Silný vítr v noci na pondělí naplno prověřil hasiče v Libereckém kraji

11.03.2019 10:57:30 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Silný vítr v noci na pondělí naplno prověřil hasiče v Libereckém kraji

Aktualizováno: Snad všechny sbory profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek zaměstnal v noci z neděle na pondělí silný vítr, který řádil v Libereckém kraji. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje přijalo do pondělní sedmé hodiny ranní neuvěřitelných 240 událostí a toto číslo stále stoupá.

V drtivé většině případů hasiči odstraňovali spadané stromy přes silnice, na dráty elektrického vedení či budovy. Vítr taktéž strhával střechy, plechy a bral s sebou skoro vše, co nebylo jakkoliv upevněno. „Nejsložitější zásah řešili hasiči z České Lípy v Havlíčkově ulici, kde poryvy větru doslova strhly celou střechu z budovy tamního internátu. Hasiči střechu zajistili a evakuovali z budovy celkem 36 dětí, které následně převezli do obce Zákupy za účelem náhradního ubytování," sdělil za HZS Libereckého kraje Daniel Mlčoch.

Silný vítr řádil z neděle na pondělí v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Jaromír Mottl a Filip Drchota V Kryštofově Údolí po 20. hodině zase hasiči odstranili ze silnice celý altán, který silný vítr přemístil ze zahrady a po jeho odklizení museli ještě pořezat spadlý strom.

Na silnici I/35 ve směru z Liberce na Turnov vítr převrátil návěs za kamionem. Ten zablokoval celou silnici a hasiči museli postavit návěs zpět na kola vlastními silami. Řidič vyvázl z nehody bez zranění. Ve 23.15 hasiči postavili havarovaný kamión s návěsem zpět na kola a po úklidu byla silnice I/35 zprůjezdněna.

Počty událostí dle jednotlivých okresů: Česká Lípa 94 událostí, Liberec 69 událostí, Semily 51 událostí a Jablonec nad Nisou 31 událostí.

Energetické výpadky byly v celé republice

Na základě vývoje poruchovosti, situaci v terénu a další předpovědi počasí vyhlásila ČEZ Distribuce k půlnoci 11. 3. 2019 kalamitní stav na celém distribučním území ČEZ Distribuce.

„Dispečink ČEZ Distribuce k půlnoci eviduje přes 300 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je přes 320 tisíc odběrných míst. Děláme vše pro to, abychom opravili co nejvíce poruch, bohužel situace v terénu a orkán v plné síle nám to nedovoluje. Situace po ránu vykazuje mírné zlepšení. Kolem třetí v noci dispečink ČEZ Distribuce evidoval přes 420 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny bylo na 350 tisíc odběrných míst," sdělila mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Aktuálně k 7.00 hodině eviduje ČEZ Distribuce bez elektřiny na 240 tisíc odběrných míst a řeší 390 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Kalamitní stav, který ČEZ Distribuce vyhlásila na celém svém zásobovacím území i nadále platí.

Během noci a časného rána se nám podařilo připojit zpět k elektřině přes 100 tisíc domácností. „Zlepšení nastalo především na západě Čech, i díky tomu, že zde vítr zasáhl jako první. Nejvíce poruch aktuálně řešíme na Moravě v Moravskoslezském kraji. Další desítky poruch jsou ve všech regionech našeho zásobovacího území. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, povolali jsme subdodavatelské firmy. Navýšené počty pracovníků jsou jak na call centru, tak i dispečinku. Intenzivně pracujeme na obnovení dodávky do postižených lokalit. Omlouváme se za vzniklé problémy, snažíme se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve - jak nám to dovoluje počasí i situace v terénu," dodala Šárka Lapáčková Beránková.

Vyhlášené kalamitní stavy:

Území

Datum

Čas

Plzeňský kraj

okres Domažlice, Plzeň-jih,

11.3.2019

00:00

Ústecký kraj

okres Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí n. Labem

11.3.2019

00:00

Liberecký kraj

okres Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily

11.3.2019

00:00

Středočeský kraj

okres Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník,   Nymburk, Rakovník

11.3.2019

00:00

Královéhradecký kraj

okres Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov

11.3.2019

00:00

Pardubický kraj

okres Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí

11.3.2019

00:00

Kraj Vysočina

okres Havlíčkův Brod

11.3.2019

00:00

Olomoucký kraj

okres Olomouc, Šumperk, Jeseník, Přerov

11.3.2019

00:00

Moravskoslezský kraj

okres Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava-město

11.3.2019

00:00

Zlínský kraj

okres Vsetín

11.3.2019

00:00

V případě nahlášení poruch prosím použijte bezplatnou distribuční linku 800 850 860. Informace o poruchách i předpokládanému času obnovení naleznete také na www.cezdistribuce.cz a využít můžete také nový web www.bezstavy.cz.

Činili se i dobrovolní hasiči v regionu

JSDH Bozkov má za sebou jeden z těch větších a náročnějších zásahů za poslední minimálně rok. „Od 20 hodin jsme měli pohotovost na hasičárně a pracovali na technice - například upravili hadice pro děti. Poté jsme se vydali na další průzkum a už jsme se do rána nezastavili. Z Podbozkova na Cimbál a Železný Brod nám vítr naházel dostatek stromů na silnici, aby bylo celou noc co dělat. Nebyl to vůbec jednoduchý zásah, dvakrát nás to přinutilo z místa práce doslova utéct, pocit pokud vinou nenadálého poryvu praskají a lamou se stromy v okolí a v jednom případě dopadnou dost blízko jednotce není nic, po čem by někdo toužil. Takže jsme i během noci museli práce přerušit a pokračovat až po úplném uklidnění větru. Naštěstí se vítr uklidnil docela brzo, a tak se povedlo zprůjezdnit Cimbál již před pátou hodinou a Brod kolem sedmé. Při zprovoznění Cimbálu děkujeme za spolupráci klukům od Policie ČR, kteří pro nás trochu překvapivě měli pilu a pomohli opravdu hodně," informoval za JSDH Bozkov Karel Čermák.

Kvůli elektřině jsou uzavřeny semilské školky

Město Semily oznámilo, že z technických důvodů (výpadek elektrického proudu kvůli spadlému stromu) jsou v pondělí 11. 3. 2019 uzavřeny: Mateřská škola Na Olešce Semily, Mateřská škola Treperka Semily, Waldorfská mateřská škola Semily Dětské centrum Semily.  

Aktualizace 11. 3. 12.15:

Silný vítr řádil z neděle na pondělí v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Filip Drchota „K pondělnímu poledni, kdy se počty výjezdu snižují, evidujeme od nedělního večera celkem 311 událostí. Nejčastěji hasiči zasahovali u technických pomocí (odstraňování stromů a nebezpešných stavů), a to celkem 294krát. Nejvíce zásahu zaznamenaly jednotky na Českolipsku (120 výjezdů), naopak "nejklidnější" situace byla v rámci Libereckého kraje na Jablonecku (39 výjezdů)," doplnil za HZS Libereckého kraje Daniel Mlčoch.

Silný vítr utrhl plechy a izolační krytinu v budově domova mládeže, v sousedství školy SPŠ Česká Lípa. Část střechy (místo nad jídelnou), která se opravovala vloni, je v pořádku. Vítr však odfoukl část střechy nad domovem mládeže a pedagogicko-psychologickou poradnou. Evakuováno bylo zhruba 40 dětí do Zákup. Ty se ráno vrátily pro věci, některé šly do školy, některé domů. Probíhá komunikace s rodiči a ředitel se snaží zajistit ubytování v domově mládeže v Novém Boru. Nyní probíhají zabezpečovací práce a zajištění okolního prostranství. Jsou tam i polámané stromy a řeší se překrytí budovy, aby do ní nepršelo. Omezen je provoz okolní ulice.

„V současné době zjišťujeme rozsah škod. Peníze na opravu máme a můžeme je vyčlenit z hospodářského výsledku. Co se týká náhradního ubytování pro děti, tak máme několik možností. Jako nejschůdnější varianta se nám jeví prostory v domově mládeže v Novém Boru," upřesnil náměstek hejtmana Petr Tulpa za resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Libereckém kraji řádil silný vítr
Dvojice se zřítila cestou ze Sněžky, přečkala noc v Rudném Žlebu
Hoří budova nedaleko nádraží v Liberci
V Janově nad Nisou se převrátil kamion, silnice je neprůjezdná

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Aktuální překážky na jabloneckých komunikacích

Souhrn dopravních překážek na jabloneckých ulicích: 1) výkop do kříže na pěší zóně v křižovatce ulic Lidické a Komenského bude trvat do 8. června. Jeho důvodem je oprava plynárenského zařízení; 2) do 19. června budou probíhat práce ve výkopu v ulici Panenská, kde budou dělníci pracovat na odstranění havárie kanalizačního řadu; 3) do konce června bude stát lešení na chodníku u tribuny B fotbalového stadionu v ulici Vrkoslavická; 4) do 10. srpna se bude opravovat havárie kanalizace v ulici Plynární, staveniště zabere zhruba dva metry čtverečné ulice.

Od července povede odbor rozvoje města Jablonec nový vedoucí

Jablonecký magistrát bude mít od července nového vedoucího odboru územního a hospodářského rozvoje. Rada města rozhodla na základě výsledku výběrového řízení jmenovat do funkce Martina Jančíka. Současný vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta rezignoval na svou funkci už počátkem tohoto roku, a to ke konci června. Do výběrového řízení předložili úplné přihlášky tři kandidáti. Výběrová komise doporučila na jmenování do funkce dva z nich. „Podle názoru komise jsou oba dva uchazeči pro funkci vedoucího v oblasti rozvoje vhodní z hlediska svých znalostí na úseku projektů či územního plánování," konstatoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policisté z Jablonecka děkují za darované potraviny v nouzovém stavu
Jablonecký běh do pohody trochu jinak
Už je opět přístupná vyhlídka v 17. patře budovy krajského úřadu
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku
Ministerstvo kultury určilo Jablonci 1,4 miliony korun na památky

Nejčtenější články

02.06.: Motocyklista upadl při předjíždění auta v Jablonci U Přehrady
02.06.: V Městské galerii MY zahájí odloženou výstavu mladých krajinářů
02.06.: Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

 
Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace
Ebony Porn European Porn