Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

22.03.2019 13:54:38 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta žádá dopisem ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou o dorovnání schodku ve výši 55 milionů korun ve financování sociálních služeb, který vznikl po neplánovaném navýšení mezd od 1. ledna 2019. Když Liberecký kraj podával vloni žádost o státní příspěvek na sociální služby na rok 2019, nepočítal s takovým růstem nákladů. Přesto získal kraj na sociální služby jen 88 % z původně požadované sumy 712 189 900 korun.

Vedení Libereckého kraje předpokládalo, že dojde oproti roku 2018 k cca 5 % nárůstu platových tarifů a cca 2 % navýšení energií. Novela Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. ovšem zvýšila mzdy o 7 % u pracovníků v sociálních službách a zdravotnických pracovníků. Rovněž vzrostl příplatek za „směnnost" - nově 500 a 750 korun, a navíc byl určený zvláštní příplatek za „ztěžující vlivy pracovních podmínek" ve výši 1.880 korun, a to od 18. prosince 2018.

Ceny energií se mají podle analytiků letos zvýšit o 15 % až 18 %, ceny tepla o 5 % a vody až o 10 %. Odhad inflace v roce 2019 činí minimálně 3 %, což poznamená i ostatní náklady. To vše má dopad především na pobytová zařízení sociální péče, jejichž hlavními zřizovateli jsou územně samosprávné celky.

„Promítnutím novely nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách je deficit finančních prostředků ještě daleko vyšší. Na jeho narovnání se budou muset spolupodílet všichni zadavatelé sociálních služeb. Situace ohrožuje poskytování sociálních služeb občanům Libereckého kraje. Proto žádám dopisem Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, aby situaci co nejdříve řešilo a vyjádřilo se k možnému dofinancování," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Bez toho nemůžeme vyhlásit druhé kolo dotačního řízení pro poskytovatele sociálních služeb pro tento rok," dodal.

Reálný výpadek z původních žádostí o dotace u poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných územně samosprávnými celky je 37,8 milionu korun. Z toho příspěvkovým organizacím sociálního resortu Libereckého kraje chybí 26 milionů korun. U ostatních právních forem činí finanční výpadek cca 17,2 milionu.

„Nařízení vlády o růstu platových tarifů od 1. 1. 2019, o kterém předem nevědělo ani ministerstvo, ohrožuje samotnou existenci sociálních služeb. Liberecký kraj přitom nemůže vyrovnat schodek 55 milionů ze svého, v rozpočtu na to nemá dost prostředků. Pokud bychom požadované peníze od ministerstva nedostali, museli bychom se vzdát některých plánovaných investic v našich zařízeních, oprav budov a drobných staveb. Jinou cestu k zachování všech potřebných služeb v našich zařízeních nevidím," podotkl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj hodnotí rok po návštěvě tehdejší vlády Andreje Babiše
Na sociální služby získal Liberecký kraj o 30 milionů víc než vloni
Narkomani i lidé z dětských domovů najdou v Liberci pomoc
V Jablonci slavnostně otevřeli Centrum terénních a ambulantních služeb

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici

Do závěrečné fáze vstupují práce na přípravě nové stálé expozice Muzea Českého ráje v Turnově. Ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví - právě to má totiž v okolí Turnovska mnohaletou tradici. Expozice uvítá první návštěvníky 7. září tohoto roku. Více podrobností na Našem Pojizeří

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FK Jablonec pojede do Arménie či Severní Makedonie
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
Kraj chce vybudovat na libereckém letišti nový heliport pro záchranáře
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
V Loužnici budou putovat za pohádkou

Nejčtenější články

18.06.: Tituly Pečovatelka roku 2019 opět předali v městském divadle
19.06.: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
18.06.: Primátor Jablonce předal ocenění dárcům krve

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn