V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

19.06.2019 07:12:20 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

Započala obnova památníku obětem 1. světové války v Lukášově. Práce potrvají do půlky srpna a cena díla vzešlá z výběrového řízení je 331 tisíc korun, přičemž státní dotace činí 305 tisíc korun.

Město se rozhodlo zrekonstruovat lukášovský pomník obětem 1. světové války, který původně stával na kraji dnešní ulice Československé armády. „Odtud byl přenesený - nevíme přesně, kdy - do parčíku vzniklého napojením Lukášovské ulice na ulici Československé armády," vysvětlil Ivan Rous ze Severočeského muzea a pokračoval: „V parku se nachází základy - trámoví a spodní základový sokl pomníku. Jeho tělo a hlavice jsou v parku Generála Mrázka. Při odstranění či povalení pomníku přímo v Lukášově byla pravděpodobně poškozena spodní část těla, která byla následně odříznuta. V hlavici byl vybroušen kříž a torzo pomníku bylo opět použito s bronzovou tabulkou, na které je nápis Bojovníkům za svobodu vlasti 1938-1945 a obětem bezpráví 1948-1989."

Od 17. června začala oprava, která spočívá v osazení existujícího soklu na nové základy a ve zhotovení kopie tehdejšího pomníku, a to podle původní dokumentace. Hotovo by mělo být v srpnu, zhotovitelem díla bude pan Jakub Jurek. „Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ve výši 305 tisíc korun v rámci Výzvy na zabezpečení péče o válečné hroby," říká vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

„Pro stavbu pomníku se využije stávající trámoví se základovým soklem. Trámoví dělníci rozeberou a sokl otočí o 180 stupňů. Základy podbetonují a jednotlivé díly pomníku spojí ocelovými trny s chemickou kotvou. Pomník by pak měl mít původní výši, a to cca 2,8 metru," popsal opravu Miroslav Kopecký z oddělení investiční výstavby. Na opraveném památníku se objeví původní nápisy ve znění „Zur Erinnerung an unsere im Weltkriege 1914-1918 gebliebenen Heimatsöhne" (Na památku našich synů, kteří padli za vlast ve světové válce 1914-1918), jména padlých a dále dodatek se jmény obětí z let 1939-1945. Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Ministerstva obrany.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil
I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny
Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Jablonec investuje do ulice Hřbitovní

Květnová rozpočtová opatření Jablonce nad Nisou řešila tvorbu rezervy na restriktivní opatření ve výši 113 853 tisíc korun a pětimilionové rezervy na krizové situace. „Dodatečně jsme se rozhodli vyjmout z restriktivních opatření některé investice a přece jen je letos realizovat. Takovým projektem je investiční akce chodník a komunikace v ulici Hřbitovní za 7,2 milionu korun," komentoval rozpočtová opatření náměstek pro ekonomiku Milan Kouřil. Po vyjmutí této investice z rezervního fondu se její výše rovná částce 106,6 milionu korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Proběhla slavnostní ražba medaile na počest Rádiu Svobodná Evropa
Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Hasiči radí, jak se zachovat při požáru dopravního prostředku
FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
30.05.: Obrazem: Fotbalisté Smržovky podlehli Lučanům
30.05.: V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn