Válku vyhrál v Jablonci Háma

15.05.2019 20:29:06 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Válku vyhrál v Jablonci Háma

Ústřední píseň z filmu Most přes řeku Kwai, pronikavé píšťalky a Aleš Háma se svýma ušima, takové byly hlavní atributy známého románu Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku, s níž do Jablonce přijelo Divadlo A. Dvořáka Příbram v režii Milana Schejbala.

Když v roce 1953 vydal anglický spisovatel Patrick Ryan svoji slavnou novelu, dal jí podtitul Podle vyprávění Ernesta Goodboodyho. Pro našince je Ernest se svým specificky naivním myšlením jakousi obdobou našeho Švejka. Patrick Ryan však dal zápletce trochu jiný pohled. Dělat si legraci z věcí kolem války a války samotné umí oba, oba ji humorným způsobem odsuzují, ale zatímco se Hašek vydal lidovější cestou, Ryan přidal jiné paradoxy. Jeho Goodboody se díky své naivitě posunuje ve vojenské hierarchii stále výš a výš. Nadřízení se ho chtějí co nejrychleji zbavit a jako nejlepší řešení se jim jeví povýšení a přeložení Goodboodyho jinam.

Divadlo A. Dvořáka Příbram uchopilo podstatu příběhu za správný konec a jejich hra tak neztratila, oproti své knižní předloze, ze své humornosti a svěžesti ani o chlup. Večer neměl hluchá místa a dokonalý Aleš Háma dokázal vyzdvihnout už tak povedené repliky ještě o level víc. Ostatně, zdatně mu sekundovali Jan Konečný, Petr Bednář, Filip Müller, Jiří Vojta a další. Jak bylo zmíněno, hudební složce vévodila notoricky známá píseň z fimu Most přes řeku Kwai a koloritu děje odpovídala chytře promyšlená, jednoduchá, scéna. Velký kus práce odvedl Martin Pacek s pohybovými ´majstrštyky´ protagonistů.

Každopádně Háma nás svým komediálním talentem doslova okouzlil a neumím si na jeho místě představit nikoho jiného. Jeho smysl pro vypointování jednotlivých situací, neuvěřitelně komolená němčina a skvěle vypiplané pohybové kreace dodaly hře tu pravou špetku něčeho navíc, tedy právě takového koření, který dělá z dobrého pokrmu famózní lahůdku. Entčudligung, Je něco shnilého v Třetí říši a mnoho dalších perliček hodnotilo publikum smíchem hurónským a upřímným a jestli se divákům v natřískaném divadle něco nelíbilo, tak jedině to, že už je konec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v květnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá
Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice
Jablonecký FK se díky Slavii vyhnul baráži o Evropu
KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019
Derby v Liberci pro jablonecké házenkáře

Nejčtenější články

22.05.: ZŠ Pasířská Jablonec shání finance na účast v celostátním finále štafet
22.05.: Obrazem: In line závody v rámci seriálu PBT 2019 v Tanvaldě
23.05.: KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn