Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

28.07.2018 20:06:43 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Tomáš Pospíšil: Děti už ví, že zpěvem mohou dělat radost nejen sobě

Jablonecké děti obhájily zlatou medaili na největší sborové soutěži světa - Olympijských hrách sborového zpěvu 2018 v Tshwane (dříve Pretoria). Přinášíme rozhovor se sbormistrem souboru Tomášem Pospíšilem bezprostředně po návratu z Jihoafrické republiky.

Jak hodnotíte úspěch na soutěži v JAR?

Úspěch je vlastně takovým svědectvím toho, že s poctivosti pořád ještě nejdál dojdeš. A já potřebuju, aby děti zažily, že když jsou poctivé v práci, tak jsou taky úspěšné. Velmi dobrá je zlatá medaile a zařazení mezi nejlepší sbory naší planety, protože ta soutěž skutečně měla nejlepší sbory celé planety a úroveň byla vysoká ve všech kategoriích. To, co jsme slyšeli na koncertech nebo na těch soutěžích jenom dokazuje, že i normální děti z Jablonce, které dělají další kroužky a chodí jenom dvakrát týdně zpívat, tak se mohou postavit po bok těch nejlepších sborů, třeba univerzitních, kde se vybírají děti z obrovského množství do úzkého výběru.

A kam byste výsledek zařadil v historii souboru?

No a kam bych výsledek zařadil? Já bych si ho cenil o to víc, protože jsme letos poprvé nesoutěžili mezi dětmi. Vždycky jsme soutěžili v té první části olympiády, kde soutěží dětské sbory, ale letos jsme o to přišli kvůli pohostinství afrického sboru, který nám slíbil pohostinství až po 17. červenci. Tak jsme se museli účastnit až druhé části olympiády a děti soutěžily mezi dospělými sbory. A stříbro v kategorii spirituál, kam dětské sbory nepatří, je obrovským úspěchem, protože porotci nám po soutěži dali signál, že vlastně u dětí vůbec neviděli žádný nedostatek, jenom jediný nedostatek byl v tom, že zpívají v kategorii, kam děti nepatří, protože každý porotce má v této kategorií představu zvuku dospělého sboru.

Co vás na cestě po JAR nejvíce zaujalo? 

Příjezd jabloneckého pěveckého sboru Iuventus, Gaude! z Olympijských her sborového zpěvu 2018 v Tshwane<br />Autor: Václav Novotný Mě zaujala ta obrovská srdečnost a zvlášť u černého obyvatelstva, to nás všechny překvapilo. Když jsme pozorovali, jak se chovali i ty uklízečky a všichni co s námi přišli do styku, i řidič který nás vozil po Jihoafrické republice. Všichni svou troškou laskavosti a ochotou jednali s námi bílými jako mezi sebou. A to je něco takového, co se tady často moc nevidí, úplně a vždycky v té společnosti, takže to mě potěšilo nejvíc.

Jak vás to motivuje do další práce?

Ta motivace je hlavním cílem toho. Veškeré přípravy, ten zájezd jsme připravovali rok a čtvrt. A když jsem s tím nápadem přišel, tak vlastně tím cílem nebylo to, abychom se podívali já a děti do Jihoafrické republiky, ale aby děti měly zážitky takové, které je ponesou potom dál a budou chtít dál zpívat. A také budou vědět, že zpěvem mohou dělat radost nejenom sobě. Tedy ne jenom, že vyhrají soutěž, ale že můžou dělat radost i posluchačům dokonce na jiném kontinentě. A ten poslední koncert, který jsme měli pro krajany, byl nejsrdečnější, byl plný slz a emocí od těch lidí. To myslím, že je velikánským zážitkem pro děti, a to si v sobě ponesou strašně moc dlouho. Rozdávat radost muzikou, to je poslání, a to děti potřebují zažít.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Přivítání sboru Iuventus, Gaude! na jabloneckém náměstí
VIDEO: Přivítání sboru Iuventus, Gaude! na pražském letišti
Obrazem: Příjezd pěveckého sboru Iuventus, Gaude! z JAR
Iuventus, Gaude! získal na olympiádě sborového zpěvu zlatou medaili
Obrazem: Iuventus, gaude! odletěl do Jihoafrické republiky

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Překážky na jabloneckých ulicích

Tři dny, od 3. do 6. dubna, bude v jablonecké ulici Křížová stát lešení, které zabere zhruba metr široký a 12 metrů dlouhý pás. Od 6. do 9. dubna se budou v ulici Zlatá stavebníci provádět čtyři metry dlouhý výkop pro položení kabelu nízkého napětí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
Ministerstvo průmyslu podpoří výrobu i technologie proti Covid-19
Jablonečtí chtějí prodloužit interval tramvajových spojů
Krajský úřad vyčlenil pro potřeby karantény prostory ve dvou zařízeních
Koronavir má v Libereckém kraji už 136 lidí, z toho na Smržovce 15

Nejčtenější články

03.04.: Koronavir má v Libereckém kraji už 136 lidí, z toho na Smržovce 15
02.04.: Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry
03.04.: Parkoviště pod Valdštejnem, na Jizerce a Malá Skále uzavřena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn