomujeme. Až když porovnáváme současnost a minulost s větším odstupem, dokážeme rozdíly rozpoznat. Mizejí a mění se nejen domy, ulice a celé části města, jiní jsou i jablonečtí obyvatelé. Dříve se odlišně oblékali, měli jiná zaměstnání, jinou zábavu, jiné zvyky. Minulost města zůstává uložena v jejich vzpomínkách a s nimi nenávratně mizí. Zbývá jen to málo zachycené fotoaparátem nebo popsané v novinových článcích či náhodně uchované na korespondenčním lístku.

Název výstavy připomene zasvěcenějším dnes už klasickou pragensii Zmizelá Praha, která vycházela v letech 1945 až 1948 jako „starý obraz města a jeho památek zničených v druhé polovici 19. a ve 20. století". Na díle se podíleli významní dějepisci a historici umění. Kniha se stala vzorem pro podobná pojednání o jiných místech. Samostatnou edici věnovanou stavebním proměnám českých a moravských měst již několik let vydává nakladatelství Paseka. Jiné projekty jsou věnovány zaniklým obcím ve vojenských prostorech a v severočeské pánevní oblasti.

Také Jablonec by si zasloužil provedení systematické inventury všeho hodnotného a zajímavého, co k němu v minulosti patřilo, ale již nenávratně zmizelo. Zmapovat stavební historii všech částí města i jednotlivých staveb, které už dnes neexistují nebo se velmi změnily, to je úkol, který teprve čeká na zpracování. Výstava Zmizelý Jablonec je „jen" obrazovou mozaikou starých časů, která má připomenout dřívější podobu města, potěšit diváka a vyvolat v něm příjemnou nostalgickou náladu.

Výstava byla sestavena z historických fotografií, pohlednic a dalších dobových materiálů, jejichž originály jsou v majetku Státního oblastního archivu Litoměřice - Státního okresního archivu Jablonec nad Nisou, Boveraclubu Liberec, Městské galerie MY a soukromých sběratelů. Partnerem výstavy je Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group. Výstavu z cyklu „Retro Jablonec" připravila Městská galerie MY při příležitosti 150. výročí povýšení Jablonec nad Nisou na město. Uspořádání výstavy, která potrvá do 13. srpna 2016, podpořilo statutární město Jablonec nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Akce Jabloneckého kulturního a informačního centra v březnu
Program oslav 150 let města Jablonec nad Nisou
150. výročí Jablonce slaví už v únoru i v Domě manželů Scheybalových
Vernisáž Město, lidé, krajina zakončí rok v jablonecké galerii MY

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bělou u Staré Paky čeká referendum o kravínu

Obec Bělou u Staré Paky čeká v sobotu 5. října 2019 v místním referendu hlasování o výstavbě velkokapacitního kravína. Projekt velkokapacitního kravína pro 484 krav a 100 telat se připravoval několik let. V červnu 2019 výstavbu posvětilo zastupitelstvo obce. Na základě petice, kterou podepsalo více jak 100 občanů Bělé, obec proto vyhlásila k výstavbě kravína na 5. října místní referendum. Více podrobností na Našem Pojizeří

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, živnostníkem sklář
Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2019
V Liberci se hrál špičkový stolní tenis
Program kin v Jablonci nad Nisou od 19. září do 2. října
Na 52. ročníku Posvícenského koláče ve Studenci startovalo 538 běžců

Nejčtenější články

19.09.: Po tragické nehodě u Jítravy zemřeli dva lidé
22.09.: Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2019
20.09.: Zemřel pan Arnošt Fučík

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn