V lesích u Stružince se má pohybovat puma, možná rys či kočka

21.06.2020 21:18:05 | Autor: redakce | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

V lesích u Stružince se má pohybovat puma, možná rys či kočka

Policisté v úterý 16. června obdrželi oznámení o výskytu neobvyklého návštěvníka našich lesů, luhů a hájů. Do oblasti Stružince, nedaleko Lomnice nad Popelkou, měla údajně zavítat puma.

V našich lesích můžeme spatřit věci obvyklé, méně obvyklé, ale i ty zcela nečekané. Jednou nám po horských hřbetech pobíhá velbloud. Jindy se na šťavnatých výhoncích pase zubr a onehdy přebíhá dálnici los. Na vlky jsme si už skoro zvykli a tak nás zprávy o jejich výskytu už takřka nepřekvapí. Z Afriky nám poletují po jižní Moravě komáři a teď se šíří zprávy o pijákovi. Neplést s pijanem, to je úplně jiný příběh.

Máme tu i další zvířátka z jiných kontinentů, která se u nás snaží usadit. Želvičky nádherné zdárně se množící v přehradních nádržích nebo mýval severní potulující se v blízkosti našich měst. Dalším návštěvníkem, který o sobě nějakou chvíli nedal vědět, a který měl být údajně spatřován na sklonku minulého roku na Jablonecku, je puma. O jejím výskytu toho bylo napsáno mnoho, očití svědkové se květnatě vyjadřovali, objevily se také její fotografie z velké dálky. Prokazatelné pobytové znaky o jejím výskytu však nalezeny nebyly. To nic nemění na tom, že se nová pozorování o jejím výskytu opět dostaly do popředí zájmu.

„V úterý 16. června očitý svědek spatřil v lokalitě Stružince zvíře, které by mohlo odpovídat popisu větší kočkovité šelmy. Nutno podotknout, že se celkem dobře daří populaci rysa ostrovida v našich odlehlých lesních a horských oblastech a je možné se také setkat s kočkou divokou. I přesto však nepodceňujme možnost výskytu i jiné kočkovité šelmy. Třeba právě pumy," potvrdil tiskový mluvčí Policie ČR Vojtěch Robovský.

Policisté bezprostředně po přijatých oznámeních z katastru Stružince - Pohoří a Stružince - Zeleného háje, vyrozuměli o neobvyklém setkání místní samosprávu a myslivecký spolek hospodařící v této lokalitě.

Co dělat při setkání s touto divokou šelmou:

Rozhodně zachovejte klid a nepropadejte panice. Divoká zvířata jsou všeobecně velmi ostražitá a plachá. Při setkání s člověkem jsou to právě ona, která se snaží vyklidit pole jako první a zmizet z dohledu. Denní akční rádius této šelmy je několik desítek kilometrů. Proto tam, kde se objevila včera, po ní již dnes nemusí být vidu ani slechu. Rozhodně se ke zvířeti nepřibližujte, nekrmte jej nebo se jej nesnažte odchytávat.

V případě setkání s tímto neobvyklým návštěvníkem vyrozumte orgány místní samosprávy, myslivecké hospodáře nebo například také odbory životního prostředí. Ve zcela nezbytných případech, například při ohrožení života a zdraví nebo škodách na majetku jsou k dispozici občanům také linky tísňových volání složek integrovaného záchranného systému.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavíme Mezinárodní den rysů
Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci
Neznámá šelma se stále pohybuje u Jablonce, vydali povolení k odlovu
Šelma se vrátila k Jablonci, zachytila ji fotopast
Kočkovitá šelma stále nemá majitele, naposledy viděna v Kořenově
Na Prosečském hřebenu viděli šelmu, varují před vstupem do lesa

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Frýdlant opět láká návštěvníky
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Jablonec přistoupí ke druhému kolu restrikcí. Chce uspořit 50 milionů

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: Skvrna na Mšenském potoce je zatím stále neznámého původu
08.07.: Turnaj O pojizerský štít úspěšně skončil

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn