V Harrachově chystají slavnostní odhalení zrekonstruované sochy

20.09.2013 09:38:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Volný čas | Obce: Harrachov

V Harrachově chystají slavnostní odhalení zrekonstruované sochy

Slavnostní odhalení zrekonstruované sochy sv. Jana Nepomuckého, která se nachází v Anenském údolí, tedy v bezprostřední blízkosti pensionu Bílá voda v Harrachově, se uskuteční v sobotu 21. září v 10 hodin.

„Slavnostní řeči se ujme místostarosta pan Oldřich Jakubec, po něm řekne pár slov harrachovský kovář Jan Krajčovič, který se rekonstrukce ujal a zdárně vykonal, a závěr bude patřit našemu panu faráři Ivu Kvapilovi, který sochu sv. Jana Nepomuckého posvětí," uvedla referentka cestovního ruchu a propagace MěÚ Harrachov Lenka Stehlíková. 

Oprava sochy sv. Jana a jejího podstavce konkrétně zahrnovala tyto úkony, které vykonal harrachovský umělecký kovář Jan Krajčovič ve spolupráci s turnovským akademickým sochařem Jaroslavem Markem: odstranění starého nátěru sochy, vymodelování ruky a kříže a následné odlití do litiny, sesazení a svaření jednotlivých dílů, provedení povrchové úpravy (nátěr) sochy včetně patinace, očištění podstavce, který je tvořen z rulových kvádrů, vyčištění a vysekání spár, osazení chybějících kamenů v zadní části a celkové vyspárování.

Jak postupně došlo k rekonstrukci sochy sv. Jana Nepomuckého:

V roce 2012 uplynulo již 170 let od doby, kdy byla v Anenském údolí postavena socha sv. Jana Nepomuckého, jejíž součástí je i vyústění, dle pověsti, léčivého pramene. A právě i při příležitosti tohoto výročí se vedení města rozhodlo, že by si socha sv. Jana Nepomuckého zasloužila již potřebnou opravu. Proto dne 24. 9. 2012 byla oficiálně zahájena veřejná sbírka, jejíž výtěžek byl použit na opravu této sochy včetně jejího podstavce. Finální práce na rekonstrukci budou dokončeny v těchto dnech a už v sobotu 21. 9. 2013 dojde ke slavnostnímu odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého v novém hávu. Tento, pro Harrachov, významný okamžik započne v 10 hodin za přítomnosti harrachovského faráře Ivo Kvapila, který sochu posvětí. Poté bude následovat celodenní kulturní program u pensionu Bílá voda (kompletní časový přehled), který se nachází v bezprostřední blízkosti sochy světce Jana Nepomuckého.

Dne 31. 8. 2013 byla veřejná sbírka ukončena. Na předem vyhlášeném zvláštním bankovním účtu zřízeném pro tento účel bylo shromážděno 19 550 Kč a v pokladničce 12 643 Kč. „Všem přispěvovatelům patří veliké díky, protože hlavně oni mají obrovský podíl na tom, že se rekonstrukce mohla uskutečnit," dodala Lenka Stehlíková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V rámci Svatováclavského posezení poučí děti o ekologii
Harrachovská socha Jana Nepomuckého už je v péči uměleckého kováře
V Harrachově zahájili sbírku na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn