Závod psích spřežení přilákal do Zásady jezdce i nadšené diváky

27.02.2015 10:32:24 | Autor: FK Zásada a Petr Ježek | Rubrika: Sport | Obce: Zásada

Závod psích spřežení přilákal do Zásady jezdce i nadšené diváky

O víkendu 21. až 22. února 2015 se na úpatí Jizerských hor v městysu Zásada konaly závody psích spřežení. Pořadatelům se po dvou letech, kdy závody překazila teplá zima bez sněhu, podařilo letos využít slabé sněhové pokrývky.

„Na místa, kde sníh chyběl, bylo navezeno celkem 17 návěsů sněhu z blízkého okolí. Připraven byl tak okruh dlouhý celkem 15 kilometrů v celé své délce upravený rolbou. Sice to na první pohled nevypadá, ale na trati pomáhalo celkem osmdesát lidí. Obrovský dík patří lidem ze Ski areálu Zásada, kteří nám s přípravami trati pomáhali a poskytli nám skútr i rolbu. Bez nich by se závody neuskutečnily," poděkoval Miroslav Princ všem, kteří se na víkendovém podniku podíleli. Jejich snahu nakonec ocenili jak diváci, tak i samotní závodníci.

Závodníci absolvovali různé délky tratě podle rozdělení do jednotlivých kategorií - 9km, 15km, 29km. Celkové převýšení jednoho okruhu dosáhlo 450 metrů (nejdelší trať se skládala ze dvou takových okruhů). Celá trať byla naprosto bezpečná, a to i v úsecích největšího stoupání (23%) a klesání (28%). Účastníci si trať velice pochvalovali a často byla slyšet chvála pořadatelů, že i v takových podmínkách dokázali připravit kvalitní povrch.

Zásadský sprint a mid 2015<br />Autor: Archív FK ZásadaSoutěžilo se v osmi kategoriích

Na závody se přihlásilo celkem 19 závodníků, kteří byli rozděleni do osmi kategorií podle počtu psů a typu sportovního náčiní. K vidění byli závodníci na lyžích s jedním nebo dvěma psy - skijöring a se saněmi do kterých bylo zapřaženo 2 až 8 psů. Diváci si mohli prohlédnout celou řadu závodních plemen od sibiřských husky, samojedů, českých horských psů přes aljašské husky, evropské saňové psy až po netradiční dvojici československých vlčáků připomínajících spíše vlky. Nižší účast byla způsobena nejistotou, zda se závody podaří uspořádat, souběhem termínu konání s probíhajícím mistrovstvím světa v německém Bernau a přesunem mistrovství ČR v kategorii B ze zrušených závodů do stejného termínu.

Prezentace probíhala již od pátku na fotbalovém stadionu, kde byla pro závodníky připravena plocha pro parkování vozidel a venčení psů - tzv. stakeout. Na vedlejším pozemku pak bylo připraveno dostatečně velké parkoviště pro diváky. Původní plán umístit nejatraktivnější část do prostoru fotbalového stadionu musel být pro nedostatek sněhu pozměněn, a tak start a cíl byl posunut o 400 metrů dále na louku u obecné školy, která poskytla potřebné zázemí. Přesun způsobil nutnost vyřešit řadu technických věcí, které by stadion automaticky nabídl - přesun stánků s občerstvením, nutnost prostor startu a cíle ozvučit, zajištění toalet, přesun závodníků a jejich psích spřežení do místa startu a zpět. Toto vše se pořadatelům podařilo zajistit. Odměnou za to byl pak nádherný výhled na louky nad obcí Zásada, kde byla připravena větší část trati závodu a možnost sledovat závodníky jak se po ní pohybují.

Zásadský sprint a mid 2015<br />Autor: Archív FK ZásadaDiváků bylo kolem tisícovky

Po oba dny, kdy se závody konaly, se na účastníky a jejich čtyřnohé kamarády přišlo podívat větší množství návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí. Startovní a cílový koridor byl tak lemován diváky (podle televizní reportáže jich bylo až jeden tisíc), kteří připravili svým povzbuzováním důstojnou kulisu, a kteří se velice zajímali o tento u nás nepříliš známý druh sportu. S povděkem kvitovali informace o jednotlivých závodnících, jejich psech, vybavení či způsobu života s touto zálibou, kterých se jim dostalo od vynikajícího fundovaného komentátora, který sám tento sport provozuje, a který se zúčastnil mnoha vrcholových závodů u nás i v zahraničí. Velice zajímavá byla i jeho sobotní přednáška o účasti na desetidenním francouzském závodu La Grande Odyssée Savoie Mont Blanc s celkovou délkou 900 kilometrů.

Při nedělním závěrečném vyhodnocení pak závodníci obdrželi medaile a poháry a hodnotné dary od sponzorů závodu - Hygotrend, Hill´s, Pivovar Svijany, Preciosa. Často padala otázka o budoucnosti závodů a předběžný příslib účasti pro příští rok. Odpověď byla poměrně jednoduchá - Letošním ročníkem pořadatelé ukázali, že jsou připraveni závod připravit i za složitých podmínek, a tak záleží jen na dostatečné sněhové nadílce, aby se letošní úspěšný ročník mohl zopakovat a ještě vylepšit.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Závody psích spřežení se o víkendu v Zásadě i přes oblevu pojedou

Diskutujte s námi

Ke stažení

Kompletní výsledky Zásadský sprint/ mid 2015

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 44 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Vrchol Sněžky je z polské strany uzavřen

Vítr, který v posledních dnech bičoval Sněžku, poničil objekt polské meteostanice a protože předpověď počasí slibuje nadále silný vítr, tak ředitel polského Krkonošského národního parku (KPN) na výzvu pracovníků meteostanice (IMGW) uzavřel všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany. Toto radikální řešení přijal tamní ředitel parku vzhledem k situaci, že hrozí reálné riziko rozlomení části střechy meteostanice. Zákaz vstupu na vrchol Sněžky platí až do odvolání. Další informace

V budově v Komenského ulici v Jablonci nepojede výtah

Od 17. února se bude v jablonecké magistrátní budově v ulici Komenského opravovat výtah. Mimo provoz bude do středy 19. února. „V budově není jiný výtah, občanům bude k dispozici pouze schodiště. Vozíčkáře, imobilní a hůře pohyblivé občany i klienty s dětskými kočárky tedy prosíme, aby ke své únorové návštěvě agend odboru správního zvolili náhradní termín v některém z jiných úředních dnů," řekl Petr Karlovský, vedoucí odboru správního jabloneckého magistrátu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
V Bedřichově vyroste nové dětské hřiště, díky účastníkům padesátky
XIV. Reprezentační ples jabloneckého divadla s noblesou a vkusem
Natěrač přijede pobavit diváky v Josefově Dole
Výrobci skla a bižuterie se představili na veletrhu Holiday World 2020

Nejčtenější články

17.02.: FOTO: Pětadvacátý ročník smržovských Lyžníků se vydařil
17.02.: XIV. Reprezentační ples jabloneckého divadla s noblesou a vkusem
16.02.: VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn