Tichý svět připomíná Den mateřského jazyka a Den sluchu

21.02.2021 11:23:16 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Tichý svět připomíná Den mateřského jazyka a Den sluchu

Mezinárodní den mateřského jazyka je svátek, který připadá na 21. únor. Zavedla ho organizace UNESCO v roce 1999 jako připomínku toho, že na světě existuje něco mezi šesti a sedmi tisíci jazyky. Mezi nimi se objevuje také český znakový jazyk, který je rodným jazykem neslyšících.

Tento neobyčejně barevný „jazyk rukou" má odlišnou gramatiku od českého jazyka a domluvíte se s ním v komunitě neslyšících po celé České republice. Každý stát má svůj znakový jazyk, takže se liší jak prstová abeceda, tak znaky. Jeden z provozů Tichého světa - chráněných pracovišť s názvem Tichý jazyk vyučuje český znakový jazyk jak začátečníky, tak pokročilé, a momentálně otevírá kurzy českého znakového jazyka online.

O tři týdny později, tedy 3. Března je Světový den sluchu, alternativně nazývaný i Mezinárodním dnem péče o sluch. Vyhlášen byl poprvé v roce 2007 v Pekingu na mezinárodní konferenci zaměřené na prevenci a léčbu sluchu. Organizace Tichý svět se zabývá péčí o lidi se sluchovým postižením, ať již ztratili sluch během života nebo se již jako neslyšící narodili. Má celorepublikovou působnost a poskytuje sociální služby pro své klienty zdarma na deseti pobočkách po České republice.

Na konzultanty Tichého světa se mohou obrátit lidé s poruchou sluchu, kteří potřebují pomoct například s vyřízením osobních dokumentů, dluhovou problematikou, ale také s nácvikem různých dovedností. Spektrum pomoci je široké, každému klientovi je nabízena individuální péče a podpora. V rámci sociálních služeb nabízí Tichý svět také aplikaci tlumočení a přepisu online Tichou linku, kterou je možné využít na mobilu, tabletu či počítači. Tichá linka je také zavedena na desítkách veřejných míst po celé republice, například v nemocnicích či na úřadech, aby usnadnila jednání neslyšícím klientům a nabídla jim možnost komunikace v jejich mateřském jazyce.

Připomenutí zásadních svátků komunity neslyšících je velice důležité, protože upozorňuje slyšící většinu, že se mezi námi nachází lidé s odlišným mateřským jazykem a jinými komunikačními prostředky a zvyklostmi obecně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec i nadále nabízí Tichou linku
Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Dobrodružství s přírodou
Jablonecký magistrát může lépe komunikovat s neslyšícími

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena

Stezka pod Hrubým Rohozcem je momentálně uzavřena Město Turnov informuje občany, že z důvodu hrozícího pádu kamení je zavřena stezka pod zámkem Hrubý Rohozec. „Uzavření je kvůli možnému pádu kamení po odtávání sněhu a ledu. Děkujeme za pochopení," dodala tisková mluvčí města Turnov Klára Preislerová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strategický plán by měli v Jablonci schvalovat do konce roku
Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Sportovci požádali město Jablonec o peníze
Jablonec se dohodl s Bytovým družstvem Horní Proseč
Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově

Nejčtenější články

26.02.: V Jablonci dojde ke změnám v MHD od začátku března
28.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: Jablonečtí strážníci zadrželi celostátně hledaného muže

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn