V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky

23.02.2020 21:23:05 | Autor: Jan Hrbek a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky

Aktualizováno: Více jak 440 tisíc obyvatel Libereckého kraje se musí připravit na nový formát televizního vysílání. Po půlnoci 26. února 2020 se odmlčí šest vysílačů, které šíří starý pozemní signál ve formátu DVB-T, mezi nimi Ještěd i Tanvaldský Špičák. Podle aktuálního šetření O2 TV není na změnu dosud připraveno skoro 30 % obyvatel kraje nebo se o ni nezajímají.

Zatímco diváků vybavených například internetovou televizí, moderním televizorem nebo moderním set-top boxem se změna nijak dramaticky nedotkne, určité komplikace hrozí lidem žijícím v bytových domech se společnou anténou. Hladký přechod na nový formát DVB-T2 musí zajistit pomocí servisního technika. Čekací doby jsou ale i čtrnáct dní.

Problematické byty se společnou anténou

Každý druhý byt v Česku se nachází v bytovém domě. Nemalý podíl představují jednotky se společnou anténou, která bez přenastavení neumožňuje příjem nového vysílání. Pokud obyvatelé nechtějí zůstat bez televize, musí si dopředu pozvat technika a počítat s tím, že čekací lhůty se mohou vyšplhat až a čtrnáct dní.

Objednat technika může vlastník objektu, pověřený člen výboru nebo správce. Přeladit anténu však jde až po změně kmitočtů. Hrozí tedy, že některé domácnosti mohou být nějakou dobu bez televizního příjmu.

Praktické kroky pro hladký přechod na nové vysílání

Pro hladký přechod na novou formu vysílání mohu obyvatelé Libereckého kraje udělat několik kroků. „Lidem, kteří si pořídí například internetovou televizi, odpadnou starosti spojené s čekáním na technika a na přenastavení společné antény. Nebudou se muset zabývat ani sháněním přídavného set-top boxu nebo řešit, zda si jejich televizor s novým signálem poradí. Zprovoznění internetové televize je velmi rychlé a technicky jednoduché," informovala mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.

Třetina diváků na Liberecku není na změnu připravena

Z průzkumu O2 TV, který proběhl letos v únoru v Libereckém kraji, vyplývá, že skoro 30 % obyvatel ještě není na změnu připraveno nebo se o ni nezajímá. Celkem jde přibližně o 132 tisíc diváků. Nejaktivnější postoj mají muži ve věkové kategorii 54 až 65 let.

„Podle průzkumu by nejvíce diváků u sledování televize uvítalo možnost zpětného přehrávání pořadů, což je důležité zejména pro věkovou kategorii 18 až 26 let. Střední generace diváků by zase nejvíce ocenila pestrou programovou nabídku, například dětské kanály, dokumenty nebo sport. Všechny tyto možnosti internetová televize nabízí," přiblížila výsledky šetření mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.

Tisíce aktivací internetové televize týdně

První změny vysílacího formátu proběhly už dříve v jiných regionech, například v Praze a Středočeském kraji, Ústeckém kraji a dalších oblastech. „V prvních vlnách lidé řešili situaci těsně před vypnutím starého vysílání. Pořízení internetové televize bylo častým krokem. Týdně jsme v regionech evidovali tisíce nových aktivací. Předpokládáme, že zájem o naši službu bude na Liberecku kulminovat v týdnu před ukončením vysílání, podobně jako tomu bylo v předchozích regionech. Koncem ledna službu odebíralo celkem 443 tisíc zákazníků, což je rekordní meziroční nárůst o 106 tisíc," uzavřela mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.

Hybridní sítě v některých městech také nejsou připravené

Bez problémů jsou uživatelé kabelových sítí, za něž převod na nový systém zařídí poskytovatel. Neplatí to ovšem bohužel pro hybridní sítě typu Katro Semily, které si za 20 let nezřídily vlastní příjem signálu, stále přijímají původní signál terestricky, a teprve ten šíří do domácností prostřednictvím kabelu.

Za zřízením těchto přívodů do semilských sídlišť přitom byla v 90. letech 20. století dohoda s městem, že tato společnost zajistí obyvatelům příjem základních kanálů a radniční TV Semily za minimální poplatek (byly v té době sundány i všechny antény z městských domů), na oplátku společnost dostala podporu města a část už dříve položených kabelů. S nutností zakoupení set-top boxu a příplatkem za minimálně 700 korun u kabelovky logicky nikdo nepočítal. Informovat o tom tato společnost začala klienty hromadně až začátkem února 2020...

Neoficiálně příjem DVB-T2 nepřijme televize starší než tři roky (jsou výjimky i z roku 2016, proto si svůj televizor zkontrolujte na stránkách výrobce nebo v manuálu, může mít i nálepku na sobě) a překvapivě s tím nic nesvede třeba ani pár let starý set-top box, je třeba také zakoupit úplně nový. Ekologie dostává pořádně na frak, je to spíše "technologické plýtvání", ale mladí lidé tentokrát na náměstích překvapivě nekřičí...

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O prázdninách se v jabloneckých školách opravuje
Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Program kin v Jablonci nad Nisou od 9. do 22. července
Obrazem: Rally Bohemia 2020

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
13.07.: Ve Skřivánčí ulici v Jablonci se srazil kamion s osobním autem
12.07.: Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn