Třicítka umělců z Liberce a Jablonce obsadí prostor opuštěných lázní

23.07.2019 22:06:47 | Autor: Anna Strnadová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Třicítka umělců z Liberce a Jablonce obsadí prostor opuštěných lázní

V sobotu 3. srpna 2019 od 10 do 22 hodin se jablonecké Městské lázně opět otevřou veřejnosti. Během akce Nádech pro lázně budou mít umělci jeden den na oživení opuštěné historické budovy v centru Jablonce. Na 30 kreativců obsadí lázně a přilehlé Tyršovy sady. Akce chce upozornit na problém prázdné chátrající budovy, který trápí město už desítky let a ukázat kreativní potenciál severu Čech.

„Bylo nám líto, že jsou lázně opět opuštěné a prázdné. Pohledů a názorů na to, co by v nich mělo vzniknout je hodně. My bychom chtěli slyšet a vidět co nejvíce z nich během jednoho nabitého dne a zároveň rozpumpovat a propojit jabloneckou a libereckou kulturní scénu," popisuje jedna z organizátorek Pavlína Mullerová.

Na začátku tohoto roku proběhlo několik pracovních setkání na jablonecké radnici, kde se řešila budoucí náplň lázní. „Nechceme, aby debata zůstala za zavřenými dveřmi v kroužku několika lidí. Jablonecké lázně vnímáme jako jednu z nejpozoruhodnějších památek našeho města. Zajímá nás, jak ji vnímají ostatní," popisuje motivaci k pořádání akce Anna Strnadová, která v minulosti se spolkem ArtproProstor lázně rok a půl oživovala netradičním kulturním programem.

Historie jabloneckých lázní

Akce Probuďme lázně k životu!<br />Autor: Václav Novotný Budova byla postavena v letech 1908-1909 na počest císaře Františka Josefa II. Architektonického řešení se ujal zkušený architekt Robert Hemmrich, který v Jablonci navrhoval dalších zhruba šedesát domů. K nejzásadnějším zásahům do budovy městských lázní došlo v roce 1960 komunistickým okresním stavebním podnikem, kdy bylo zničeno původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě a původní zasklení oken. Dva roky nato došlo k poslední stavební úpravě a od té doby už budova jen stárla a chátrala.

Ještě v roce 1997 město zainvestovalo do nutné opravy střechy. Následně byly lázně pro veřejnost uzavřeny. Až v roce 2015 skupina mladých nadšenců a studentů ze spolku ArtproProstor lázně na rok a půl oživila kulturou.

3. 8. se můžete těšit na Barboru Purmovou, studentku DAMU, loutkářku a filmařku, která má v plánu oživit lázně loutkami. Další tahounem jsou Mjölk architekti, kteří připomenou zašlou lázeňskou slávu saunou přímo vedle hlavního bazénu. Pokračují tak v tradici z Liberce, kde se sauna přes noc překvapivě objevila na betonovém podstavci nad hladinou liberecké přehrady.

Akce je i nádechem pro výtvarníky, designéry a skláře. Jedním z nich je Jakub Neufuss, mladý designér, zástupce kreativní dílny SKUBB. Ten lázně propojí se svou poslední sérii foukaného skla Rokajlajt, za kterou dostal cenu od sklářské společnosti.

Na akci dále uvidíte: SAON a jeho graffiti, ilustrátora MAT, galerii AhojNazdarČau, architektky Zuzanu Koňasovou a Ditu Klapkovou, výtvarníky Jana Picka, Radku Chocholoušovou, Martinu Zemánek a Oipooik, příběhy designových hraček Pol Eno, DOMODO a Elišku Šídovou, zvukovou experimentátorku Kati Linek, sklářku Kateřinu Krausovou, výtvarníka Jiřího Vydru a mnoho dalších.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonecké lázně jsou opět středem pozornosti
Jablečné lázně opět oživí Vánoční skleněný market
Město Jablonec děkuje mladým umělcům za počiny v lázních
Obrazem: Staré městské lázně v Jablonci oživeny!
Uskupení mladých umělců se chystá oživit jablonecké lázně

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
Jablonec nadále jedná o rekonstrukci a prodloužení tramvajové tratě
Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října

Nejčtenější články

17.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
16.10.: Hasiči vyjížděli k záchraně osoby na železničním mostě v Desné
16.10.: Sportem dětí Tanvald žije

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn