Soutěže architektů na podobu dvou území v Jablonci mají své vítěze

31.01.2019 19:27:34 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Soutěže architektů na podobu dvou území v Jablonci mají své vítěze

Šest renomovaných architektonických kanceláří se utkalo ve dvou soutěžích na budoucí podobu území dotčených stavbami dešťové kanalizace a prodloužení tramvajové trati v Jablonci nad Nisou.

V zadání se odrazily poznatky z veřejného setkání v polovině prosince minulého roku. Hodnotící komise odborníků vybrala a doporučila dva nejvhodnější návrhy, s jejichž autory město podepíše smlouvu na další projektové fáze.

Dvě soutěže na dvě lokality: Anenské náměstí s ulicemi Soukennou a Kostelní a řešení ulic Poštovní a Budovatelů včetně prostoru mezi bývalými městskými lázněmi a bývalou střední školou. Každé z témat zpracovaly tři kanceláře a jejich návrhy posuzovala hodnotící komise tvořená architekty z řad vedení města i nezávislými: náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík, radní pro územní a strategické plánování a participaci Petr Klápště, Karolína Koupalová, Pavel Nasadil, Ivan Lejčar, náhradníky byli Otakar Novotný a Jiří Janďourek. Názor komise doplnili přizvaní odborníci na památkovou péči, zeleň, dopravu a další.

„S vítěznými architektonickými kancelářemi - PROJEKTIL ARCHITEKTI, s. r. o., v případě Anenského náměstí a HLAVATÍ ARCHITEKTI s návrhem ulice Poštovní a okolí - město podepíše smlouvu na další projektové fáze jejich návrhů," řekl náměstek primátora pro rozvoj města Jakub Chuchlík a dodal: „Harmonogram prací by měl sledovat, respektive trochu předbíhat postup projektů výstavby prodloužené tramvajové trati a dešťové kanalizace."

Anenské náměstí plné svobodného pohybu

Architekti dostali v zadání vytvořit novou podobu Anenského náměstí, posílit pobytové kvality, navrhnout vhodné dopravní řešení s ohledem na prodlouženou tramvajovou trať umístěnou v silnici I. třídy a zvýraznit úlohu kostela sv. Anny. Součástí náměstí je malý park se vzrostlými stromy i hustými keři a neuspořádané parkoviště, počítat bylo také třeba s retenční nádrží na dešťovou vodu plánovanou pod náměstím.

Vítězný návrh kanceláře PROJEKTIL ARCHITEKTI lze charakterizovat jedním slovem - svoboda. Autoři prostorově a funkčně náměstí propojili a zdůraznili svobodný pohyb chodců. Plánovaný obousměrný provoz ulice Poštovní výrazně zklidní dopravu v ulici Kostelní a tím zjednoduší dopravní uspořádání křižovatky i propojení bývalé fary, kostela a náměstí. Úpravy silnice I. třídy změní průjezdní tepnu na pozvánku do města. Anenské náměstí v tomto pojetí získává větší množství stromů a směřuje k maximální bezbariérovosti. Schodiště u kostela rozšiřuje nabídku kulturních pořadů, otevřenost doplňují rehabilitované komorní prostory za kostelem. „Komise doporučila v dalších projektových fázích úpravy, jako je zvětšení zelených ploch nebo posunutí tramvajové zastávky do pohodlnější polohy pro čekající," doplnil Petr Klápště.

Kultivovaná architektura pro ulici Poštovní a okolí

Hlavatí Architekti - Poštovní ulice v Jablonci<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou Úkolem bylo vyřešit celou ulici Poštovní společně s plochou mezi budovami bývalých lázní a školy a část ulice Budovatelů, prověřit možnosti chodníků a výsadby uličního stromořadí. Poštovní by měla být obousměrná, ulici Budovatelů je třeba respektovat jako komunikaci I. třídy a architektonicky ji scelit s novou tramvajovou tratí.

Návrh kanceláře HLAVATÍ ARCHITEKTI nejlépe odpovídal zadání a zároveň nabídl kultivované zpracování celého prostranství. „Komise ocenila jasný urbanistický koncept Poštovní jako souvislé městské třídy, doporučila však zvážit navržený dlážděný povrch v celé délce ulice kvůli hlučnosti," upozornil náměstek Chuchlík.

O úpravách území město jednalo s veřejností už loni

O úpravě veřejných prostranství, která na plánované stavby dešťové kanalizace a dopravního terminálu navazují, diskutoval náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík společně s radním pro územní a strategické plánování a participaci Petrem Klápště loni v prosinci s veřejností i podnikateli.

„Stavební ruch se razantně dotkne ulic Budovatelů mezi poliklinikou a Nisou, Poštovní i Soukenné a náměstí Anenského a Dolního. To je jasný a neměnný fakt. Teď záleží na tom, jak budou uvedené lokality po stavbě vypadat," konstatoval Chuchlík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rozhodování o změnách v centru Jablonce podmiňuje územní studie
Nové vedení Jablonce zve: plánujte společně s námi
Přípravy na stavbu jabloneckého terminálu pokračují
Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál
Trasa prodloužení tramvaje do centra Jablonce je schválená

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální dopravní uzavírky v Jablonci nad Nisou

Do 19. října bude úplně uzavřená ulice Tichá a ve dnech 17. - 26. října bude zcela uzavřená ulice Jindřichovská. Důvodem obou uzavírek v Jablonci nad Nisou budou překopy ulic kvůli plynovodu. Objízdné trasy nejsou vedené. Další úplná uzavírka se týká ulice Zlatá mezi ulicemi Svatopluka Čecha a V Luzích, a to od 11. do 20. října. Ani zde nebude vedená objízdná trasa a v době uzavírky tu bude probíhat stavba sítí.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Program kin v Jablonci nad Nisou od 17. do 30. října
Modernizaci skokanských můstků pod Ještědem chce podpořit i kraj
KAM ZA SPORTEM: ve dnech 18. až 20. října 2019
V Plavech chystají setkání se známou spisovatelkou
Hasiči vyjížděli k požáru garáže v Liberci

Nejčtenější články

16.10.: Na jablonecké křižovatce U Balvanu se srazila dvě auta
14.10.: Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
14.10.: Gottův dvorní fotograf bude vystavovat v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn