Za evropské peníze nechá liberecká knihovna zrestaurovat vzácné tisky

02.11.2019 11:35:26 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Za evropské peníze nechá liberecká knihovna zrestaurovat vzácné tisky

Sedmnáct tisků, dva rukopisy a dva rukopisné pergamenové zlomky svěřila Krajská vědecká knihovna v Liberci do péče restaurátorek. Stalo se tak díky projektu s názvem Knihovna Liberec - zkvalitnění ochrany a zpřístupnění knihovního fondu a jeho prezentace, financovanému Evropskou unií. Čtyři tisky jsou již zpět v knihovně.

„Restaurátorská práce v nejrůznějších oblastech je vysoce odborné umění, které vyžaduje hluboké znalosti, řemeslný um a zkušenost. S ohledem na stáří a stav předmětu musí restaurátor postupovat velice opatrně, protože jakýkoliv nevhodný zásah může předmět nevratně poškodit. Restaurátoři knih se dají v České republice počítat na prstech rukou a v tomto případě spolupracujeme s vynikajícími odbornicemi," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Očistě, odkyselení a restaurování dokumentů předchází vždy fotodokumentace a popis poškození. Teprve potom začíná trpělivá práce, která se zahajuje mechanickým čištěním vazeb i papíru. Účelem restaurování není návrat knihy do původní podoby, aby vypadala znovu jako nová. Restaurátorky vracejí knihám jejich původní eleganci, přičemž zachovávají patinu získanou staletími a přirozený vzhled ručního papíru a gotických vazeb.

62046/prev_1572691265_Boethius_T_II_1_po.jpg<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Práci dvou restaurátorek, Kateřiny Opatové a Michaely Caranové, jsme mohli vidět na vlastní oči při kontrolním dnu a návštěvě v jejich ateliérech," dodala ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Tři knihy z 15. a jedna z počátku 16. století nesly větší či menší známky poškození - ať už používáním, věkem nebo působením vnějších podmínek, ve kterých byly uloženy. Knihy prošly ruční očistou - desky i listy jeden po druhém, papír se dočkal odkyselení, byly prozkoumány vazby, desky a hřbety. Při práci narazily restaurátorky v tiscích například na zrnka rostlin, textilní vlákna nebo drobný hmyz

„Těší nás, že knihy se mohou nyní navrátit do depozitáře, který díky evropským penězům získal fungující klimatizaci. Staré tisky tak mají nyní ideální podmínky pro uložení - odpovídající teplotu i vlhkost," podotkl Václav Kříček, vedoucí bibliografického oddělení knihovny.

Restaurování všech knih by mělo být hotové v příštím roce. Poté je knihovna chce představit na výstavě, doprovázené diskusí s restaurátorkami.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzeum i obnova památek. Výstava ukáže, jak Evropa pomáhá kraji
Týden knihoven 2019 přinese rande naslepo i slam poetry
Krajská vědecká knihovna se po třech měsících otevírá čtenářům

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Záměr vstupu kraje do MMN podpořilo semilské zastupitelstvo

Zastupitelé města Semily na svém jednání v pondělí 11. listopadu 2019 jednohlasně schválili záměr vstupu Libereckého kraje do společnosti MMN, a.s. prostřednictvím nabytí akcií společnosti v hodnotě až 162 500 000 Kč, a to za podmínky zachování péče v zařízeních provozovaných MMN, a.s. ve stávajícím rozsahu. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků
Policisté šetří napadení mezi mladistvými v jabloneckém Tyršově parku
V jabloneckém divadle zahájili výstavu Vladimíry Dvořákové
Výstava 1989 připomíná v Příchovicích 30. výročí pádu minulého režimu
Hudební kabaret pobaví děti na Smržovce

Nejčtenější články

16.11.: Policisté šetří napadení mezi mladistvými v jabloneckém Tyršově parku
14.11.: Obrazem: Velkolepá oslava 70. výročí ZUŠ Tanvald
15.11.: Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn