V Tanvaldě jsou blíž ke vzniku geotermální elektrárny

17.01.2014 10:25:36 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Tanvald

V Tanvaldě jsou blíž ke vzniku geotermální elektrárny

Co se nepovedlo společnosti Entergeo v Semilech, to chce zkusit dovést do úspěšného konce v Tanvaldě. Získala totiž podrobný posudek vlivu využívání geotermální energie na životní prostředí a po prosincovém veřejném projednání uplynula lhůta občanů pro připomínky k projektu.

„Společnost Entergeo na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí vypracovala a předložila k projednání podrobnou dokumentaci vlivu projektu na životní prostředí EIA. Ta obsahovala řadu podrobných studií týkajících se všech zákonných požadavků a vznesených připomínek. Na to, v souladu s platnými předpisy, nechalo ministerstvo životního prostředí vypracovat vlastní oponentní posudek na tuto předloženou dokumentaci," sdělila prostřednictvím agentury Context Labs společnost Entergeo.

Elektrárna má stát v areálu Seby

Geotermální elektrárna má stát v areálu bývalého podniku Seba Tanvald. Společnost nyní musí získat územní rozhodnutí a povolení ke stavbě. Pokud vše půjde podle plánů, tak by se mohlo stavět již na konci roku 2014. „Bude se to ještě vyvíjet dál, ale myslím, že by to pro Tanvald bylo pozitivní. Samozřejmě chceme, aby se eliminovala všechna možná rizika, což obstarají už samotná povolení báňského a dalších úřadů," řekl Našemu Jablonecku starosta Tanvaldu Petr Polák.

V Semilech se projekt nepovedlo dovést do konce ani přes příslib společnosti, že městu přispěje do rozvojového fondu až 6 milionů korun za rok. Příspěvek by se samozřejmě hodil i městu Tanvald, ale zatím k takové dohodě nedošlo. „Při projednávání bylo řečeno, že by měl být příspěvek do rozpočtu, zatím jsme se ale nebavili o jeho výši," poznamenal tanvaldský starosta.

Zájem veřejnosti byl mizivý

Veřejné projednání posudku ministerstva životního prostředí o vlivu hloubkových vrtů pro využívání geotermální energie na životní prostředí podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí  proběhlo na Městském úřadu Tanvald 9. prosince 2013. „Zájem veřejnosti o projednávání projektu byl mizivý, nemáme tím pádem k dokumentaci ani k posudku žádné nesouhlasné vyjádření. Protože elektrárna má stát na soukromých pozemcích a nikoli města, tak z naší strany nestojí nic projektu v cestě a ani neznám možnost, jak bychom mohli projektu bránit," doplnil starosta Polák.

Zveřejněním dokumentace a posudku a ponecháním času na dodatečné připomínky a požadavky byl završen proces projednávání vlivu projektu geotermální elektrárny na životní prostředí. „Společnost Entergeo očekává do konce ledna vydání konečného stanoviska ministerstva životního prostředí. Tanvald tak učinil další krok k tomu, aby místní firmy i občané mohli využívat výhod levnějšího geotermálního tepla a stabilního zdroje energie, který nezatěžuje rozvodnou soustavu," stojí v tiskové zprávě Entergeo.

Geotermální energii plánuje společnost použít nejen k vytápění obytných domů či průmyslových a zemědělských provozů, ale i veřejných prostor určených ke sportovnímu a kulturnímu vyžití obyvatel i návštěvníků města, například bazénů a koupališť. „Od využívání geotermální energie si slibujeme příliv investic a podporu zaměstnanosti. Tím, že by šlo o poměrně nový projekt, který zatím nikde jinde v Česku není, by to jistě vzbudilo pozornost médií a možná i investorů," uvedl na závěr tanvaldský starosta.

Co je geotermální energie

Geotermální energie se získává čerpáním tepla z hlubinných vrtů, jedná se o nejstarší energií na Zemi a její přirozenou a nedílnou součást. Vznikla dílem při utváření naší planety, dílem je důsledkem přirozených reakcí v nitru Země. Řadí se mezi alternativní, částečně obnovitelné zdroje. Odhaduje se, že teplo z jednoho vrtu je možné pro provoz elektrárny využívat asi po dobu 20 - 30 let, poté je lze nadále využívat pro vytápění, pro něž není třeba tak vysokých teplot jako k provozu geotermální elektrárny. Po nějaké době lze opět počítat s obnovením výroby elektřiny, poté, co se příslušná část podzemí opět ohřeje.

Podle posledních dostupných údajů Rady pro geotermální energii v Evropě (EGEC) vyprodukovalo v roce 2012 62 geotermálních elektráren 11,38 TWh elektrické energie. V Evropě je v provozu rovněž 216 geotermálních vytápěcích systémů s kapacitou přibližně 4900 MWth. 

Podrobný článek o zastavení projektu geotermální elektrárny v Semilech

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Jablonečtí strážníci byli na ukrajinské Slavnosti jara
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
V Desné zase začne dřevosochání
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
29.04.: Liberec je nově na mapě evropské železnice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace