Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil

28.03.2018 15:10:25 | Autor: mh | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Simmův kříž v Kokoníně se znovu narodil

Na Tyršovu stezku v Kokoníně se opět po letech vrátil kříž, který tam na svých pozemcích nechal v roce 1800 vztyčit hospodář Josef Simm. V roce 2009 mu vichřice zasadila poslední ránu a z kříže zbyly jen povalené kamenné sokly. Místní obyvatelé na něj ale nezapomněli a doporučili křížek jablonecké radnici k opravě. K jeho rekonstrukci došlo během loňského podzimu a v pondělí před Velikonocemi novému kříži požehnal jablonecký starokatolický farář Karel Koláček.

V rámci obnovy drobných památek jablonecká radnice obnovila hned čtyři kříže a všem se dostalo požehnání od jabloneckých duchovních. Křížek na Tyršově stezce, na památku svého duchovního otce zvaný Simmův, byl dokončen až na začátku letošního roku. Požehnání se dočkal v čase blížících se Velikonoc. Malé slavnosti přihlíželo několik desítek místních lidí i fanoušků jablonecké historie. „Křížky, které jsme v uplynulých letech obnovili, dokazují, že mají v krajině, ve městě a hlavně mezi lidmi své místo. Objevují se u nich svíčky a květiny, a to je dobře. Všem, kteří se zasloužili o obnovu tohoto kříže i těch ostatních, děkuji za aktivitu, pomoc a spolupráci," řekl primátor Petr Beitl před aktem požehnání.

Původní kamenný sokl, vyspravil a doplnil kameník Petr Verich, který také doplnil litinový kříž s tělem Ježíše Krista. Náklady na obnovu Simmova kříže činily 137 tisíc korun a polovinou přispěl Liberecký kraj. Historii Simmova kříže vypátral a popsal v seriálu Jablonecké maličkosti v letošním březnovém čísle radničního měsíčníku spisovatel a vlastivědný badatel Marek Řeháček, který je občanským povoláním tajemníkem magistrátu v Jablonci nad Nisou.

V letošním roce jablonecká radnice hodlá v obnově drobných památek pokračovat. Vedle památníků první světové války, na něž se vzhledem k blížícímu se 100. výročí ukončení velké války upíná hlavní pozornost kameníků, památkářů a dalších pracovníků úřadu, dojde letos k opravě kříže v Lukášově a kříže na křižovatce ulic Vrkoslavická a Revoluční.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

I drobné památky jsou důležité a mají být opraveny
Kříž v jablonecké Lesní ulici se znovu narodil
Kříž v Proseči je jabloneckou proměnou roku 2016
Další drobné památky se v Jablonci dočkaly opravy
Křížky fungují jako němí svědkové jablonecké historie
Připravuje se obnova kaple ve Mšeně

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Prodloužený víkend znamenal výrazně vyšší počet návštěvníků Krkonoš a s tím i nárůst počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna letěl i vrtulník. Pět náročných zásahů jen za posledních 24 hodin má za sebou Horská služba ze Špindlerova Mlýna. Podrobnosti o zásazích na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Premiérový Farský trh v Jablonci
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Na led vyjedou jablonečtí hokejisté až v polovině srpna
Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
10.07.: Do Jablonce míří Pilař a Hrubý
10.07.: Obě družstva LIAZU Jablonec vybojovala čtvrtá místa

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn