Závěr Jabloneckých tónů bude na vodní hladině

12.09.2019 22:54:45 | Autor: Adéla Říhová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Závěr Jabloneckých tónů bude na vodní hladině

Koncertem na mole jablonecké přehrady se v pátek 13. září rozloučí letošní festival Jablonecké tóny. O slavnostní tečku se postarají dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! a soubor Musica Florea pod dirigentskou taktovkou Marka Štryncla. Společně provedou oratorium Georga Fridricha Händela Mesiáš. Koncert začíná ve 20 hodin.

V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí. „Vybrané části oratoria přednese 53 dětí koncertního sboru Iuventus, gaude! z jablonecké základní umělecké školy a umělecký doprovod zajistí soubor Musica Florea, který patří ke světové špičce v tzv. poučené interpretaci na dobové hudební nástroje. Provedení bude řídit jeho umělecký vedoucí Marek Štryncl," uvedl Vít Rakušan, ředitel Základní umělecké školy Jablonec nad Nisou, která závěrečný koncert organizuje.

Nejznámější Händelovo oratorium je velmi rozsáhlé a trvá bezmála dvě hodiny. Na koncertě však zazní jen jeho části. „Oratorium je složené z árií, recitativů a sborových částí. Celé jsem pečlivě prošel a vybral celkem devět částí pro sbor," vysvětlil sbormistr dětského sboru Tomáš Pospíšil. A tak posluchači na koncertě uslyší předehru, mezihru a několik árií, které vybral Marek Štryncl, dirigent souboru Musica Florea. „Vše jsme sestavili tak, aby celková produkce trvala cca 50 minut a byla pro posluchače vzhledem k prostředí atraktivní," řekl Pospíšil.

Jablonecký sbor se na koncert připravoval na týdenním soustředění. „Dva dny s ním pracoval také dirigent Marek Štryncl, který dotvářel umělecké pojetí v duchu původní interpretace. Jeho živý a tvořivý přístup byl pro děti velikou školou. Zadostiučiněním pro mě je, že si děti Händelovo dílo skutečně zamilovaly a na provedení se těší nejen kvůli setkání se špičkovými umělci," dodal Tomáš Pospíšil.


Překvapivá a slavnostní bude také dramaturgie večera, pokud bude účinkujícím počasí přát a koncert proběhne na vodní hladině. Jestliže bude pršet, přesune se celé dění do kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí. „Ať už se koncert odehraje na vodní hladině, což si všichni moc přejeme, nebo v prostorách kostela na Horním náměstí, jistě to bude nevšední zážitek. Důstojnější tečku jsme si na závěr festivalu Jablonecké tóny nemohli přát," předeslal náměstek jabloneckého primátora David Mánek, který nad celým festivalem drží záštitu.

Páteční koncert na mole jablonecké přehrady bude posledním z nabídky letošního hudebního festivalu Jablonecké tóny, který volně navazuje na projekty Město plné tónů a Rok české hudby. Cílem festivalu bylo od května do září oživit ulice Jablonce nad Nisou hudbou různých žánrů. Koncerty se konaly převážně na Mírovém náměstí a letní scéně Eurocentra, a to vždy ve středu, čtvrtek a v neděli, úterky patřily varhanním koncertům v jabloneckých kostelích.

Hlavním organizátorem festivalu Jablonecké tóny je statutární město Jablonec nad Nisou, spoluorganizátory jsou Eurocentrum, Jablonecké kulturní a informační centrum a Základní umělecká škola Jablonec nad Nisou. Finančním partnerem projektu je společnost KBS Security. Více informací najdete na www.jablonecketony.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prague Cello Quartet rozezpíval celé Eurocentrum
Na Jabloneckých tónech vystoupí Jaroslav Hutka
Hudební festival Jablonecké tóny startuje 28. května
Jablonecký festival Město plné tónů se letos změní

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzea oslaví Mezinárodní den archeologie

Oslava nadšení z objevování historie - to je Mezinárodní den archeologie, který připadá na celém světě vždy na třetí říjnovou sobotu. Pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě uchystali na sobotu 19. října akci nazvanou Malé archeologické putování Českou Lípou. Muzeum Českého ráje v Turnově si připravilo již na čtvrtek 24. října přednášku a komentované prohlídky. Přednáška Romana Sirovátky seznámí publikum s novými archeologickými objevy turnovských archeologů za poslední dva roky. Více podrobností

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žitavská úzkokolejka dá Čechům dárek ke státnímu svátku
Velké Hamry přivezly bod po prohraných penaltách
Jablonecká firma dostala za znečišťování ovzduší pokutu 200 tisíc korun
Začíná hlasování o nejoblíbenější knihovníky a knihovnice v kraji
Béčko Jablonce již patří ke špici ČFL

Nejčtenější články

21.10.: Neznámá šelma se stále pohybuje u Jablonce, vydali povolení k odlovu
19.10.: Od listopadu budou jablonečtí strážníci nasazovat autům botičky
21.10.: Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn