V pátek to začíná: zamyšlení před vstupem do fotbalového jara

13.01.2021 19:35:01 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

V pátek to začíná: zamyšlení před vstupem do fotbalového jara

Pohled na tabulku Fortuna:ligy po podzimu je radostný: sice není úplná, budou ještě nějaké dohrávky, ovšem stříbrné umístění Radova týmu způsobilo ve fotbalovém Česku senzaci. Oprávněnou.

Během zimní přestávky jsem si přečetl rozhovory nejen s majitelem Peltou, ale i trenérem Petrem Radou. Mnohé jsem pochopil, hlavně to, jak se vůbec jablonecký fotbal chce prezentovat. Klubový prezident mimo jiné řekl: „Evropa je pro mě nejlepší sponzor." Z rozhovoru s „plukovníkem" jsem se zase dozvěděl, že práce s mladými není to pravé ořechové a podobné je to s hráči tmavé pleti. A tak jsem pochopil, proč kádr je složený tak, jak je, a že vlastně celý jablonecký fotbal je pouze a pouze ligové áčko.

Jedno je jisté: Rada umí ze zkušených hráčů velmi rychle sestavit tým, který sice nehraje nějak zvlášť oslnivý fotbal, ale má výsledky. V našich luzích a hájích se poměřuje vše optikou výsledku. Jsou-li dobré, je vše dobré, chybí-li, pak čistka hlavně na postu trenérů. Mám před sebou kalendář 2019 a na něm nejsilnější sestava: Vlasta Hrubý, Považanec, Doležal, Masopust (dnes Slavia a jednou nohou Anglie), Lischka (ještě pořád Sparta), Hovorka (Slavia), Holeš (Slavia), Trávník (Sparta), Jovovič, Hübschman, Hanousek (Sparta).

Pro Jablonec jejich letní odchody, to byly finanční žně, dnes Pelta v kádru nikoho, aby zinkasoval milionovou pajdu jako za Trávníka, nemá. Naštěstí se upustilo od přílišné sázky na hostování (Jugas, Sýkora, Matoušek), ale přesto i po takovém hráčském zemětřesení dal trenér Rada dohromady soubor, který se v tabulce tváří jako první pronásledovatel suverénní Slávie. Rada slízl smetanu, byl teď vyhlášený trenérem měsíce. Zaslouženě. Mnozí žasnou, mnozí kroutí hlavou, jak je to v Jablonci možné, protože jinde odejdou dva tři hráči a mančafty se chvějí o svoje ligové bytí či nebytí.

Mě na tom boji o Evropu mnohé chybí. Tak zaprvé: v Evropě Jablonec zatím žádnou velkou ránu neudělal. Úspěchem byl předloňský postup přímo do skupiny, to se na klubového pokladníka culilo 70 milionů, ale sportovně nic moc, tedy spíš nic. Buduje Rada v Jablonci konkurenční tým, co by obstál v Evropě? O tom i díky jablonecké evropské historii jsou pochybnosti. Tomu mužstvu prostě chybí širší a rozehraný kádr a také hráči, které bohužel trenér „nemusí". Pak je otázka, co dělá v béčku Torfiq?

Jablonecký fotbal je už léta ligový, tedy áčkem. Pokud chce klub hrát Evropu, tak zcela nepochybně by měla být v Jablonci i celostátní liga dorostu U 19, mělo by daleko lépe fungovat prolínání talentů dorost - béčko - áčko. To chybí a také proto musí být pro Peltu jablonecký fotbal nepoměrně dražší, ale to je na něm, je to jeho rozhodnutí, on je majitel. Co je horší, že za dob covidu se spousta talentovaných hráčů vůbec na hřiště nedostane. Nejen v Jablonci. Teď se zájmem sleduji Sportem rozvířenou aféru „Filip Pešán." Ten to řekl stručně a jasně: v klubech se nepracuje s mládeží na úrovni! A musel jsem seřvat mladíka koketujícího s draftem do NHL kvůli jeho tréninkovému nasazení u národního mužstva. No a sledujte tu odezvu potrefených: co si to dovoluje, je arogantní, atd atd. Ale o podstatě, že náš mladý hokej patnáct let stagnuje hlavně v té pracovitosti a dovednosti, to se pomíjí. Pro Čechy typické. Kdo nám sáhne do naší bubliny, je nepřítel, nactiutrhač a bůh ví co ještě. Takže hokej s tím začal a jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.

U fotbalu je zatím klídek. Souček s Coufalem řádí v Anglii, Schick v bundeslize, tak co! Ale to jsem odbočil, vrátím se k Jablonci. Strašně moc bych přál Radovi a jeho hochům, aby to stříbro ukopali, byť to letos je a asi ještě i bude bez diváků na stadionech. Ale stejně silně bych si přál, aby trenér daleko více využíval mladé. Za Frťaly dostával velkou šanci třeba Breda a byl velmi nadějný. Pak přišlo zranění a dnes je v Chrudimi? A zmizeli i další, co na Střelnici přišli jako talenti a mládežničtí reprezentanti jako Janetzký a naposledy Čvančara. V Jablonci je tradicí hrát v tabulce nahoře a před tím klobouk dolů, ale daleko větší radost bych měl z toho, kdyby ten Peltův podnik na Střelnici začal lépe fungovat jako klub, nejen áčko. Aby se zase v Jablonci dostal k lizu někdo, jako naposledy kokonínský bard Milan Fukal či Ondra Mihálik. A hlavně, aby mužstvo postupem do Evropy dovedlo prohnat ty výborně zaplacené borečky z Gruzie či Kazachstánu a nebyly to jenom výlety do exotických destinací, co Jablonci jako takovému sportovně nic nedají a vlastně finančně asi také nic moc.

A málo platné, nějaký ten čipera tmavé pleti by mužstvu rozhodně slušel, je hloupé se tomu bránit a je to pro kvalitu jabloneckého fotbalu mínus. A to vše přes to skvělé až zázračné druhé místo v tabulce české nejvyšší fotbalové soutěže. Možná ode mne tento kritický pohled asi neodpovídá tomu, jak je umístěný Radův tým, ale kdy jindy než když jsme „nahoře" se o tom má mluvit. Jablonecké fotbalové jaro bude rušné určitě i v zákulisí: v letě totiž končí smlouvy Jovovičovi, Krobovi, Hanušovi, Podanému, Hübschmanovi, Acostovi a mladému Velichovi. A hostování třeba Hrubého by mělo skončit uplatněním opce, skončí?

Tak hodně zdraví, žádný covid, výbornou výkonnost a také nezbytnou kliku do jarní části Fortuna:ligy!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Generálka s Duklou se v Satalicích nepovedla
Porážka ve fotbalové premiéře v Drážďanech
Záložník Tomáš Smejkal posilou Jablonce!
Stříbrné jablonecké vánoce od Doliho
Drobného dárek pod jablonecký stromeček

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Členové horské služby uctí památku Spusty a Messnera

Jako každý rok i v sobotu 16. ledna si členové české a polské horské služby a její příznivci připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři na úbočí položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná. Pro Horskou službu je to akce, kdy si členové připomenou, že zachraňují lidské životy, ale zároveň při této práci mohu ztratit kolegy a kamarády. Více informací

Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc

Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přijímací zkoušky na střední školy čekají změny kvůli koronaviru
Youth Cup v Harrachově přinesl vítězství i mladým českým sdruženářům
Meteorologové varují v noci z neděle na pondělí před větším mrazem
Řopíky v lesích pod Štěpánkou připomínají pohnuté září roku 1938
Liberecký kraj vypisuje soutěž o památku roku 2020

Nejčtenější články

16.01.: Jablonecká Podhorská ulice bude od neděle 17. ledna průjezdná
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
15.01.: Růst aktuálně nakažených pomalejší, očkovacích vakcín stále málo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn