Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

13.07.2015 22:14:13 | Autor: app | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Žádný snový výjev, nýbrž skutečnost. Pokud vše vyjde dle plánů, které má uskupení mladých kreativních Jablonečanů s názvem ArtproProstor, měly by bývalé jablonecké lázně v následujících měsících po dlouhých letech znovu ožít.

Kdo však čeká, že se do tamějšího bazénu rozlije voda, jako tomu bylo kdysi, pomýlí se. Lázně by v následujících měsících totiž měly posloužit kulturnímu vyžití. První akce je naplánována již na 19. září a k jejímu zrealizování mohou přispět i samotní občané Jablonce a další příznivci projektu „Probuďmě lázně k životu!"

Nápad vzkřísit chátrající, leč stále působivou stavbu pochází od samotné zakladatelky neziskové organizace Anny Strnadové. Ta by spolu s dalšími členy ArtproProstoru chtěla v prostorech bývalých lázní konat nejrůznější kulturní akce a přitáhnout do nich umělce a kreativce z republiky a blízkého okolí, ale především i publikum. „Myšlenku vytváření vlastních uměleckých projektů jsem měla v hlavě již dlouho. Vysnila jsem si obrovské opuštěné prostory, které budou mít své kouzlo. Nejdříve jsem celý projekt plánovala dělat v Praze, ale pak jsem s tím přišla za svými přáteli zde v Jablonci. Napadlo nás využít jablonecké lázně. Vše do sebe začalo zapadat. Nedostatečná kulturní nabídka v Jablonci, problém s krásným chátrajícím objektem a zároveň utvoření nadšené party, která se pustila do realizace projektu," přiblížila vznik celého projektu dvaadvacetiletá studentka Artsmanagmentu na VŠE Strnadová.

Uskupení ArtproProstor si klade za cíl následující:

1. Chce iniciovat setkání lidí se stejnými zájmy. Jedná se o módu, výtvarné umění, architekturu, design, kulinářství aj.

2. Chce prostory využít k prezentaci a performanci nových forem živého umění. Jedná se o nové divadlo, nový cirkus, fyzické a pohybové divadlo, loutkové divadlo.

3. Chce do Jablonce přivést progresivní umělce, studenty a absolventy pražských uměleckých škol (HAMU, pražská taneční konzervatoř Duncan centre).

4. Chce podpořit absolventy a studenty místní střední uměleckoprůmyslové školy a poskytnout vhodné a zajímavé prostory pro vystavování prací studentů.

Organizace v čele s Annou Strnadovou se svým záměrem také seznámila již vedení města, se kterým se prozatím domluvila na pronájmu prostor do konce roku 2015. „Jednání se zastupitelstvem bylo poměrně rychlé. Vedení nám vyšlo vstříc, za což jim patří dík. Teď bychom je i občany města rádi přesvědčili o potenciálu našeho projektu a vybojovali si v lázních nejméně dalšího půl roku," uvedla Strnadová.

Když vyjde crowdfoundingová kampaň, pomůže i nadace

A nápomocnou ruku nenalezla jen u vedení města, ale i u Nadace Vodafone, která každoročně podporuje uskutečnění podobných vybraných projektů z celé republiky. Jedním ze čtrnácti úspěšných se letos stal právě i ten od Artproprostoru s názvem Probuďme lázně k životu! Na jeho uskutečnění budou členové organizace shánět finance prostřednictvím crowdfoundingové kampaně na Hithitu a pokud se jim povede cílovou částku 54 000 Kč vybrat, Nadace Vodafone jim částku zdvojí na celkových 108 000 Kč. Kromě toho jim také s vedením celé kampaně bude v jejím průběhu pomáhat a na její uskutečnění přispěje finančně.

„Za pomocnou ruku od Nadace Vodafone jsme moc rádi a doufáme, že to spolu s nimi dotáhneme do zdárného konce tak, aby se akce mohla uskutečnit. A jestli se nám to podaří, hodně záleží i na lidech. Čímž bych je ráda vyzvala k tomu, aby náš projekt, pokud jej považují za alespoň trochu zajímavý, podpořili finančně na Hithitu," uvedla Strnadová. Celá kampaň by měla odstartovat již v nejbližších dnech a cílová částka by měla sloužit k vybudování jednoduchého amfiteátru uvnitř bazénu, k základnímu zabezpečení prostor a realizace performance jako takové.

Probouzet lázně k životu budou 19. září

Samotná první akce nesoucí totožný název celého projektu - Probuďme lázně k životu! by se měla konat 19. září. „Mohu prozradit, že tento projekt bude založený na site - specific a klade si za úkol seznámit občany Jablonce nad Nisou s prostory budovy a její historií. Tu by měli ztvárnit primárně tanečníci z pražské taneční konzervatoře Duncan centre. Svou roli ovšem sehraje i vokální doprovod a mladí začínající kreativci z místních uměleckých škol. Dotvářet atmosféru celé performance by měl světelný design, o který se postará Martin Šulc - dlouholetý umělecký osvětlovač Městského divadla v Jablonci. Kromě toho se návštěvníci budou moci občerstvit z originálního sortimentu místní La kavárny," uvedla iniciátorka projektu Strnadová, která chce do konce roku v lázních uskutečnit ještě několik akcí. „Další již naplánovanou akcí je Den architektury, který bude pořádat sdružení PLAC a je možné, že se zde bude zahajovat Celostátní přehlídka scénického amatérského tance," prozradila další záměry ArtproProstoru Strnadová.

Akcím však bude předcházet hromadný úklid lázeňských prostor, který bude probíhat během července a srpna. „Stav lázní není úplně růžový, ale zatím není důvod k panice. Po statické stránce je objekt v pořádku, ovšem uvnitř už začíná být znát zub času. Voda ani původní osvětlení nejsou funkční. My pro naše účely budeme zprovozňovat jeden okruh elektrického obvodu," řekla Strnadová. Kromě finančního přispění se příznivci projektu mohou podílet i na úklidu prostor. „Během léta budeme pořádat brigády. Budeme rádi za každého dobrovolníka. Dále budeme shánět velké množství palet, takže budeme vděční za tipy. A samozřejmě každá propagace je dobrá. Ať už je to sdílení na facebooku nebo upozornění na zajímavý projekt svou kolegyni," uzavřela Strnadová.

Co je ArtproProstor

Spolek ArtproProstor je nezisková organizace, která vznikla v únoru roku 2015. Ačkoliv oficiálně vznikla teprve před několika měsíci, skupina funguje již dlouhou dobu. Mezi členy jsou absolventi a studenti uměleckých škol jako Duncan centre, HAMU, Arts management na VŠE, Žurnalistika na UK, ale také osobnosti, které se umění věnují ve svém profesním životě. Spolek má již nyní navázanou spolupráci s uměleckými uskupeními z různých oborů, jejichž představení by chtěl prezentovat, a to zejména v prostorách bývalých jabloneckých lázní. Velká část uskupení se prakticky odmala věnuje tvůrčí činnosti, konkrétně tanci a pohybovému divadlu v TS Magdalena.

Členy uskupení jsou:
Anna Strnadová - hlavní organizátorka
Martina Válková - studentka žurnalistiky
Veronika Šilhánová, Pavlína Verešová - realizátorky
Anna Benháková - vystudovaná tanečnice, choreografka
Magdaléna Pupík Rellichová - choreografka, vystudovaná pohybová divadelnice
Bohumír Rellich - grafik, zvukař
Martin Šulc - umělecký osvětlovač
Tomáš Droppa - video, foto
Dále Tomáš Vokurka, Dimik Sianos, Jan Picko z grafického ateliéru SUPŠ

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Velikonoční prodej výrobků pacientů v jablonecké nemocnici

Ve středu 17. dubna od 11 hodin zve personál z oddělení Centra doléčování a rehabilitace na prodej výrobků od pacientů tohoto oddělení. „Výrobky tvořili pacienti z Jablonce i z našeho detašovaného pracoviště v Tanvaldu a lidé, kteří si je zakoupí, tím přispějí na nákup materiálu pro další aktivity," zve na akci Tereza Niederlová, která prodejní akci se svými kolegyněmi na oddělení CEDR připravuje. „Jedná se již o čtvrtý ročník této akce, podobné organizujeme také v době vánoc," doplnila Petra Hybnerová, tisková mluvčí nemocnice. Akce s velikonoční tématikou se v nemocnici koná vedle lékárny v prostorách před kaplí a potrvá zhruba do 13 hodin.

Jablonecká Rampa přivítá Marco Mendozu a Doctora Victora

Marco Mendoza, americký hardrockový hudebník (Whitesnake, Thin Lizzy, Ted Nugent, The Dead Daisies), se při svém evropském turné zastaví i v České republice, kde odehraje pět koncertů. Jednou ze zastávek je i jablonecký Klub Na Rampě v sobotu 20. dubna. Marco je neuvěřitelný šoumen, který je stejně doma na obrovském stadionu, jako v malém klubu. Dokáže pokrýt jakýkoliv hudební styl od jazzu, Fussion, world music, latino groove až po hard rock. Kromě toho je skvělým zpěvákem, který napsal a vydal uznávaná sólová alba. Za bicí soupravou se opět představí skvělý Kyle Hughes, člen skupiny kytaristy Bumblefoota (Guns n Roses). Celou tour s Marco Mendozou absolvuje kapela Doctor Victor, která se v roce 2012 umístila na druhém místě v celosvětové soutěži kapel GBOB, v roce 2016 předskakovala australským velikánům AC/DC na jejich megakoncertu v pražských Letňanech. Kompletní dubnový program klubu na Rampě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mšeno nad Nisou má nový osadní výbor
Krajská přehlídka dětských pěveckých sborů letos podevatenácté
Kraj znovu ocení mistry tradičních řemesel
Odborná konference Dny IZS 2019 probíhá v Jablonečku
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec

Nejčtenější články

16.04.: Při požáru domu na Smržovce hasiči zachraňovali muže po žebříku
15.04.: Z hořícího bytu v Jablonci zachránili hasiči kočku a králíka
15.04.: Policisté zajistili v Jablonci nepovolené preparáty živočichů i drogy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT