V případě tísně mohou pomoci body záchrany

25.02.2016 09:18:31 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

V případě tísně mohou pomoci body záchrany

Operátoři tísňových linek denně narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde přesně se nacházejí. Důvodem je samozřejmě stres a špatná znalost prostředí. V městech je situace trochu jednodušší, člověk zjistí označení ulice, číslo popisné a má vyhráno. O hodně složitější je to v terénu, zvláště pak pro turisty, kteří jsou v daném místě třeba úplně poprvé.

K orientačním bodům, které mohou pomoci, v poslední době přibyly tzv. body záchrany. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje má tato místa vyznačená ve svých mapových podkladech a po sdělení kódu na cedulce jste okamžitě lokalizováni. „Bod záchrany je místo v krajině označené tabulkou s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případech, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují provedení záchranných prací," vysvětlil zástupce libereckého krajského operačního střediska Milan Zobač.

Jak doplnil, body záchrany jsou implementovány do informačního systému IZS a uvádějí informace o kontaktu na poskytnutí pomoci složkami IZS. Tyto údaje jsou tedy využívány na operačním středisku HZS a slouží zejména k přesné lokalizaci volajícího. Body záchrany jsou instalovány v místech s možným výskytem vzniku život ohrožujících situací, kde je obtížné zjistit a popsat přesnou polohu. Umístěny jsou tedy v lesních porostech a horských oblastech.

Traumatologické body najdete například v Krkonošském národním parku nebo na Riegrově stezce na Semilsku. Na Riegrově stezce řeší záchranáři každoročně několik událostí a jelikož jde o hluboké údolí, které má pouze dva vstupy (od části Semil Bítouchov nebo Spálova), je přesná pozice důležitá pro efektivní nasazení sil a prostředků. Vždy platí pravidlo, že způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh řešení události.

Bod záchrany je označen tabulkou, která obsahuje zejména následující údaje:

  • unikátní kód - označení bodu záchrany, který se skládá z dvoupísmenné značky okresu a třímístného pořadového čísla,
  • důležitá telefonní čísla - národní tísňová čísla hasičů (150), zdravotnické záchranné služby v kraji (155), policie (158) a telefonního centra tísňového volání TCTV (112),
  • název bodu záchrany

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajští hasiči otestovali techniku ve ztížených podmínkách
Hasiči měli cvičení ve vozovně tramvají
Na Evropský den linky 112 se otevře krajské operační středisko hasičů
HZS Libereckého kraje bilancuje rok 2015
Hasičům budou pomáhat nové cisterny, jedna je určena do Jablonce

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Pokračuje výstava fotografií v jablonecké nemocnici

V jablonecké nemocnici na chodbě za bistrem pokračuje výstava fotografií Jaroslavy Fojtíkové, která ve dvou blocích, s názvem Orchideje naší přírody a I u nás máme stepi, představuje svá oblíbená místa České republiky. „Ráda bych vám svými snímky zprostředkovala malou procházku po stepních lokalitách u nás. Z nepřeberného množství druhů rostlin jsem vybrala pár zástupců, typických pro tato místa v průběhu jedné vegetační sezony. Alespoň několik záběrů jsem musela věnovat i zástupcům říše živočišné, bez které by malý exkurz do našich stepních lokalit nebyl myslitelný," uvedla autorka výstavy.

Liberecký kraj finančně podpoří Paměť národa

Celkem 200 tisíc korun poskytne Liberecký kraj společnosti Post Bellum na projekt Paměť národa, který pomůže rozšířit příběhy pamětníků z regionu. Organizaci se podařilo vytvořit nejrozsáhlejší veřejně přístupnou pamětnickou databázi v Evropě a v současné době obsahuje bezmála 5 tisíc svědectví. Kraj dá 200 tisíc korun na projekt Vyhledejme a představme pamětníky 20. století Libereckého kraje. Ucelený obrazový dokument, který by představil příběhy lidí, jež byli přímými účastníky významných historických událostí, zatím v Libereckém kraji chybí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pasecký kostel rozezní písničky o lásce
Mladí hasiči se utkali ve Dvojboji svatého Floriana
Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
I.B třída: Mistrovská Bělá oslavila titul osmigólovým nášupem Roztokám
Parní vlak pojede z Turnova na slavnosti do Rychnova

Nejčtenější články

24.05.: Jablonecký FK se díky Slavii vyhnul baráži o Evropu
23.05.: KAM ZA SPORTEM: 24. 5. – 26. 5. 2019
24.05.: Hladiny řek stouply i v Libereckém kraji, nejvíce zlobila Smědá

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Ebony Porn European Porn