Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

17.10.2020 13:49:52 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek

Doplnění o rozloučení! V pátek 16. října zemřel ve věku 77 let herec Ladislav Dušek, jeden z pilířů liberecké činohry posledních třiceti let. Poslední rozloučení proběhne v pondělí 26. října ve 14 hodin na louce u kostela Matky Boží U Obrázku v Ruprechticích.

Narodil se v Praze na Žižkově, s nímž spojil i své divadelní začátky jako protagonista amatérského souboru Excelsior, který byl v šedesátých letech po celé Praze známý svými parodickými a satirickými inscenacemi. Několikrát se v té době objevil v menších rolích i na prknech Národního divadla. V roce 1969 přesídlil do Mostu, kde se na dvacet let stal členem stálého souboru Městského divadla, tehdy nazvaného Divadlo pracujících. V roce 1989 přešel do souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde se uvedl několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. O dva měsíce později se stal jedním z významných hybatelů divadelní stávky, spoluorganizoval převzetí divadla a mítinky s publikem. Jasně a razantně vstoupil do historie města i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce, v pozdějších letech zasedal na liberecké radnici ve dvou volebních období jako člen zastupitelstva.

Ladislav Dušek v divadelních inscenacích<br />Autor: Archiv Divadlo F. X. Šaldy V divadle se postupně stal nepostradatelným hercem velkých charakterních rolí a přes třicet let se v nich objevoval na jevišti Malého i Šaldova divadla. Kromě nich hrál s chutí i role menší, kterým vždy dokázal vtisknout nepřehlédnutelnost a originalitu. A navíc se stal výrazným muzikálovým hercem. Vypočítat všechny jeho role nelze, bylo jich hodně přes dvě stě, z toho více než polovina v Liberci. Hrál například Capuleta v Romeovi a Julii, profesora Serebrjakova ve Strýčku Váňovi, majora Huga v Rozmarném létě nebo Macduffa v Macbethovi. Svůj komediální talent uplatnil mimo jiné jako Orgon v Tartuffovi, Andrew v Sexu noci svatojánské nebo jako fotbalový rozhodčí-Básník ve Štovíku, pečených bramborách.

V posledních letech se do paměti diváků zapsal především jako Josef Stalin v komedii Leninovi balzamovači nebo farář Menrath v dramatu Mučedník. Naposledy stál na jevišti 28. září v jedné ze svých nejhezčích rolí posledních let, jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Nestál ani stranou zájmu filmařů, před pár týdny se na plátnech kin blýskl rolí ve filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Ke stažení

Parte Ladislav Dušek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Obnovení dvou zastávek autobusů v Jablonci

Od čtvrtka 29. října budou obnovené v Jablonci nad Nisou zastávky MHD pro linku č. 109 jedoucí na trase nádr. Jablonecké Paseky přes Mšeno do Rýnovic. Konkrétně jde o zastávky Jeronýmova a Březová, náhradní zastávka Paseky, linka č. 109 se vrací na standardní trasu a náhradní zastávka ElektroPraga se ruší.

Další oranžové hřiště vyrostlo ve Vrchlabí, otevřeno bylo virtuálně

Další oranžové hřiště vyrostlo ve Vrchlabí, otevřeno bylo virtuálně V prostoru fotbalového areálu Vejsplachy ve Vrchlabí vyrostlo další oranžové hřiště. Konkrétně se jedná o skatepark, po kterém již řadu let toužili místní, hlavně mladí příznivci skatu. Nadace ČEZ podpořila výstavbu částkou 750 tisíc korun. Jeho otevření bylo díky opatřením proti šíření epidemie koronaviru virtuální. Více podrobností na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ohlédnutí za podzimními závody ve sportovním aerobiku
Z místa nehody ve Velkých Hamrech ujel, díky svědkovi jej vypátrali
Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!
Klienti kvitovali redukci vstupu do budovy v Komenského ulici kladně
Národní titul pečovatelky putoval do Jablonce pro Janu Pácaltovou

Nejčtenější články

26.10.: Zlodějka ukradla v Jablonci ořechy a hrozí jí až osm let za mřížemi
26.10.: Řídil dodávku po Loužnici a měl v dechu 2,73 promile
25.10.: Na trati do Harrachova bude v úseku Dolní Polubný - Kořenov výluka

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn