Výročí 200 let evangelíků v Jablonci nad Nisou připomene koncert

18.06.2020 11:43:18 | Autor: Petra Handlířová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Výročí 200 let evangelíků v Jablonci nad Nisou připomene koncert

Výročí 200 let od první evangelické bohoslužby v Jablonci připomene společný mezinárodní projekt podpořený Česko-německým fondem budoucnosti. Výročí je zajímavou připomínkou nejen samotné historické události, ale i ukázkou kosmopolitního života v tehdejším Jablonci. Zásahem známých skutečností ho letos místo mezinárodního setkání připomene 28. června od 19 hodin v kostele Dr. Farského varhanní koncert přenášený online.

Jablonec před 200 lety byl vzkvétajícím městysem. Patřil k panství osvíceného Franze Zachariase von Römisch, který podporoval příchod nových řemeslníků soukenického řemesla ze Saska a Lužice. Byli to převážně evangelíci a díky jeho otevřenému přístupu k nové konfesi se v převážně katolickém Jablonci začala formovat početnější skupina tohoto vyznání. O nově vznikající obec se začal starat senior evangelické obce v krkonošské obci Křížlice Johann Molnár. „Hledal se prostor pro první evangelickou bohoslužbu a po několika odmítnutích našli porozumění u katolického faráře z Krásné, který měl v té době vzhledem k vážné nemoci známého jabloneckého faráře Ultsche v péči také jablonecké věřící," vysvětlil Borek Tichý, organizátor projektu.

A tak se první evangelická bohoslužba v Jablonci uskutečnila 29. června na svátek svatých Petra a Pavla v jídelně tehdejší jablonecké fary, nyní Domu Jany a Josefa V. Scheybalových. Od tohoto data začala již oficiálně vznikat jablonecká evangelická obec, která se postupem doby stala tak významnou, že zde v předválečném období sídlil i tzv. Kirchenpresident, tedy jakýsi „hlavní představený" německojazyčných evangelíků na území Československé republiky. Přestože si evangelická obec v Jablonci datum dlouho připomínala, výměnou obyvatelstva po druhé světové válce zmizelo povědomí o tak pozitivní a výjimečné historické události. K jejímu „znovuobjevení" po roce 1989 přispěly badatelské práce archiváře Jana Kašpara a Jany Mezerové, spoluautorky publikace Otcové města Jablonce.

„I v katolických kruzích byla tato první bohoslužba vnímána velmi pozitivně, jak o tom svědčí ve své kronice katolický kaplan Josef Ressel. Jistě v úspěchu této konfesně delikátní události hrála roli nejen přízeň vrchnosti, ale i dobré osobní vztahy organizátorů, ať již byli z jakékoliv církve či úřadu," dodal jablonecký římskokatolický děkan Oldřich Kolář.

Společný projekt evangelíků a katolíků z Jablonce i partnerského města Kaufbeuren v Bavorsku, kde po válce našlo nový domov mnoho obyvatel Jablonce, plánoval především společné setkání spojené s výletem po stopách historie a koncertem duchovní hudby v autentických prostorách. Epidemiologická situace však plány změnila a setkání muselo být přesunuto na další rok.

„Chtěli jsme však zachovat připomínku historické události v reálném čase, co nejblíže k datu konání první evangelické bohoslužby," řekl Ondřej Titěra, farář jabloneckého sboru Českobratrské církve evangelické. „Díky vstřícnosti fondu i umělců se nám podařilo domluvit konání koncertu duchovní hudby, který bude přenášen online a virtuálně se ho tak zúčastní i přátelé v Kaufbeuren," dodal farář Titěra. Koncert se uskuteční v neděli 28. června od 19 hodin v kostele Dr. Farského, původně vybudovaném evangelíky. V podání varhanistky Jiřiny Dvořákové Marešové a arciloutnisty Miloslava Študenta zazní hudební díla spojená s evangelickou i katolickou tradicí.

Koncert bude zdarma přístupný na webových stránkách partnerů projektu:
https://www.dreifaltigkeitskirche-kaufbeuren.de/
http://jablonec.evangnet.cz/
http://www.farnostjablonec.cz
https://www.jablonec.online/

„Vstup do online světa bereme jako příležitost, jak oslovit nové zájemce," vysvětlil Borek Tichý. Organizátoři si od nové platformy slibují další příležitost jak informace rozšířit třeba i mezi mladší generace. „Budeme rádi, když se k projektu přidají další zájemci o ekumenická setkání i o historii našich měst a zláká je to třeba k osobní účasti příští rok," zve farář Titěra. Na projektu 1820-2020 - 200 let evangelíků v Jablonci nad Nisou spolupracují Českobratrská církev evangelická, Evang.-Luth. Pfarrgemeinde Dreifaltigkeitskirche Kaufbeuren a Římskokatolická církev děkanství Jablonec nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Asistenti pomáhali v Jablonci i v době koronavirové
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku
Památkou Libereckého kraje 2019 je sídlo sklářské společnosti Lasvit

Nejčtenější články

01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
01.07.: Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn