Stavba jabloneckého Centra odborného vzdělávání nabírá další zpoždění

25.11.2019 19:50:59 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Stavba jabloneckého Centra odborného vzdělávání nabírá další zpoždění

Poslední z celkových osmi plánovaných Center odborného vzdělávání na Střední odborné škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se nepodaří dokončit v plánovaném termínu září 2020. Důvodem jsou zejména vady odhalené po odstranění omítek během sanace objektu po loňské havárii. Liberecký kraj se však i přes nutné výdaje navíc rozhodl v projektu pokračovat. Nyní na jeho dokončení musí najít ve svém rozpočtu odhadem 60 milionů korun.

Na konci loňského roku se zřítila část zdi v budově Střední odborné školy řemesel a služeb v Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou. Od března letošního roku prováděla firma Metrostav práce na odstranění následků havárie. Celkové náklady na zajištění objektu, které zaručily, že se budova nezřítí nekontrolovatelně do ulice Podhorská nebo jiné přilehlé části, činily 32.363.260,16 korun včetně DPH. V červnu 2019 si Liberecký kraj objednal dodatečně stavebně-technický průzkum, aby zjistil, v jakém stavu jsou zbylé části objektu. Ukázalo se, že bude nutné části budovy staticky ztužit, ač to původní projekt nepředpokládal.

Od letošního září pracuje v objektu původní firma BAK stavební společnost a. s. Bylo potřeba co nejdříve vylít nový strop mezi 2. a 3. patrem budovy, aby bylo možné demontovat podpůrnou ocelovou konstrukci v ulici Podhorská. Před samotnou betonáží nařídil statik generálního projektanta odstranění všech omítek, aby se ujistil, že je nosné zdivo v pořádku. „Ukázalo se však, že nosné zdivo vykazuje značné vady. Bylo například vyzděno z nekvalitních cihel nebo se ve stěnách objevily duté prostory. Navíc došlo k poškození inženýrských sítí a v minulosti také k mnoha neodborným zásahům do konstrukcí budovy. Nemohli jsme to v žádném případě podcenit a postavilo nás to před dvě nepříliš optimistické varianty - objekt zdemolovat, anebo pokračovat v projektu s tím, že na jeho dokončení budeme muset navýšit investice odhadem až o 60 milionů korun," vysvětlil Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Demolice by pro kraj znamenala nutnost zpracovat projektovou dokumentaci pro odstranění stavby a vybrat vhodného zhotovitele. Jelikož se objekt nachází v uliční zástavbě, musely by být staticky zajištěny okolní domy. Budova je pod úrovní silnice, a pokud by mělo dojít k její demolici, musela by zde vyrůst nová opěrná zeď. V chodníku jsou ke všemu umístěny inženýrské sítě, které mají ochranná pásma. Práce by proto musely probíhat opatrně. Do dvora budovy se navíc dá dostat jen s omezenou technikou a pro maximální využití strojů by demoliční firma byla nucena vybudovat nový vjezd přes stávající park, přemostit provizorně řeku Nisu a následně provádět demolici do dvora areálu. Práce by pravděpodobně opět úplně uzavřely průjezd silnicí I/14. Celková částka na demolici je odhadována na základě obestavěného prostoru na zhruba 39 milionů korun. Zajištění okolních objektů by vyšlo pravděpodobně na dalších 25 milionů.

„Přesto všechno jsme usoudili, že tak unikátní projekt, jakým Centra odborného vzdělávání bezesporu jsou, dokončíme. V Jablonci nad Nisou se navíc jedná o obor zaměřený na sklářské, bižuterní, šperkařské a zlatnické řemeslné obory, což je v podstatě jediná škola tohoto zaměření v České republice. Nabereme sice více než rok zpoždění a vyjde nás to na nemalé finanční prostředky, které budeme muset najít v jiných položkách krajského rozpočtu, ale přesto věřím, že se nám to konečně povede," uzavřel Petr Tulpa, náměstek pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Projekt by měly podpořit evropské peníze, ale zpoždění prací na stavbě nám čerpání dotace dost komplikuje. Přesto udělám maximum proto, aby se nám termín pro podání žádosti prodloužil a my mohli finance z evropských fondů bezezbytku využít. Velice by nám to v tomto případě pomohlo," dodala Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zabezpečovací práce na budově v jablonecké Podhorské ulici pokračují
Nové učebny Centra odborného vzdělávání mají žáci v České Lípě
Další centrum odborného vzdělávání otevřeli na liberecké průmyslovce
Metrostav zahájí sanaci budovy SOŠ řemesel a služeb v Jablonci
Kraj nadále řeší stav budovy Střední školy řemesel a služeb v Jablonci
Kraj řeší stav budovy Střední školy řemesel a služeb v Jablonci
Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotbalisté FC Lomnice jsou s přípravou na sezonu spokojení

V přípravě hráli fotbalisté FC Lomnice nad Popelkou většinou s týmy z krajského přeboru. Ze všech devíti přípravných zápasů zaznamenali jedinou prohru, proto vládne spokojenost s výsledky i celou přípravou. Cílem do nové sezony je umístění do 3. místa a postup do krajského přeboru. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos

Návštěvníci východní části Krkonoš si možná v hřebenových partiích mezi chalupou Na Rozcestí a Luční boudou všimli modrých či oranžových plastových praporků, mávajících na ně z vysokohorských luk. Nezapomněli je tam neukáznění turisté, ani nejde o bojovou hru. Označují takzvané příčné transekty, které výzkumníci používají ke sledování okáčů. Více informací


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Letní kino v Železném Brodě láká na komedii s Ondřejem Vetchým
FOTO: Fanoušci historie v Martinicích viděli legiovlak i parničku
Veselé příběhy ze života zazpívá Ivo Jahelka v Sedmihorkách
Ralsko: výšlap na český Mount Everest
Klokany jablonečtí fotbalisté přehráli, ale…

Nejčtenější články

08.08.: Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole
07.08.: Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
07.08.: Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn