V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

12.07.2018 19:04:27 | Autor: Tereza Valchová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

V liberecké galerii připomenou dálkovou cestu Theodora von Liebiega

V pondělí 16. července 2018 uplyne přesně 124 let ode dne, kdy Theodor von Liebieg mladší vyjel z Liberce na první automobilovou dálkovou cestu do Gondorfu nad Moselou. Trasa dlouhá 939 kilometrů trvala 69 hodin. Vůz Victoria Benz si můžete prohlédnout netradičně v liberecké Oblastní galerii.

Při pobytu v rodinném zámečku Gondorf v Německu v roce 1893 se Theodor Liebieg, příslušník třetí generace libereckých velkopodnikatelů, dozvídá z místních novin, že v Mannheimu žije jistý Karl Benz, který staví a prodává nové, dosud neznámé samohybné vozy, osazené vlastním výbušným motorem. Z rodinného sídla na zámečku Gondorf to do Mannheimu je zhruba 150 km a tak si baron Liebieg neodepřel krátkou zastávku u Benze, aby domluvil koupi osobního automobilu. Do Gondorfu se vypravil za necelý rok zpět, ale již ve svém novém voze - Victorii Benz. Necelých tisíc kilometrů ujel za 69 hodin. A následovaly další etapy cesty, nejvzdálenější zastávkou byla francouzská Remeš. Zpět do Liberce se vrátil 31. srpna. Za léto ujel téměř 2500 kilometrů.

Hugo Charlemont - Jízda autem<br />Autor: Archiv Parliamo Do roku 1898 s ním najezdil 20 000 km, takže není divu, že si jej přál mít zvěčněný i na obraze. Jeho autorem je Hugo Charlemont a zachycuje Benz Victorii při projížďce krajinou pod Ještědem. „Obraz je pravděpopodobně prvním „portrétem" konkrétního auta na světě," upřesňuje kurátorka, která v libereckém archivu objevila i fotografii, podle jejíž předlohy obraz vznikal.

Samotný vůz doplňuje výstavu v Oblastní galerii Liberec Fenomén Charlemont / Eduard - Hugo - Theodor, která potrvá v Oblastní galerii Liberec do 9. září. Speciální komentovaná prohlídka k prvnímu automobilu v Čechách bude 8. září a provede ji zkušený veteranista Milan Bumba. Do konce výstavy se uskuteční komentované prohlídky 19. 7., 2. 8., 16. 8. a 9. 9.

Technické údaje Benz Victoria
Rok výroby: 1893
Celkové rozměry: 2930 × 1590 × 1900 (2390 s nataženou střechou) mm
Hmotnost: 770 kg
Maximální rychlost: 20 km/h

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí strážníci zadrželi celostátně hledanou osobu

Ve čtvrtek 19. července krátce před osmou hodinou večer strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou v Dlouhé ulici zajistili muže, po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Nejprve se jim snažil utéct, ale v chytili ho v Revoluční ulici a v poutech předali Policii ČR. Další krimi zprávy z Jablonecka

Absolvováním Cesty sklářů můžete vyhrát noc na Kristiánově

Chcete strávit tajuplnou noc uprostřed černočerné jizerskohorské tmy? Je to jednoduché! Stačí absolvovat všechna zastavení naučné stezky Cestou Jizerskohorských sklářů. Odevzdejte správně vyplněný letáček v některém z koncových míst (Muzeum skla a bižuterie nebo Kristiánov), připojte vstupenky z obou objektů a své kontaktní údaje. Budete zařazeni do slosování o Noc na Kristiánově pro dvě osoby! Soutěž jabloneckého muzea probíhá od 1. 6. do 31. 8. 2018. Výherce bude vylosován v rámci Sklářské slavnosti na Kristiánově v sobotu 1. září 2018.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Opilá řidička skončila v jablonecké ulici Prosečská mimo silnici
Láďa Janata slavil sedmdesát
Stát vypsal dotační programy na financování cyklistických stezek
Dejte i vy nový domov železnobrodskému skřítkovi Střípkovi
Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny

Nejčtenější články

20.07.: Policie pátrá po řidiči, který řídil auto po I/35 u Jeřmanic v protisměru
18.07.: Řidič přehlédl v Jablonci červenou na semaforu a srazil se s tramvají
18.07.: Pod vlivem alkoholu řidič v Desné při couvání narazil do vozidla

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT