Vítězové soutěže Zlatá popelnice 2017 byli oceněni na Ještědu

10.06.2018 10:12:40 | Autor: Ida Svobodová | Rubrika: Zprávy | Obce: Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Josefův Důl,Kořenov,Harrachov,Liberecký kraj

Vítězové soutěže Zlatá popelnice 2017 byli oceněni na Ještědu

Výsledky již 13. ročníku soutěže v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice byly slavnostně vyhlášeny na Ještědu. Nejlépe si v roce 2017 v třídění vedli v obcích do 500 obyvatel, neboť i v absolutním pořadí jsou na prvních třech místech právě tyto menší obce. Nejlépe třídili v Pasekách nad Jizerou, druhé místo obsadil loňský vítěz Bedřichov a třetí příčka patří opět Albrechticím v Jizerských horách.

Soutěž Zlatá popelnice je určená obcím v Libereckém kraji, které soutěží v množství vytříděného odpadu. Vyhlašovatelé, Liberecký kraj a Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., chtějí jejím prostřednictvím motivovat obce ke zvýšení množství vytříděných odpadů z domácností. 13. ročník proběhl pod záštitou člena rady Libereckého kraje pana Jiřího Löffelmanna z resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. V rámci vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice proběhlo i vyhlášení výsledků soutěží kolektivních systémů a ASEKOL a.s. (soutěž ve sběru drobného elektra) a ELEKTROWIN a.s. (soutěž ve zpětném odběru elektrozařízení).

Výsledky třídění odpadů v Libereckém kraji

V roce 2017 vytřídil v průměru každý obyvatel Libereckého kraje 23,1 kilogramu vytříděného papíru, 9,6 kilogramu plastů, 12,4 kilogramu skla a půl kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 45,6 kilogramu vytříděného odpadu, což je pouze o 1,3 kilogramu méně, než je průměr ČR. Tento výsledek řadí Liberecký kraj na 10. příčku v pomyslném pořadí krajů. Pokud ale k dosaženým výsledkům připočteme ještě bezmála 16 kilogramů vytříděných kovů, pak přesáhne celková výtěžnost 61 kilogramů na obyvatele za rok, což je v rámci ČR nadprůměrný výsledek, který Liberecký kraj posune na 7. příčku v mezikrajském srovnání. V třídění papíru byl Liberecký kraj mezi ostatními kraji absolutně nejlepší.

Přestože se v soutěži na předních příčkách neumístila krajská metropole, je patrné, že třídění odpadů není lhostejné ani obyvatelům Liberce. Proti roku 2016 se loni podařilo vytřídit každému obyvateli Liberce v průměru o půl kilogramu plastů více, což představuje nárůst této vytříděné komodity, která byla předána k dalšímu zpracování, o bezmála 60 tun. Skla se v krajském městě vytřídilo proti roku 2016 o téměř 50 tun více a o více než 7 tun vzrostlo také množství vytříděných nápojových kartonů.

V Libereckém kraji mají obyvatelé v současné době k dispozici přes 11 000 nádob na tříděný odpad. V roce 2017 bylo v rámci společného projektu Libereckého kraje a AOS EKO-KOM, a.s. zakoupeno a instalováno dalších 266 nádob v hodnotě cca 2,1 mil. Kč. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 142 obyvatel. Dalších 23 %, zejména menších obcí, využívá tzv. pytlový sběr plastů jako základní způsob sběru a v případě papíru jsou to 3 % obcí.

Pravidla soutěže

Do soutěže jsou zařazeny všechny obce v kraji, které mají uzavřenou smlouvu o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů se společností EKO-KOM, a.s. - aktuálně je to 214 měst a obcí. Každý ročník je automaticky zahájen prvním dnem kalendářního roku a probíhá po celých 12 měsíců. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce již druhým rokem ve čtyřech kategoriích rozdělených podle počtu obyvatel. Finanční odměnu od AOS EKO-KOM, a.s. získávají první tři v každé kategorii. Všichni finalisté obdrželi zbrusu nové poháry, které vzešly z autorské soutěže na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Tyto poháry věnoval do soutěže Liberecký kraj.

První kategorií jsou obce do 500 obyvatel (celkem 5 finalistů), druhou kategorií jsou obce nad 501 obyvatel (celkem 5 finalistů).
Třetí kategorií jsou města do 3 500 obyvatel (celkem 5 finalistů) a čtvrtou kategorií města nad 3 501 obyvatel (celkem 5 finalistů).

Zvláštní kategorií je kategorie „Skokan roku", ve které se soutěží bez ohledu na statut obce.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZLATÁ POPELNICE 2017

OBCE DO 500 OBYVATEL
1. místo obec Paseky nad Jizerou 20 000,- Kč
2. místo obec Bedřichov 15 000,- Kč
3. místo obec Albrechtice v Jiz.horách 5 000,- Kč
4. místo obec Jestřabí v Krkonoších věcná odměna
5. místo obec Vítkovice věcná odměna

OBCE NAD 501 OBYVATEL
1. místo obec Kořenov 20 000,- Kč
2. místo obec Skuhrov 15 000,- Kč
3. místo obec Josefův Důl 5 000,- Kč
4. místo obec Horní Branná věcná odměna
5. místo obec Karlovice věcná odměna

MĚSTA DO 3 500 OBYVATEL
1. místo město Rokytnice nad Jizerou 30 000,- Kč
2. místo město Harrachov 20 000,- Kč
3. místo město Jablonec nad Jizerou 10 000,- Kč
4. místo město Rychnov u Jablonce nad Nisou věcná odměna
5. místo město Lučany nad Nisou věcná odměna

MĚSTA NAD 3 501 OBYVATEL
1. místo město Jilemnice 30 000,- Kč
2. místo město Lomnice nad Popelkou 20 000,- Kč
3. místo město Turnov 10 000,- Kč
4. místo město Semily věcná odměna
5. místo město Nový Bor věcná odměna

SKOKAN ROKU obec Krompach 10 000,- Kč

V rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Zlatá popelnice své ceny udělují již tradičně také kolektivní systémy ASEKOL a.s. a ELEKTROWIN a.s. Kolektivní systém ASEKOL a.s. v soutěži ve sběru drobného elektra ocenil v kategorii do 3 000 obyvatel Josefův Důl, v kategorii do 10 000 obyvatel uspěla Stráž pod Ralskem a v kategorii měst nad 10 000 obyvatel obhájil své prvenství Nový Bor.

V soutěži ve zpětném odběru elektrozařízení, kterou vyhlašuje kolektivní systém ELEKTROWIN, a.s., došlo ke změně v kategoriích a nově byla hodnocena maximální celková výtěžnost včetně chlazení v obcích do 4 000 obyvatel, kdy nejlepším byl i v loňském roce úspěšný Harrachov, v obcích nad 4 000 obyvatel zvítězily Doksy.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ASEKOL, a.s.
KATEGORIE DO 3 000 OBYVATEL obec Josefův Důl 7 000,- Kč
KATEGORIE DO 10 000 OBYVATEL město Stráž pod Ralskem 10 000,- Kč
KATEGORIE NAD 10 000 OBYVATEL město Nový Bor 15 000,- Kč

VÝSLEDKY SOUTĚŽE KOLEKTIVNÍHO SYSTÉMU ELEKTROWIN
KATEGORIE DO 4 000 OBYVATEL město Harrachov 20 000,- Kč
KATEGORIE NAD 4 000 OBYVATEL město Doksy 20 000,- Kč

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Bedřichov absolutním vítězem soutěže Zlatá popelnice 2016
Zlatou popelnici 2014 získaly Harrachov a Albrechtice v Jizerských horách
Krajskou soutěž Zlatá popelnice vyhrály Harrachov a Kořenov
V krajské soutěži Zlatá popelnice získal prvenství Harrachov

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec opět povede ODS
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
18.09.: Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn