Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog

24.06.2019 10:53:45 | Autor: Olga Fröhlichová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog

Profesor Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog - učitel a ředitel Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou, zemřel 20. června 2019. Přestože ho celý život zajímala hudba a práce se sborem, věnoval se jí pouze jako koníčku, protože profesí byl učitel chemie a biologie.

Jako pedagog působil na gymnáziu od roku 1967 do roku 1994 a v letech 1981 - 1990 školu vedl jako ředitel. Sbormistrem se stal v roce 1964 a od roku 1969 se ujal taktovky ve sboru Janáček, který úspěšně vedl celých čtyřicet let. Pod jeho vedením se z Janáčka stalo špičkové těleso, které obstálo jak v domácí, tak v zahraniční konkurenci. Sbor cestoval do mnoha evropských zemí, dvakrát zpíval i v USA a Josef Boček byl za svoji práci odměněn několika cenami - například v roce 1995 Čestné uznání sněmovny reprezentantů státu Connecticut v USA za rozvíjení česko-amerických kulturních styků, v roce 1999 Cenu Bedřicha Smetany Unie českých pěveckých sborů při příležitosti 50. výročí založení sboru Janáček a v roce 2003 Cenu Josefa Pazderky od Krajského úřadu Liberec a Unie českých pěveckých sborů za významný podíl na rozvoji českého sborového zpěvu a za 40 let práce sbormistra SPS Janáček.

Letošního sedmdesátiletého jubilea SPS Janáček se Josef Boček ze zdravotních důvodů již nemohl zúčastnit, přesto se dočkal „standing ovation" - tedy dlouhého potlesku ve stoje celého publika v sále Eurocentra, kde se slavnostní koncert konal.

Na svého sbormistra bude celý sbor stále vzpomínat. Děkujeme, tvoji Janáčkovci.

Olga Fröhlichová 24. 6. 2019

Poslední rozloučení se koná v úterý 25. června 2019 v 15.00 v děkanském kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou. Janáček se tam se svým dirigentem rozloučí hudebním vystoupením.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vzpomínání na Josefa Bočka

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Chodník z Růžové hory na Sněžku je s omezením otevřen

Od pátku 19. července od 14 hodin bude otevřený chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku od Traverzu nahoru. Práce na opravách budou pokračovat v místech, kde je možné cestáře s opatrností bokem obejít. Další omezení bude v září kvůli štětování v nejnižším úseku, jak aktuálně informovala Správa KRNAP. Více o letních opravách cest v Krkonoších

Jak se chovat při zdravotním omezení v silničním provozu bezpečně

Třicítka osob se zdravotním hendikepem se v Centru denních služeb v ulici U Balvanu zúčastnila besedy s preventistou a okrskářem městské policie. Téma besedy se soustředilo především na bezpečnost v dopravě. Městští strážníci se věnovali v krátké přednášce především oblasti dopravy, a to zvláště chodcům, cyklistům a dopravnímu značení. „Součástí byla i ukázka používání donucovacích prostředků, pout, zastavovacího terče a reflexních vest," popsal setkání v centru preventista jablonecké městské policie Miloslav Lejsek a dodal: „Seniorům a občanům se zdravotním postiženým se městská policie věnuje soustavně již několik let, aktivně spolupracujeme s kluby a svazem seniorů, Českým červeným křížem nebo Jablonecký klubem onkologických pacientů (JAKOP)."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí
Areál firmy Kitl ožil díky ochutnávkám a křtu knihy
Obhájí Tomáš Slavík vítězství ve finále JBC 4X Revelations?
Rybářské povolenky cizinci zakoupí v turistickém infocentru v Jablonci
Agroturistika funguje v Libereckém kraji na farmě Vysoká u Chrastavy

Nejčtenější články

18.07.: Cyklisté nedbají na výbavu svých kol, zjistili jablonečtí strážníci
19.07.: Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
19.07.: Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn