Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

17.06.2020 07:13:46 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Výherce soutěže o knihu roku ocení hejtman i radní

Již potřetí se uskutečnila soutěž Kniha roku Libereckého kraje, jejímž cílem je ocenit autory a nakladatele za mimořádný literární počin, který se jakkoliv vztahuje k Libereckému kraji. Vítěze tohoto ročníku vyznamenají hejtman Martin Půta a krajská radní Květa Vinklátová 22. června od 16 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Mám velkou radost z toho, že každým rokem přibývají další regionální tituly. Zároveň nepochybuji o tom, že ne všichni autoři či nakladatelé knihy do soutěže přihlašují. Byli bychom velmi rádi, kdyby neváhali a příští rok byla účast ještě větší. Za tři ročníky soutěže jsme hodnotili již 81 titulů," říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nominované knihy hodnotila sedmičlenná odborná komise, v níž zasedli Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny, Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia, Martin Fryč, knihkupec, Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Martin Féna, vedoucí oddělení kultury Libereckého kraje.

„Regionální téma je pro veřejnost velmi lákavé, potvrzuje to i zájem čtenářů liberecké knihovny, a to nejen o vydané knihy o libereckém regionu, ale i o pořady, které na regionální téma knihovna pořádá. Čtenář i posluchač se tak dozvídá více o regionu, ve kterém žije, o jeho osobnostech, historii či turistických zajímavostech," řekla Blanka Konvalinková, ředitelka knihovny.

Předložené publikace komise posuzovala z hlediska grafického zpracování, výtvarného řešení a kompletního estetického dojmu z díla. „Výtvarné zpracování knih je jejich důležitou součástí, stejně jako obsahová a tematická část. Rád bych motivoval autory ke spolupráci s výtvarníky a grafiky," sdělil Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově

Ocenění získají knihy v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace. Vyhlášen bude rovněž vítěz Ceny čtenářů a osobnost, která obdrží Cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. V letošním roce komise rozhodla, že udělí ještě Zvláštní cenu poroty.

„Práce v porotě mi umožnila to, co mám na knižním světě nejraději. Vstoupit do vod neprávem přehlížené regionální literatury, která přináší nejen kvalitu, ale především autentický pohled na historii i současnost regionu. Velmi bych si přál, aby se regionální literatuře dostávalo zasloužené pozornosti nejen v regionu, kde vznikla, ale i v celé České republice," uvedl Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia.

Vítězové v kategoriích Odborná a populárně naučná literatura, Beletrie a poezie, Literatura pro děti a mládež, učebnice a Umělecká monografie a výtvarná publikace a osobnost získají finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Také na vítěze Ceny čtenářů a Zvláštní ceny poroty čeká cena z šenovské umělecké průmyslovky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Můžete dát hlas nejoblíbenější knize v kategorii Cena čtenářů
Kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze
Vyhlásili druhý ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Asistenti pomáhali v Jablonci i v době koronavirové
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Albrechticích a Jablonečku
Památkou Libereckého kraje 2019 je sídlo sklářské společnosti Lasvit

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
02.07.: Kuba a Kája děkují záchranářům po autonehodě v Polubném
03.07.: Pozitivní test na koronavirus zavřel jabloneckou školku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn