Ze zanedbané novoveské vodní nádrže bude biotop

10.10.2018 09:27:34 | Autor: Markéta Hozová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Ze zanedbané novoveské vodní nádrže bude biotop

Jablonec nad Nisou plánuje revitalizovat novoveskou vodní nádrž a vytvořit tak podmínky příhodné pro chráněné živočichy a rostliny. Na revitalizaci město žádá o dotaci z Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Náklady jsou vyčísleny na 4,7 milionů korun, dotace by mohla činit až 3,5 milionu korun.

Novoveská vodní nádrž se nachází na jihovýchodním okraji města v ulici Novoveská při soutoku Černostudničního a Novoveského potoka. Je dlouhodobě neudržovaná a tomu odpovídá i její technický stav. „Proto ji chceme opravit a zároveň tak vytvořit co nejlepší podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy a rostliny," vysvětluje náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha. Podle jeho slov bude mít obnovená nádrž významný vliv na posílení biodiverzity vodního a mokřadního ekosystému.

Revitalizace bývalého koupaliště zahrnuje nové výpustě a bezpečnostní přeliv, nové napouštěcí potrubí z Černostudničního potoka, opravu opevnění hráze, betonových i kamenných zdí a odtěžení sedimentů, z nichž část bude využitá na navýšení dna v nejhlubší části koupaliště tak, aby jej bylo možné kompletně vypustit, a část na navýšení hráze na severovýchodní straně mezi současným brouzdalištěm a kamennou opěrnou zdí.

Po realizaci rozdělí novoveskou nádrž zrekonstruovaná dělící hráz na dvě části. „V té jižní, mělčí části u přítoku, podpoří úprava dna a břehů rozvoj pobřežních porostů. Tato polovina nádrže by se měla stát biotopem, v němž se bude rozvíjet a stabilizovat populace zvláště chráněných lokálních druhů živočichů, například obojživelníků, jako je skokan ostronosý a skřehotavý, čolek horský či mlok obecný, nebo různých druhů hmyzu, například vážek. Součástí úprav břehů je také kácení některých dřevin, díky kterému se prosluní mělké vodní pobřežní pásmo a tím se budou rychleji vyvíjet raná stádia obojživelníků," popsala projekt vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

K vytvoření nových biotopů přispěje také otevření napouštěcího koryta a návrat břehů k přírodnímu rázu. „I nadále se počítá s malým chovem ryb, ale pouze v severní, hlubší části nádrže," doplnil Pleticha. Pokud město dotaci získá, pak se s realizací projektu počítá v letech 2019-2020.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V jablonecké nemocnici se sejdou špičkoví gastroenterologové

V úterý 20. listopadu přijedou do jablonecké nemocnice nejzkušenější lékaři z České republiky. Kolem dvaceti endoskopistů a endosonografistů se sejde již na desátém EUS workshopu. Hostem bude MUDr. Rastislav Kunda z dánského Aarhusu, který je světově uznávaným odborníkem. MUDr. Rastislav Kunda provedl nejvíce EUS navigovaných anastomóz (spojek mezi zažívacím traktem a žlučovými cestami). Tyto výkony se provádějí u nevyléčitelně nemocných pacientů a nahrazují chirurgické operace. Endoskopické výkony mají méně komplikací a rychleji vrací pacienty do domácí péče.

Nejlepší infocentrum Libereckého kraje je v Turnově

V anketě Informační centrum roku 2018 získalo Regionální turistické informační centrum v Turnově prestižní ocenění. Dosáhlo prvního místa v Libereckém kraji a obhájilo si svoje prvenství z loňského roku. Vyhlašovatelem ankety byla Asociace turistických informačních center ČR a vydavatelství KAM po Česku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský odborník bude působit i v jablonecké a jilemnické nemocnici
Liberecký kraj chce v příštím roce proinvestovat téměř 700 milionů
V Desné připravují 28. Společenský ples města
Jiskra Mšeno po podzimu lídrem divize C
Zdařilý 25. ročník Jabloneckého poháru

Nejčtenější články

17.11.: V Lučanech skončilo auto ve zdi domu
16.11.: Nákladním přívěsem narazil v Albrechticích do protijedoucího vozidla
17.11.: V Belgické ulici v Jablonci narazila řidička do odbočujícího auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT