V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

19.06.2019 07:12:20 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

V Lukášově obnoví pomník obětem 1. světové války

Započala obnova památníku obětem 1. světové války v Lukášově. Práce potrvají do půlky srpna a cena díla vzešlá z výběrového řízení je 331 tisíc korun, přičemž státní dotace činí 305 tisíc korun.

Město se rozhodlo zrekonstruovat lukášovský pomník obětem 1. světové války, který původně stával na kraji dnešní ulice Československé armády. „Odtud byl přenesený - nevíme přesně, kdy - do parčíku vzniklého napojením Lukášovské ulice na ulici Československé armády," vysvětlil Ivan Rous ze Severočeského muzea a pokračoval: „V parku se nachází základy - trámoví a spodní základový sokl pomníku. Jeho tělo a hlavice jsou v parku Generála Mrázka. Při odstranění či povalení pomníku přímo v Lukášově byla pravděpodobně poškozena spodní část těla, která byla následně odříznuta. V hlavici byl vybroušen kříž a torzo pomníku bylo opět použito s bronzovou tabulkou, na které je nápis Bojovníkům za svobodu vlasti 1938-1945 a obětem bezpráví 1948-1989."

Od 17. června začala oprava, která spočívá v osazení existujícího soklu na nové základy a ve zhotovení kopie tehdejšího pomníku, a to podle původní dokumentace. Hotovo by mělo být v srpnu, zhotovitelem díla bude pan Jakub Jurek. „Městu se podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ve výši 305 tisíc korun v rámci Výzvy na zabezpečení péče o válečné hroby," říká vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

„Pro stavbu pomníku se využije stávající trámoví se základovým soklem. Trámoví dělníci rozeberou a sokl otočí o 180 stupňů. Základy podbetonují a jednotlivé díly pomníku spojí ocelovými trny s chemickou kotvou. Pomník by pak měl mít původní výši, a to cca 2,8 metru," popsal opravu Miroslav Kopecký z oddělení investiční výstavby. Na opraveném památníku se objeví původní nápisy ve znění „Zur Erinnerung an unsere im Weltkriege 1914-1918 gebliebenen Heimatsöhne" (Na památku našich synů, kteří padli za vlast ve světové válce 1914-1918), jména padlých a dále dodatek se jmény obětí z let 1939-1945. Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Ministerstva obrany.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil
I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny
Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Jablonec chce připravit památníky na 100. výročí 1. světové války

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Výstava Turistika na Semilsku přenese do časů vzniku Riegrovy stezky

Novou výstavu Turistika na Semilsku - 110 let Riegrovy stezky a Klubu českých turistů otevřou v semilském muzeu. Díky velkoformátovým historickým fotografiím a dalším dobovým materiálům vás tato výstava přenese do časů výstavby Riegrovy stezky. Zároveň připomene činnost Klubu českých turistů v Semilech od jeho vzniku až dodnes. Další informace

Finanční úřad v Jablonci hledá právníka

Finanční úřad pro Liberecký kraj hledá pro Odbor metodiky a výkonu daní právníka v oboru Daně a poplatky a Legislativa a právní činnost s místem výkonu práce Finanční úřad pro Liberecký kraj, 1. máje 97, Liberec. Předpokládaný termín nástupu je 1. 12.2019. Lhůta pro podání žádosti je 21. 10. 2019. Bližší informace najdete na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/. Kontakt na kompetentní osobu: telefon: +420 485 211 210, e-mail: martin.prihunek@fs.mfcr.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec opět povede ODS
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský
Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
Na neukázněné řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus

Nejčtenější články

18.09.: Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu
18.09.: V Desné byl autem sražen chodec
18.09.: Novým primátorem Jablonce zvolen Jiří Čeřovský

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn