Svěceného Mikuláše hostili Vrabčáci v rámci svého koncertu

07.12.2019 20:42:03 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Svěceného Mikuláše hostili Vrabčáci v rámci svého koncertu

Když máte Svěceného Mikuláše z Prahy, blonďatého anděla z Tanvaldu a strašného čerta z Liberce a ještě se u toho sejde kupa dětí, které baví hudba a jeden neúnavný sbormistr, vyjde vám jediné - parádní XXVI. Adventní koncert Vrabčáků. A kdyby ho vysílala jakákoli televizní stanice v prime time, byli by diváci spokojeni.

První polovina večera patřila malým zpěváčkům z DPS Vrabčata a Vrabčáci, nechyběla Písklata, tedy letošní prvňáčci a již tradičně se na prknech jabloneckého kulturního stánku objevil Skřivánek, tedy DPS, složený ze školkových dětiček. Ty nejmenší, pod vedením sbormistryně Věry Pokorné a jejího klavírního doprovodu, předvedly pásmo vánočních písní s takovou suverenitou a roztomilostí zároveň, že si přítomní mohli strhnout hlasivky, jak skandovali.

Písklata se sbormistryní Dagmar Vajdíkovou (která přidala i klavírní doprovod) rovněž odprezentovala několik písní a přidala k tomu i lehké choreografické prvky. Právě oni pak předali pomyslnou štafetu svým starším kamarádům z DPS Vrabčáci, kteří pod vedením sbormistra Pavla Žura a za klavírního doprovodu Romany Halamové, předvedli průřez toho, co se v uplynulém roce naučili a nechyběly ani oblíbené písně tohoto dlouholetého a úspěšného dětského sboru, jenž se svým zpěvem procestoval nejen Českou republiku, ale i kus světa. Publikum neskrývalo dojetí, když vystoupili tři muži (ve věku 6 až 8 let) a následně přinesli květiny svým třem kolegyním, sólistkám. Když před ně poklekli a kytice jim předali, bylo jasné, že tahle generace není ani náhodou ztracená. A navíc ve sboru získávají ty nejlepší návyky.

XXVI. Adventní koncert Vrabčáků v jabloneckém divadle<br />Autor: Martin Kubišta A jak tam tak všichni ti zpěváčci stáli, najednou zazněly zvonečky a svátečně nazdobeným divadlem kráčel Svatý muž - Mikuláš s čertem i andělem. Ale Mikuláš nebyl úplně Svatý, byl Svěcený, a jak už jsme uvedli, přijel z Prahy, anděl z rodu Vajdíků přifrčel z Tanvaldu a strašlivého čerta na nás poslal Liberec. Nutno říci, že několik maličkých holčiček ze Skřivánku neudrželo slzičky, ale většina dětí přijala tuto neočekávanou návštěvu velmi bujaře. A co teprve, když se Mikuláš odstrojil a vzal do ruky nástroj par excellence, tedy housle z 18. století a doprovodil děti hned v několika skladbách. Bylo to dokonalé a dojemné zároveň. Symbióza mistrovství a dětského nadšení, společné vášně pro hudbu a život obecně.

„Jsem u vás moc rád, poprvé jsem tu hrál ve svých jedenadvaceti letech. To jsem byl ještě mladík. To už teď nejsem, ale hraji tady pořád s láskou. A ty děti mi rozumí. Děti, které se věnují hudbě, mají v dospělosti mnohem méně problémů se závislostmi a podobně a hlavně mají otevřeny úplně jiné obzory než děti, které se hudbě nevěnují. Jsou na to mnohé vědecké studie," vysvětlil Jaroslav Svěcený a právě na jeho příkladu je patrné, jak skvělého, pokorného a milého člověka dokáže hudba zformovat.

Po přestávce už patřilo pódium především Jaroslavu Svěcenému a Miloslavu Klausovi (kytara), kteří vsadili především na Paganiniho a jeho veselé trylky, tóny nabitou hudbu, kterou psal původně pro housle a kytaru přesně tak, jak jsem ji v Jablonci slyšel. Nechybělo ani vlídné průvodní slovo samotného houslového virtuosa, který nezapomněl zmínit ani uhrančivý Paganiniho pohled, díky němuž (a díky hudbě, samozřejmě) se prý dámám hodně podlamovala kolena.

Samotný závěr patřil společnému zpěvu koled. A když říkám společnému, myslím tím všechny přítomné děti, Jaroslava Svěceného, sbormistrů a nás diváků, kterých bylo v zaplněném divadle bezpočet. A řeknu vám, nestyděl se nikdo. Zpívali mladí, staří, zpěváci i ti méně hlasově vybavení, a radostný úsměv přitom zářil všem. Takhle nějak by ten advent měl vypadat. Bravo, Vrabčáci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec v prosinci
Kulturní akce na Jablonecku od adventu až do Nového roku
Vrabčáci se opět proměnili ve Španělské ptáčky
Uničov přivítal nejlepší české sbory, jablonečtí Vrabčáci nechyběli

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům

Přátelské setkání se uskutečnilo v pondělí odpoledne na hasičské stanici v Semilech za přítomnosti všech kynologů, kteří se účastnili nedávné pátrací akce po starší ženě v Semilech. Nechyběli ani hlavní aktéři, a to kynologičtí psi. Pan Daneš, syn včas nalezené ženy, obdaroval čtyřnohé zachránce speciálními pamlsky, na kterých si určitě s chutí pochutnají. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Milion z Jablonce na dopravní obslužnost v kraji

Zastupitelé odsouhlasili Smlouvu o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti Libereckého kraje na období 2020-2023. Jablonec se tímto zavazuje zaplatit na zajištění dopravní obslužnosti v kraji částku jeden milion korun ročně. „Výše této částky je stanovená dohodou smluvních stran pro daný kalendářní rok jako konečná. Kraj stanoví rozsah dopravní obslužnosti a zajišťuje přepravu cestujících veřejnou drážní osobní dopravou i veřejnou linkovou dopravou a jejich propojením," připomněl primátor Jiří Čeřovský.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Cesta ze severu Čech až do španělské Marbelly
Cenná výhra Bižuterie nad týmem Žabiny Brno B
Blíží se další ročník Soutěže Karla Hubáčka
Nejkrásnější snímek ankety Alej roku je Valdštejnská alej v Zahrádkách
Mladé basketbalistky Bižuterie postoupily do finále juniorské ligy

Nejčtenější články

26.01.: SDH Pěnčín/ Bratříkov má nový zásahový automobil
27.01.: Obrazem: Slavnostní ples přátel umění města Tanvald
25.01.: David Mánek chce z Tyršova parku opět udělat příjemné místo k životu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn