Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě začnou 4. prosince

29.11.2019 07:38:40 | Autor: redakce, me | Rubrika: Kultura | Obce: Frýdštejn

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě začnou 4. prosince

Vánoční trhy, které se konají v jednom z největších a nejkrásnějších domů, jenž reprezentuje pojizerskou lidovou architekturu 19. století, mají dlouholetou tradici. S jejich pořádáním začalo muzeum již v roce 2002.

Roubené stavení z roku 1807 zvané Běliště ožije v druhém adventním týdnu. Prostory, které jsou v průběhu roku zázemím pro stálou národopisnou expozici muzea, se stanou místem pro setkání místních i přespolních. Předvánoční akce se krásně vyjímá v jednotlivých expozičních místnostech, které navozují klima života našich předků. K vyvolání vánoční atmosféry přispějí i skříňkové betlémy vystavené v podkroví a naživo zazní melodie z flašinetu z roku 1874.

Od středy do neděle budou mít návštěvníci možnost nakoupit kvalitní dárky a vánoční zboží z dílen českých řemeslníků. Nákupem drobných výrobků a bylinek bude podpořena činnost Sdružení zdravotně postižených ze Železného Brodu. Po celý týden budou probíhat výtvarné dílny Střediska volného času Mozaika a Rodinného centra Andílek, které uvítají hlavně rodiny s dětmi. Obdivovat bude možné zručnost několika šikovných řemeslníků, kteří na místě předvedou svůj um. Nebude chybět občerstvení s teplým moštem, medovinou či oblíbeným Bělišťákem a dalšími pochoutkami v podobě koláčů, vánoček či štol.

Trhy budou zpestřeny kulturním programem. Hned ve středu od 16.30 vystoupí nejen s vánočními písněmi hudební soubor My Gospel ze Železného Brodu. Sbor nadšenců se stejnou vášní pro hudbu a zábavu vede sbormistryně Věrka Strouhalová. V pátek od 16 hodin předvede svůj talent swingový orchestr Rudy Müllera, složený z žáků brodské Základní umělecké školy. Sobota bude tradičně věnovaná dětským návštěvníkům. Od 14 hodin zahraje Loutkářský soubor Na židli z Turnova Pohádky o pejskovi a kočičce.

V přízemí domu budou trhy provázeny výstavou Listopad 1989 v Železném Brodě očima pamětníků, která připomene třicáté výročí sametové revoluce. Výstava je zaměřena na regionální události, v kontextu s celorepublikovým dějinným přesahem. Koncepce je postavena především na rozhovorech s pamětníky tehdejších událostí a je doplněna dobovými dokumenty a fotografiemi.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tři žádosti o dotace na čističky odpadních vod jsou schválené

Od začátku dubna přijímalo oddělení dotací jabloneckého magistrátu žádosti o finanční příspěvek do Programu podpory technické infrastruktury. Program podporuje odkanalizování rodinných nebo bytových domů, které dosud nejsou napojené na veřejnou kanalizaci. „Nově se program týká i novostaveb, pokud má žadatel již schválenou žádost do 1. kola radou města v předchozích letech," upozornila Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací, a dodala: „Letos byly předloženy tři žádosti o dotace na domovní čistírny odpadních vod, které schválilo zastupitelstvo na svém zářijovém jednání." Žádosti se stále předkládají ve dvou kolech na oddělení dotací, dotace činí 50 % způsobilých výdajů, maximálně však 50 tisíc Kč na jednu bytovou jednotku. Vyplácena je ex-post, závěrečné vyúčtování příjemce předkládá nejdříve k 1. březnu 2021.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecké podzimní slavnosti 2020 s koncertem Anny K.
Město Jablonec nad Nisou zabodovalo v Odpadovém Oskarovi 2020
Tři otázky pro Václava Hudečka
V Libereckém kraji uspělo kouzlo starého skla a obrábění plastů
S libverdským kohoutem na Kočičí kameny

Nejčtenější články

23.09.: VIDEO: Hasiči museli vyzvednout ve Smržovce převrácenou Tatru
24.09.: Evakuace žáků ZŠ Rýnovice nebyla cvičením, hořelo elektrické vedení
24.09.: Rodiče ignorovali v ulici Arbesova zákaz stání, teď nemohou ani zastavit

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn