V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

19.06.2019 07:12:20 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

Započala obnova památníku obětem 1. světové války v Lukášově. Práce potrvají do půlky srpna a cena díla vzešlá z výběrového řízení je 331 tisíc korun, přičemž státní dotace činí 305 tisíc korun.

Město se rozhodlo zrekonstruovat lukášovský pomník obětem 1. světové války, který původně stával na kraji dnešní ulice Československé armády. „Odtud byl přenesený - nevíme přesně, kdy - do parčíku vzniklého napojením Lukášovské ulice na ulici Československé armády," vysvětlil Ivan Rous ze Severočeského muzea a pokračoval: „V parku se nachází základy - trámoví a spodní základový sokl pomníku. Jeho tělo a hlavice jsou v parku Generála Mrázka. Při odstranění či povalení pomníku přímo v Lukášově byla pravděpodobně poškozena spodní část těla, která byla následně odříznuta. V hlavici byl vybroušen kříž a torzo pomníku bylo opět použito s bronzovou tabulkou, na které je nápis Bojovníkům za svobodu vlasti 1938-1945 a obětem bezpráví 1948-1989."

Od 17. června začala oprava, která spočívá v osazení existujícího soklu na nové základy a ve zhotovení kopie tehdejšího pomníku, a to podle původní dokumentace. Hotovo by mělo být v srpnu, zhotovitelem díla bude pan Jakub Jurek. „Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ve výši 305 tisíc korun v rámci Výzvy na zabezpečení péče o válečné hroby," říká vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

„Pro stavbu pomníku se využije stávající trámoví se základovým soklem. Trámoví dělníci rozeberou a sokl otočí o 180 stupňů. Základy podbetonují a jednotlivé díly pomníku spojí ocelovými trny s chemickou kotvou. Pomník by pak měl mít původní výši, a to cca 2,8 metru," popsal opravu Miroslav Kopecký z oddělení investiční výstavby. Na opraveném památníku se objeví původní nápisy ve znění „Zur Erinnerung an unsere im Weltkriege 1914-1918 gebliebenen Heimatsöhne" (Na památku našich synů, kteří padli za vlast ve světové válce 1914-1918), jména padlých a dále dodatek se jmény obětí z let 1939-1945. Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Ministerstva obrany.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil
I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny
Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Chodník z Růžové hory na Sněžku je s omezením otevřen

Od pátku 19. července od 14 hodin bude otevřený chodník z Růžové hory na Sněžku v úseku od Traverzu nahoru. Práce na opravách budou pokračovat v místech, kde je možné cestáře s opatrností bokem obejít. Další omezení bude v září kvůli štětování v nejnižším úseku, jak aktuálně informovala Správa KRNAP. Více o letních opravách cest v Krkonoších

Jak se chovat při zdravotním omezení v silničním provozu bezpečně

Třicítka osob se zdravotním hendikepem se v Centru denních služeb v ulici U Balvanu zúčastnila besedy s preventistou a okrskářem městské policie. Téma besedy se soustředilo především na bezpečnost v dopravě. Městští strážníci se věnovali v krátké přednášce především oblasti dopravy, a to zvláště chodcům, cyklistům a dopravnímu značení. „Součástí byla i ukázka používání donucovacích prostředků, pout, zastavovacího terče a reflexních vest," popsal setkání v centru preventista jablonecké městské policie Miloslav Lejsek a dodal: „Seniorům a občanům se zdravotním postiženým se městská policie věnuje soustavně již několik let, aktivně spolupracujeme s kluby a svazem seniorů, Českým červeným křížem nebo Jablonecký klubem onkologických pacientů (JAKOP)."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový odbavovací systém Opuscard má přinést cestujícím víc pohodlí
Areál firmy Kitl ožil díky ochutnávkám a křtu knihy
Obhájí Tomáš Slavík vítězství ve finále JBC 4X Revelations?
Rybářské povolenky cizinci zakoupí v turistickém infocentru v Jablonci
Agroturistika funguje v Libereckém kraji na farmě Vysoká u Chrastavy

Nejčtenější články

18.07.: Cyklisté nedbají na výbavu svých kol, zjistili jablonečtí strážníci
19.07.: Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
19.07.: Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn