Výstava v Železném Brodě připomene 70 let tavené skleněné plastiky

19.08.2013 07:14:56 | Autor: Martin Hlubuček, SUPŠS Železný Brod | Rubrika: Kultura | Obce: Železný Brod

Výstava v Železném Brodě připomene 70 let tavené skleněné plastiky

Město Železný Brod, ve spolupráci s historikem skla Antonínem Langhamerem, připravilo rozsáhlou výstavu, která od 23. srpna do 29. září připomene 70 let od novodobého vzniku tavené skleněné plastiky.

Málokdo si plně uvědomuje, že technologie taveného skla ve formě byla v novodobých dějinách objevena právě v Železném Brodě, a to díky experimentům prof. Jaroslava Brychty. Zásluhou Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, kteří na jeho práci bezprostředně navázali, se postupně proměnila ve zcela samostatný výtvarný žánr. Tavená skleněná plastika se ve světě výtvarného umění stala fenoménem - dnes se touto specifickou uměleckou technologií zabývají stovky sklářských výtvarníků...

Výstava je rozdělena do dvou částí - první se nachází v Městské galerii Vlastimila Rady (budova radnice) a druhá ve Sklářském muzeu na Poříčí (firma Detesk). V Městské galerii Vlastimila Rady budou vystaveny první pokusy profesora Brychty s přetavovaným sklem, nejstarší skleněné plastiky a reliéfy. Galerijní prostor bude doplněn také několika plastikami současných autorů. Pořadatelé výstavy vyzvali k účasti na výstavě výtvarníky, kteří zahájili cestu za sklem na železnobrodské sklářské škole jako studenti, anebo na ní působí jako profesoři.

V části věnované současnosti (Sklářské muzeum na Poříčí) se svými díly představí řada dalších autorů - například Jan Exnar, Stanislava Grebeníčková, Milan Handl, Ivana Houserová, Martin Hlubuček, Marta Havlíčková, Tomáš Košťál, Zuzana Kynčlová, Vladimíra Klumparová, Zdeňka Laštovičková, Zdeněk Lhotský, Petr Mandl, Ladislav Oliva st. a Ladislav Oliva ml., Rony Plesl, Oldřich Plíva, Vladimír Procházka, Anna Polanská, Jaromír Rybák, Gizela Šabóková, Markéta Šílená, Ivana Šrámková, Pavel Trnka, Aleš Vašíček a další. V obou expozicích budou zastoupena rovněž díla Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Železný Brod se stává městem tavené skleněné plastiky - připočítáme-li totiž k této výstavě také expozici skleněné plastiky v železnobrodském městském muzeu a dále „Prostor pro sklo" Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského (pro veřejnost zpřístupněný v průběhu 7. ročníku slavností sklářského řemesla) - bude si možné prohlédnout více než 100 skleněných objektů! Po dobu pěti týdnů mají obdivovatelé uměleckého skla příležitost zhlédnout pravděpodobně v Evropě největší soubor skleněných plastik zhotovených technologií taveného skla ve formě.

Hlavními pořadateli výstavy jsou město Železný Brod, Městské muzeum v Železném Brodě a firma Detesk. Výstava 70 let tavené skleněné plastiky se koná pod záštitou Ing. Evy Bartoňové, náměstkyně Ministerstva školství a tělovýchovy ČR a starosty města André Jakubičky.

Výstavu k 70. výročí tavené skleněné plastiky je možné navštívit od 23. srpna do 29. září 2013. Městská galerie Vlastimila Rady, út-ne, 10-12 a 13-16 hodin. Sklářské muzeum na Poříčí (firma Detesk) út-ne, 10-12 a 13-17 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Ještě do 12. června bude v Jablonci částečně uzavřená ulice Březová od č.p. 4965/7 ke křižovatce s ulicí V Luzích kvůli rekonstrukci plynovodu a plynovodních přípojek; do 30. června bude na chodníku od domu s číslem 1711 v ulici Vysoká po objekt s číslem 723/1 v ulici Chelčického stát lešení; do 25. května zabere chodník a část ulice Smetanovy před domem s čp. 2402/1 výkop pro kanalizační přípojku; a do 6. července bude v ulici Pod Skalkou před domem s čp. 2403/1 stát na chodníku lešení.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Noc kostelů se koná i v kostele sv. Archanděla Michaela na Smržovce
Muzeum skla přinese dárek ke dni dětí
Zdatné běžce prověří Maloskalský půlmaraton
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta přijede 3. června do Rychnova
Od 6. června opět autobusem až na Zlaté návrší

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
29.05.: Na smržovském zámečku představí obrazy Fedderika Pipka
27.05.: VIDEO: Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn