Výtvarný talent se neztrácí ani v pokročilém věku

29.06.2016 11:22:42 | Autor: Zuzana Dlouhá a Eva Moravcová | Rubrika: Společnost | Obce: Liberecký kraj

Výtvarný talent se neztrácí ani v pokročilém věku

Klient příspěvkové organizace Centra zdravotní a sociální péče Liberec Václav Koníček vyhrál hlavní ocenění za výtvarné dílo v XI. ročníku celostátního projektu Tvoříme duší 2016 o Cenu Modrého slona 2016. Prodejní přehlídka chráněných dílen letos opět probíhala v Zoologické zahradě Liberec a slavnostní předávání cen se uskutečnilo 18. června 2016 na Letní scéně přírodního amfiteátru v Lidových sadech.

Tři klienti centra se společně s aktivizační pracovnicí Zuzanou Dlouhou a pečovatelkou Jitkou Fejtovou zúčastnili již zahájení výstavy o Cenu Modrého slona, kterou pořádá sdružení Artefaktum-cz. To se konalo 14. června v pavilonu Expo v Zoologické zahradě Liberec. Motto letošního ročníku bylo Bez bariér v duši i v životě. Klienti zároveň využili možnost prohlédnout si samotnou Zoo a užili si příjemný den ve společnosti žiraf, slonů, zeber a velbloudů.

Centrum zdravotní a sociální péče Liberec se na výstavě výrobků tvořených pro Projekt tvoříme duší 2016 prezentovalo svou keramickou kolekci. Výrobky vznikají v keramické dílně Burianka sídlící v domě seniorů Kopretina v Burianově ulici. Jediným mužem, který každé dopoledne dochází do keramické dílny je právě oceněný Václav Koníček. Je to rodák z Liberce, i když během svého života žil také v Držkově a posléze ve Vratislavicích nad Nisou. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Jablonci nad Nisou, obor pasíř. Na této škole později působil jako dílenský učitel. Umělecká činnost ho zcela naplňovala a proto také pracoval až do svých dvaasedmdesáti let.

Václav Koníček je vdovec, má dvě dcery, tři vnoučata a tři pravnoučata. Letos v červnu oslavil 86. narozeniny. Se svými vrstevnicemi vytváří, pod odborným dohledem Marie Sokolové, v keramické dílně nejrůznější užitkové i dekorativní výrobky. Právě vedoucí dílny před časem napadlo, že by pan Koníček mohl vytvořit sošku koně z keramické hlíny. Vymyslela proto takový pracovní postup, který výtvarně nadaný senior s určitým zdravotním omezením, zvládne. Postup byl uveřejněný v časopise pro keramiky Golem a je k dispozici i dalším zájemcům na webových stránkách nákupní galerie Fler.

Sošek koně Václav Koníček vytvořil už několik. Jedna z nich společně s dalšími výrobky zabodovala i v projektu projektu Tvoříme duší 2016. " Soutěžilo se v deseti kategoriích jako například výtvarná díla, fotografie, textilní tvorby, ale i pěvecká a divadelní vystoupení. Keramická kolekce centra získala hlavní ocenění - Cenu Modrého slona 2016 za výtvarné dílo. Pro cenu si pan Koníček přijel společně se svou kolegyní, seniorkou, z keramické dílny Bohuslavou Pšeničkovou, aktivizační pracovnicí a ředitelkou organizace Mgr. Lenkou Škodovou 18. června do Lidových sadů. Během úvodního programu v amfiteátru Lidových sadů všechny přítomné překvapil déšť, ale samotné předávání cen klienty i zaměstnance centra dojalo a své zážitky poté líčili ostatním seniorům v domově Kopretina.

Za CZaSP Zuzana Dlouhá a Eva Moravcová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Senioři přivítali v Liberci jaro společně s předškoláky

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
Mohlo to na Slavii dopadnout jinak?
Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn