V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

24.10.2020 10:54:35 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

Od 1. do 30. září organizoval Tichý svět osvětovou kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením. Září je historicky důležitý měsíc v kultuře neslyšících, a zásadním datem je 23. září, tedy Mezinárodní den znakových jazyků.

V průběhu celého měsíce se konaly akce naživo i online. Jejich cílem bylo ukázat veřejnosti, jak je svět neslyšících pestrý, bohatý a inspirativní.

„Českou premiéru mělo stand-up vystoupení komiků z Underground Comedy Praha tlumočené do znakového jazyka. Akce se konala v pražském klubu Rock Café, a vzhledem k velkému úspěchu mezi diváky i komiky se nejspíš bude opakovat," naznačila Eva Štípková, vedoucí oddělení komunikace Tichého světa. „Další premiérou byla online přednáška na Facebooku, která přiblížila veřejnosti komunitu neslyšících," dodala.

Přednášky naživo, minikurzy znakového jazyka a další osvětové akce se konaly v rámci festivalu Taška Fest v Kladně, Retroměstečka v Pardubicích nebo jako součást sousedské slavnosti Zažít město jinak v Praze. V Pardubicích proběhla výstava Tiché osudy v Kavárně Kosatec, další akce se konaly v Brně, Ústí nad Labem a Liberci.

Kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením<br />Autor: Archiv Tichý svět „Na sociálních sítích plnil Deafember převážně osvětovou funkci prostřednictvím fotek, videí a dalších příspěvků. Kampaň informovala o různých tématech, která s neslyšícími souvisí, vyvracela zastaralé, ale stále trvající mýty, ukazovala překážky, které neslyšící musí dennodenně překonávat, ale zvala také na kurzy znakového jazyka nebo vysvětlovala, jaké sociální služby jsou pro osoby se sluchovým postižením k dispozici," shrnula Eva Štípková.

„Sluchový hendikep na ulici nepoznáte, a možná právě proto, že nejsou neslyšící vidět, se o nich ví tak málo. Deafember se snažil celý měsíc toto změnit, a oslovil svými příspěvky 52 000 lidí. To je ale jenom začátek, protože neslyšící jsou tu s námi ne jeden měsíc, ale celý rok, a stačí se jich nebát, vycházet jim vstříc a snažit se komunikovat, nic víc v tom není," popsala ředitelka organizace Tichý svět Marie Horáková. Jak říká snowboardcrossař Tomáš Pazdera: My už líp neuslyšíme, a proto je tak potřebné dělat i osvětu o komunikaci. Velice často se totiž stává, že má slyšící člověk strach komunikovat s neslyšícím.

Ke kampani se připojily i známé osobnosti, které si vyzkoušely znakovat větu, motto celého Deafemberu, Chci naslouchat neslyšícím. K Deafemberu se připojily tyto osobnosti - Alexandr Hemala, Eva Josefíková, Dominik Hašek, Vojtěch Bernatský, Petr Kotvald, divadelní spolek Kašpar, Jan Hájek, Pavel Šimčík, Marek Daniel, Petr Buchta, Jan Hájek, Eliška Podzimková, Tereza Prucková Bufková, Jana Epikaridis, Bára Jánová, Petra Nesvačilová, Klára Vytisková, Bořek Joura, Jiří Kohout, Anna Fixová a Aleš Háma.

Související články

Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tlumočník Karel Redlich: Znakový jazyk by měly znát už děti ve školkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Letní turistické autobusy Český ráj

Již 22. sezonu mají návštěvníci Českého ráje od května do září možnost využívat letní turistické autobusy. Ty se letos rozjedou na osmi linkách. „Návštěvníkům bychom určitě doporučili, aby autobusy upřednostňovali před individuální dopravou a vyhnuli se tak přetrvávajícím problémům s parkováním v nejzatíženějších místech regionu," apeluje Lucie Podařilová ze Sdružení Český ráj. Jízdní řády turistických autobusů najdou zájemci v samostatných letácích (kapesní jízdní řády), na plakátech a v turistických novinách. Turistické autobusy Český ráj jsou projektem Mikroregionu Český ráj ve spolupráci s městy a obcemi turistického regionu. Sdružení Český ráj zajišťuje propagaci projektu. Provoz autobusů je podpořen finančními prostředky Královéhradeckého a Libereckého kraje.

Projekt Objevuj památky má program Třetí za polovic, sedmá zdarma

Nový program Třetí za polovic, sedmá zdarma je součástí celorepublikového projektu Objevuj památky. Na vybraných památkách, které se do programu zapojily, můžete čerpat výše uvedené slevy a zároveň se zapojit do slosování o hodnotné ceny, mezi kterými jsou i pobyty v zámeckých či hradních areálech. Na Turnovsku jsou zapojeny hned čtyři objekty (hrad Valdštejn, Zámek Svijany, Synagoga Turnov a Dlaskův statek), další objekty jsou v Českém ráji a blízkém okolí. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích
FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 získalo sedm oceněných
První příspěvky z nově vytvořené rezervy Covid kultura
Horská služba zachraňovala turisty pod Frýdlantským cimbuřím
Havárie vodovodu uzavřela Arbesovu ulici v Jablonci

Nejčtenější články

18.06.: Bohuš Matuš sundal šátek a ukázal, že Slavíka získal právem
19.06.: Oprava plynovodu si vyžádá razantní omezení dopravy v Jablonci
18.06.: Méně vyhodíš, méně zaplatíš, vyzývá k třídění jablonecký magistrát

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn