Výstava slavné novinářky zahájí program k výročí spolupráce se St. Gallen

10.06.2015 07:26:40 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Výstava slavné novinářky zahájí program k výročí spolupráce se St. Gallen

Liberecký kraj slaví v letošním roce 25 let vzájemné spolupráce se švýcarským kantonem St. Gallen. Mimořádnou hodnotu tohoto dlouholetého a úspěšného partnerství si oba regiony připomenou řadou kulturních a společenských akcí, jejichž cílem je vzájemně představit a přiblížit švýcarskou a českou kulturu veřejnosti.

Pestrý a bohatý program následujících měsíců začíná už tento pátek, 12. června, kdy bude v Malém divadle F. X. Šaldy v Liberci od 19.00 hodin zahájena výstava fotografií Annemarie Schwarzenbach, kultovní švýcarské novinářky a spisovatelky. Vernisáž se koná v rámci festivalu současného divadla WTF?!, výstava pak bude v Malém divadle k vidění do 30. června 2015.

Jedna z nejzářivějších postav evropské bohémy první poloviny 20. století, androgynní švýcarská novinářka, fotografka a spisovatelka Annemarie Schwarzenbach (1908-1942), dokázala během svého krátkého a bouřlivého života jedinečným způsobem zachytit podobu tehdejšího světa. Pocházela z jedné z nejbohatších rodin ve Švýcarsku, která ale její nespoutaný životní styl a zcela odlišné politické názory (byla přesvědčenou antifašistkou) nemohla vystát. Vystudovala historii v Paříži a Curychu, kde také získala, ve svých třiadvaceti letech, doktorát. Krátce předtím se zamilovala do Eriky Mannové, dcery slavného spisovatele Thomase Manna, a následovala ji do Berlína. Tam se ihned zapojila do mondénního života tamní umělecké komunity. Nástupem Hitlera k moci však zlaté časy Berlína nadlouho končí. V roce 1934 se proto Annemarie vydala na svou první dalekou výpravu na Střední východ. Následovaly cesty do USA, Sovětského svazu, Pobaltí, Rakouska, Československa, Afghánistánu, Indie a Afriky. V roce 1942 tragicky zahynula na následky pádu z kola.

„Celý kulturní program pořádaný v Libereckém kraji jsme pečlivě koncipovali tak, abychom Švýcarsko představili nejen jako zemi tradičních demokratických hodnot a krásné přírody, ale také jako místo, které se může pochlubit nebývalým množstvím talentovaných a tvůrčích lidí. Veřejnost je na akce srdečně zvána," láká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

U příležitosti oslav 25. výročí spolupráce se do konce října uskuteční i další program:

15. 7. 2015
Autorské čtení švýcarské spisovatelky Dorothee Elmiger, držitelky několika prestižních ocenění (Ingeborg Bachmann Prize, The Kelag Prize) v rámci akce Beach Club na liberecké přehradě.

20. - 22. 8. 2015
Festival švýcarského filmu Swiss Film pořádaný ve spolupráci s Kinem Varšava. Reprezentativní průřez švýcarskou kinematografií.

11. - 13. 9. 2015
Koncertní vystoupení švýcarského DJe a producenta Manuela Fischera doprovázené videomappingem v rámci prestižního festivalu elektronické hudby Shotgun v Hrádku nad Nisou.

8. - 29. 10. 2015
Švýcarská galerie moderního umění Kunst Halle St. Gallen představí v liberecké galerii Die Aktualität des Schönen... dílo předního švýcarského multižánrového umělce Beni Bischofa.

15. 10. 2015 - Slavnostní zakončení
Společné vystoupení herce a režiséra Marcuse Schäfera z divadla Theater St. Gallen, který představí svůj audiovizuální projekt Theater am Tisch a literárně-hudebního uskupení Kafka Band (Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, členové skupiny Tata Bojs) v Kině Varšava.

Akce se konají pod záštitou velvyslance Švýcarské konfederace v Praze J. E. Markuse-Alexandera Antoniettiho a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Spartak Rychnov je stále na čele východní skupiny I.B třídy
Noční linka autobusu v Jablonci dočasně jezdit nebude
Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit
V derby Desná vs. Mšeno padlo osm gólů

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
23.09.: Fotbalisté Velkých Hamrů potvrdili druhé místo v divizi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn