Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog

24.06.2019 10:53:45 | Autor: Olga Fröhlichová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Zemřel Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog

Profesor Josef Boček, dlouholetý sbormistr SPS Janáček a pedagog - učitel a ředitel Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou, zemřel 20. června 2019. Přestože ho celý život zajímala hudba a práce se sborem, věnoval se jí pouze jako koníčku, protože profesí byl učitel chemie a biologie.

Jako pedagog působil na gymnáziu od roku 1967 do roku 1994 a v letech 1981 - 1990 školu vedl jako ředitel. Sbormistrem se stal v roce 1964 a od roku 1969 se ujal taktovky ve sboru Janáček, který úspěšně vedl celých čtyřicet let. Pod jeho vedením se z Janáčka stalo špičkové těleso, které obstálo jak v domácí, tak v zahraniční konkurenci. Sbor cestoval do mnoha evropských zemí, dvakrát zpíval i v USA a Josef Boček byl za svoji práci odměněn několika cenami - například v roce 1995 Čestné uznání sněmovny reprezentantů státu Connecticut v USA za rozvíjení česko-amerických kulturních styků, v roce 1999 Cenu Bedřicha Smetany Unie českých pěveckých sborů při příležitosti 50. výročí založení sboru Janáček a v roce 2003 Cenu Josefa Pazderky od Krajského úřadu Liberec a Unie českých pěveckých sborů za významný podíl na rozvoji českého sborového zpěvu a za 40 let práce sbormistra SPS Janáček.

Letošního sedmdesátiletého jubilea SPS Janáček se Josef Boček ze zdravotních důvodů již nemohl zúčastnit, přesto se dočkal „standing ovation" - tedy dlouhého potlesku ve stoje celého publika v sále Eurocentra, kde se slavnostní koncert konal.

Na svého sbormistra bude celý sbor stále vzpomínat. Děkujeme, tvoji Janáčkovci.

Olga Fröhlichová 24. 6. 2019

Poslední rozloučení se koná v úterý 25. června 2019 v 15.00 v děkanském kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou. Janáček se tam se svým dirigentem rozloučí hudebním vystoupením.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vzpomínání na Josefa Bočka

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Proběhla slavnostní ražba medaile na počest Rádiu Svobodná Evropa
Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
30.05.: V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn