Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

14.04.2019 07:31:58 | Autor: Lada Halounová a Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

V pondělí 15. dubna od 16 hodin se v sále Základní umělecké školy uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky šesti proslulých i méně známých jabloneckých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Jablonci konal letos poprvé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů ze čtyř vzdělávacích institucí. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Na Šumavě, ZŠ Pasířská, ZŠ Antonína Bratršovského a fotokroužku DDM Vikýř.

V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině dubna. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Lady Halounové zajímavý mix Čechů utíkajících za války ze Sudet do protektorátu stejně tak i původních antifašistických německých obyvatel, kteří museli čelit nebezpečí odsunu.

Děti zpovídaly například místní pamětnici a publicistku Christu Petráskovou, která pravidelně přispívá články o historii města před sto lety do Jabloneckého měsíčníku a má na kontě už několik knih o zdejším kraji. Další osobností, jejíž osudy děti sledovaly, byla slavná jablonecká sportovkyně, mistryně na lyžích a olympionička Alena Bartošová, nebo zdejší vodní skaut Ivo Raab, který po stopách své židovské guvernantky Anny Hönigové pátrá podnes a chystá se jí v Praze zřídit Kámen zmizelých.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Jan Kašpar (historik), Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Marek Řeháček (vlastivědný badatel, spisovatel a publicista) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty. Prezentace, kterou bude v koncertním sále Základní umělecké školy na adrese Podhorská 47, Jablonec n/N moderovat herec Ladislav Hampl, je přístupná veřejnosti.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum, radnice města Jablonec a za finančního přispění České mincovny. Od roku 2012 do března 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 661 českých škol s 4274 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Harmonogram závěrečné prezentace - Příběhy našich sousedů v Jablonci n. N.

15. dubna 2019 Koncertní sál ZUŠ

16:00 - 16:05 zahájení akce - Ladislav Hampl (moderátor)
16:05 - 16:09 úvodní slovo - David Mánek (náměstek primátora pro humanitní oblast)
16:09 - 16:12 slovo Venduly Müllerové (vedoucí koordinátorů projektu PNS, Post Bellum)
16:12 - 16:15 úvod k prezentaci jednotlivých týmů (moderátor)

16:15 - 16:23 tým č. 1 ZŠ Na Šumavě: Erna Machová

Taková normální základka: na útěku, v obýváku, na půdě i při náletu

16:24 - 16:32 tým č. 2 ZŠ Pasířská: Iva Purkertová

Rodina těžce zkoušená totalitou

16:33 - 16:42 tým č. 3 ZŠ Antonína Bratršovského: Alena Bartošová

Příběh jablonecké olympioničky

16:42 - 16:50 tým č. 4 ZŠ Pasířská: Adolf Černý

Co děláš, dělej rád a poctivě; dětské zážitky z 2. sv. v.

16:51 - 17:03 tým č. 5 ZŠ Na Šumavě: Ivo Raab

Po stopách Anny za Kamenem zmizelých; ztráta židovské guvernantky za 2. sv. v.

17:04 - 17:15 tým č. 6 DDM Vikýř: Christa Petrásková

Jen o vlásek unikla odsunu a jisté smrti
Tvrdý poválečný život antifašistických Němců v Sudetech

17:16 - 17:25 porada poroty poděkování učitelům + slovo místního koordinátora
hudební vystoupení: Miloš Hladík

17:26 - 17:32 slovo porotců Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Jan Kašpar (historik), Marek Řeháček (vlastivědný badatel, spisovatel a publicista)

17:33 - 17:40 vyhlášení 3. místa - Jablotron, Vladimír Stanislav
vyhlášení 2. místa - Magistrát, David Mánek
vyhlášení 1. místa - Mincovna, Jaroslav Černý
17:50 - 17:53 zakončení akce a poděkování (moderátor)
+ pozvání k malému občerstvení
17:53 - 18:00 společné focení týmů s pamětníky
18:00 - 18:20 zpětná vazba od poroty pro jednotlivé týmy (a/nebo pedagogy)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Velikonoční prodej výrobků pacientů v jablonecké nemocnici

Ve středu 17. dubna od 11 hodin zve personál z oddělení Centra doléčování a rehabilitace na prodej výrobků od pacientů tohoto oddělení. „Výrobky tvořili pacienti z Jablonce i z našeho detašovaného pracoviště v Tanvaldu a lidé, kteří si je zakoupí, tím přispějí na nákup materiálu pro další aktivity," zve na akci Tereza Niederlová, která prodejní akci se svými kolegyněmi na oddělení CEDR připravuje. „Jedná se již o čtvrtý ročník této akce, podobné organizujeme také v době vánoc," doplnila Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice. Akce s velikonoční tématikou se v nemocnici koná vedle lékárny v prostorách před kaplí a potrvá zhruba do 13 hodin.

Jablonecká Rampa přivítá Marco Mendozu a Doctora Victora

Marco Mendoza, americký hardrockový hudebník (Whitesnake, Thin Lizzy, Ted Nugent, The Dead Daisies), se při svém evropském turné zastaví i v České republice, kde odehraje pět koncertů. Jednou ze zastávek je i jablonecký Klub Na Rampě v sobotu 20. dubna. Marco je neuvěřitelný šoumen, který je stejně doma na obrovském stadionu, jako v malém klubu. Dokáže pokrýt jakýkoliv hudební styl od jazzu, Fussion, world music, latino groove až po hard rock. Kromě toho je skvělým zpěvákem, který napsal a vydal uznávaná sólová alba. Za bicí soupravou se opět představí skvělý Kyle Hughes, člen skupiny kytaristy Bumblefoota (Guns n Roses). Celou tour s Marco Mendozou absolvuje kapela Doctor Victor, která se v roce 2012 umístila na druhém místě v celosvětové soutěži kapel GBOB, v roce 2016 předskakovala australským velikánům AC/DC na jejich megakoncertu v pražských Letňanech. Kompletní dubnový program klubu na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mšeno nad Nisou má nový osadní výbor
Krajská přehlídka dětských pěveckých sborů letos podevatenácté
Kraj znovu ocení mistry tradičních řemesel
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec

Nejčtenější články

16.04.: Při požáru domu na Smržovce hasiči zachraňovali muže po žebříku
15.04.: Z hořícího bytu v Jablonci zachránili hasiči kočku a králíka
15.04.: Policisté zajistili v Jablonci nepovolené preparáty živočichů i drogy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT