Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny

15.10.2020 11:56:49 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Zámek v Litomyšli má nového kastelána a chystají se zde velké změny

Byť je nyní zámek v Litomyšli pro veřejnost uzavřen, za jeho zdmi se dějí velké změny - nastoupil zde nový kastelán a chystá kompletní obměnu stávajících prohlídkových okruhů.

K 1. říjnu byl novým kastelánem litomyšlského zámku jmenován Mgr. Petr Weiss, dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu. Vystudoval muzeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je absolventem rekvalifikačního studia památkové péče. V oblasti správy státních hradů a zámků působí od roku 1997, kdy začínal jako sezónní průvodce zámku Veltrusy.

U Národního památkového ústavu (NPÚ) či jeho předchůdců je trvale zaměstnán od roku 1998. Působil také na dalších památkách (Hořovice, Sychrov) a v územních pracovištích NPÚ, kde postupně vystřídal pozice průvodce, správce depozitáře, vedoucího návštěvnického provozu, náměstka ředitele pro správu památkových objektů či vedoucího odboru správy a prezentace kulturního majetku. V roce 2013 byl jmenován kastelánem státního zámku Zákupy, kde spolu se svým týmem vybudoval nové zázemí pro návštěvníky, zreinstaloval a rozšířil prohlídkové okruhy a podařilo se mu návštěvnost tohoto císařského zámku zvednout o více jak sto procent. Profesně se zabývá také historií poválečného zpřístupňování hradů a zámků, jejich prezentací a mobiliárními fondy. Od roku 2009 se podílel jako spoluřešitel na výzkumných úkolech, jejichž výsledkem byly nové prohlídkové trasy dalších památkových objektů.

I na Litomyšli své působení začíná reinstalací dvou stávajících okruhů: „Rád bych veřejnosti představil litomyšlský zámek formou příběhů, vtisknul prohlídkovým okruhům autentičnost daného období a představil Litomyšl jako skutečně mimořádné sídlo. Mé představy mohou být realizovány i díky mé předchůdkyni Mgr. Zdeňce Kalové, která zámek vedla osm let a za jejíhož působení se zrestaurovalo velké množství mobiliáře, kolegyně se také zaměřovala na opravu interiérů, takže mi místnosti celkově připravila. I proto můžeme v době, kdy je zámek uzavřen, pracovat na reinstalaci jako takové, ale již nemusím zajišťovat výmalby interiérů, opravy podlah apod. Své předchůdkyni děkuji za tuto přípravu a péči a věřím, že až se na nás přijede podívat ze zámku v Rájci nad Svitavou, kam přešla, bude spokojená," vysvětlil své plány Petr Weiss. Návštěvníky budou od sezony 2021 čekat prohlídkové okruhy „Zámek za Valdštejnů", který představí historii zámku od vystavění Pernštejny roku 1567 až po Valdštejny-Vartenberky a prohlídka bude zakončena zámeckým divadlem a okruh „Zámek za Thurn-Taxisů", který představí zámek jako příležitostné sídlo knížecí rodiny Thurn-Taxisů a také jako místo návštěvy rakouského císaře Františka Josefa I. Okruh bude zakončen prohlídkou zámecké kaple.

Momentky z tvorby nových okruhů, ale i další informace ze zámku mohou návštěvníci sledovat na stávajícím webu objektu a také na nově pojatých sociálních sítích zámku:
Instagram: zamek.litomysl, Facebook: Státní zámek Litomyšl

„Zámek Litomyšl čekají v budoucnu velké obnovy," komentuje změnu ve vedení zámku Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově, pod jehož správu zámek spadá. „Kolegyně Zdeňka Kalová zde odvedla velký kus práce, podařilo se připravit, kromě dalších investičních akcí, také velké projekty k obnově, a to pod názvem Litomyšl - Božský zámek a také projekt k obnově Panského dvora. Předpokládáme, že po obdržení rozhodnutí o poskytnutí dotace, vypíšeme na počátku roku 2021 veřejnou zakázku na generálního dodavatele celkové rehabilitace zámku i Panského domu. Na realizaci již bude dohlížet nový kastelán, jehož předchozí působení na Zákupech, kde byly také velké akce obnovy, je tím nejlepším doporučením," uzavřel organizační změnu ředitel Kadlec.

Zámek v Litomyšli je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60.-80. letech 16. století Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podzim přinese na hrady a zámky řadu novinek
Památky se v Jablonci otevřou i letos, vstup bude jen s rouškou
Zámek Sychrov nabídne od 1. září nový prohlídkový okruh
Hradozámecká noc ukáže živé obrazy i Albrechta z Valdštejna
Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu
Na Valdštejně řinčely zbraně!
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Frýdlant opět láká návštěvníky
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace