Společně nejen na jevišti letos již posedmnácté otevřelo srdce všem
11.11.2019 11:37:43 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou
Báječná parta báječných lidí se sešla již posedmnácté v Městském divadle Jablonec. V rámci projektu Společně nejen na jevišti, který sdružuje a sbližuje lidi bez ohledu na handicap, ožil kulturní stánek pěveckými, tanečními a celkově hudebními vystoupeními těch, kteří vzali svůj život za správný konec a umí si ho užít.
A věřte, že na úsměv ve tváři a štěstí v duši nemá handicap vliv. A tak se tančilo, zpívalo i muzicírovalo ostošest a v zaplněném divadle se tleskalo, smálo a radovalo měrou vrchovatou. Jestli se dá totiž jmenovat to, co osazenstvo spojovalo, tak je to srdce. Velké a vroucí. A to jak na jevišti, tak i v hledišti.
Úvod patřil dětem z DPS Vrabčata, pod vedením Pavla Žura a klavírního doprovodu Dagmar Vajdíkové, poté se po klapkách klavíru rozeběhly prsty pravidelné účastnice této krásné akce, Aleny Plátkové a po této hudebně založené seniorce vystoupila neméně hudbymilovná nejmladší účastnice podvečera, teprve šestiletá Renátka Štrynclová. Malá velká zpěvačka podala, za klavírního doprovodu Věry Pokorné, naprosto perfektní a suverénní výkon.
Taneční vystoupení si připravilo Sdružení Tulipán společně s Domovem Maxov, alias taneční seskupení OdRaz, jejichž choreografie Dar, se nesla v duchu motta - Každý oplýváme vnitřním darem a na nás je ho objevit. Rozhodnutí projevit naši jedinečnost nám může dát křídla pro život. Udělej první krok, otevři se, osvoboď se a vítej ve světě splněných přání.
Posluchačky tanečního oboru Akademie umění a kultury pro seniory špulily zadečky v rytmu hudby kapely Šlapeto. Pod názvem Jablonecká galerka a v choreografii Pavly Kocourkové jim to šlapalo opravdu na jedničku.
Staropražské písničky si rovněž tradičně přivezl Láďa Lehotaj, který to, společně s Petrem Horáčkem a Vladimírem Čepelíkem (Láďa band), vzal pěkně od podlahy.
Taneční skupina Ilky Kulichové TIK z Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR - Klub Jablonec nad Nisou PATZ vsadila na Hradišťan. A až intimní zpověď Hradišťanu dokonale korespondovala s názvem vystoupení Až se budeš bát. Jilemnický TIK, společně s Péťou, Adélkou a Zuzkou ( PATZ) jako každoročně sklidili bouřlivé ovace.
Barevná Vltava protékala divadlem v podání tanečního kroužku z Centra denních služeb v Jablonci pod vedením Šárky Zimové.
Karel Kučera z Rachotbandu vyšvihl ´svojí´ Lady Carneval a seniorská taneční skupina Šarm rozvlnila boky a rozprostřela vějíře pod hlavičkou Centra sociálních služeb, za vedení umělecké vedoucí Nadi Josífkové.
Závěr první půle patřil výsledku dopoledního workshopu, kdy jsme spatřili v neskutečné symbióze neslyšící děti ze ZŠ E. Krásnohorské z Liberce a tanečníky ze skupiny Patz. Během jediného dopoledne si děti samy vybraly hudbu, neslyšící naučili vozíčkáře pár znaků a ti jim naopak vysvětlili ladné provedení konkrétních figur. A výsledek byl dechberoucí. Stejně jako celý podvečer a přesně v duchu ´čistoty ducha´ a upřímné radosti všech účinkujících.
Po přestávce už patřilo pódium vokálnímu kvartetu Bohemia Voice, které si připravilo převážně filmové melodie. Elin Špidlová, Magdalena Malá, Bronislav Palowski a Lukáš Sládek dodali jako obvykle svému osobitému pojetí ještě vrchovatý díl emocí a prožitku a výsledkem byla harmonie a atmosféra, jaká se slovy popsat nedá. Svým dílem dozajista přispěli i Radka Kulichová, Markéta Kunášová, Daniela Cincibus Vacková a Michal Brhel, členové brněnského Hands Dance, kteří famózním způsobem přenášeli celý večer do světa ticha, tedy neslyšícím.
Jejich neuvěřitelné nasazení, um i soustředěnost a pohybové nadání jsou až neskutečné. A i díky nim teď budeme umět tleskat třepotajícíma se rukama, tak jako se to opět povedlo v divadle. A když zazněla poslední píseň Bohemia Voice (a Karla Gotta samozřejmě) a všichni účinkující drželi na pódiu zapálenou svíčku, bylo úplně jedno, kdo ve svém životě musel nahradit sluch, zrak, či nohy. Jedno mají účinkující společné. Oni totiž umí žít. A tou opravdovou chutí do života nás tam všechny nakazili. Děkujeme.
Související články
Program Městského divadla Jablonec v listopadu
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený
Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Nejnovější články
Střípky MP: zapadlý traktůrek, nejistá jízda i žena se zákazem řízení
Opravu čekají klempířské prvky a římsa radniční věže
U obchodního centra v Jablonci se srazila dvě auta
Město Jablonec udělilo první Honor Urbis
Liberecký kraj opět bojuje o přízeň veřejnosti v anketě Kraj mého srdce
Nejčtenější články
06.01.: U obchodního centra v Jablonci se srazila dvě auta
06.01.: Město Jablonec udělilo první Honor Urbis
07.01.: Střípky MP: zapadlý traktůrek, nejistá jízda i žena se zákazem řízení
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.