Rota Nazdar připomene 120. výročí narození generála Lišky v Záborčí
18.11.2015 18:19:55 | Autor: Rota Nazdar | Rubrika: Zprávy | Obce: Malá Skála

Klub vojenské historie Rota Nazdar spolu s Československou obcí legionářskou si v sobotu 21. listopadu 2015 připomenou 120. výročí narození armádního generála Aloise Lišky, legionáře, velitele čs. brigády v Anglii a předsedu Československé obce legionářské v exilu. Pietní akt a doprovodný program proběhnou u jeho rodného domku v Záborčí u Malé Skály.
„Při vzpomínce na vlast mi mimoděk vstoupí slzy do očí a smutno je mi, smutno až k smrti... Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Armádní generál Alois Liška, C.B.E., D.S.O.
Dne 20. listopadu 1895 se v osadě Záborčí nedaleko Malé Skály narodil Alois Liška příslušník československých legií na Rusi, prvorepublikový velitel dělostřeleckého pluku 51, velitel Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, která v květnu 1945 osvobodila severofrancouzský přístav Dunkerque. „Jen málokterý člověk, který se stal trojnásobným emigrantem, by do smrti zůstal odhodlaným vlastencem. Tomuto opomíjenému generálovi naše vlast mnohé dluží a tím, že se v listopadu pravidelně scházíme u pomníčku v Záborčí, se snažíme alespoň malou část splatit," řekl Vilém Fencl, president Roty Nazdar.
Generálovi Liškovi nebylo umožněno ani na sklonku života v klidu si užít rodné vlasti, protože jako vysoký představitel západního odboje musel v roce 1948 emigrovat do Velké Británie. Ani tam nezůstal nečinný a velmi záhy se stal předsedou exilové Československé obce legionářské, která ve vlasti byla násilně začleněna do Svazu protifašistických bojovníků. V Londýnském exilu v roce 1977 také zemřel.
Rota Nazdar na sobotu 21. listopadu připravila v prostoru u Liškova pomníčku výstavu fotografií a předmětů z pozůstalosti pana armádního generála, jehož osudem se členové klubu zabývají dlouhodobě. K vidění bude řada dobových artefaktů připomínající první i druhý československý odboj a muži v dobových uniformách, stejných jako nosil Liška a jeho muži. „Právě Rota Nazdar neúnavně celé roky pořádá komorní pietní vzpomínku u generálova rodného domku, za což jim patří obrovský dík. Je nám ctí, že v roce jeho 120. výročí narození můžeme s organizací trochu pomoci. Není příliš osobností, v jejichž životě se natolik promítá osud Československa ve 20. století," sdělil Jiří Filip, organizační tajemník ČsOL.
Program pro veřejnost začíná v sobotu 21 listopadu na prostranství před rodným domem generála Lišky v Záborčí v 10 hodin, pietní akt proběhne za účasti představitelů Ministerstva obrany, Libereckého kraje a dalších vážených hostů ve 14 hodin.
Klub vojenské historie Rota Nazdar je spolkem, který připomíná historii Československého státu a oživuje mnohdy pozapomenuté skutečnosti, aby sdělil široké veřejnosti, že v našich dějinách nebyla jen temná místa. Klub byl založen v roce 1993 a zabývá se zejména československými legiemi ve Francii, armádou první Československé republiky a západním odbojem. Spolu s dalšími spolky tvoří uskupení Muži presidenta Edvarda Beneše, které pořádá řadu akcí se zaměřením na československý odboj ve Velké Británii.
Související články
Válečný hrdina Čestmír Šikola má na rodném domě pamětní desku
Nad Malou Skálou zněla píseň Tipperary i československá hymna
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Svoz nebezpečného odpadu a bioodpadu v Jablonci v sobotu 24. května
Noc kostelů na Valdštejně nabídne koncert i prohlídku krovu kaple
VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Druhé kolo krajského přeboru opět vítězné pro dorostence LIAZU
Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
21.05.: Jablonec nad Nisou ožije čtyřnásobnou dávkou kultury a zážitků
20.05.: FOTO: Velké Hamry vybojovaly důležitou domácí výhru
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.